Ուկրաինայի վարչապետ Յուլիա Սվիրիդենկոն կիրակի օրը հրաժարական է տվել, քանի որ նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է կառավարության լայնածավալ վերադասավորումների մեկնարկի մասին՝ հայտնում է Politico-ն։
Զելենսկու խոսքով երկիրը փոխում է իր քաղաքական ռազմավարությունը, և արտաքին քաղաքականության յուրաքանչյուր առաջնահերթ ուղղության համար պատասխանատու է լինելու համապատասխան փորձ ունեցող պաշտոնյա, որը կկարողանա իրականացնել առաջնորդների մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Զելենսկին չի հայտնել Սվիրիդենկոյի իրավահաջորդի անունը և չի մանրամասնել կադրային փոփոխությունների պատճառները։ Միաժամանակ նա նշել է, որ փոփոխություններ են նախատեսվում նաև իրավապահ մարմինների ղեկավար կազմերում։
Սվիրիդենկոն, որն զբաղեցնում էր վարչապետի պաշտոնը 2025 թվականի հուլիսից, X սոցիալական հարթակում հրապարակած գրառմամբ ընդունել է որոշումը՝ ընդգծելով, որ այս փուլում կարևոր է միավորել բոլոր ուժերն ու ռեսուրսները՝ Ուկրաինան ավելի ուժեղ դարձնելու համար։ Նա նաև հայտնել է, որ նախագահի հետ քննարկել է հետագա քայլերը և պատրաստ է շարունակել ծառայել պետությանը՝ կատարելով այն առաջադրանքները, որոնք միտված են երկրի դիրքերի ամրապնդմանը, ազգային շահերի պաշտպանությանը և արդար խաղաղության հաստատմանը։
Իր հերթին Զելենսկին շնորհակալություն է հայտնել Սվիրիդենկոյին վարչապետի պաշտոնում կատարած հստակ, կայուն և արդյունավետ աշխատանքի և պետական ծառայության տարիների համար։ Նախագահը նաև նշել է, որ նրան առաջարկել է ղեկավարել Ուկրաինայի հարաբերություններում նոր և կարևոր ուղղություն՝ առանցքային միջազգային գործընկերոջ հետ, սակայն մանրամասներ չի ներկայացրել։
Սվիրիդենկոյի հրաժարականը դեռ պետք է հաստատի Ուկրաինայի խորհրդարանը։ Դրա ընդունման դեպքում, ըստ գործող կարգի, հրաժարական կտա նաև երկրի ամբողջ կառավարությունը։
Սվիրիդենկոն նախկինում զբաղեցրել է Ուկրաինայի էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնը և վարչապետ էր նշանակվել 39 տարեկանում՝ Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի միջև հանքարդյունաբերության վերաբերյալ համաձայնագրի կնքման գործընթացում ունեցած առանցքային դերակատարությունից հետո։

Ukraine’s prime minister steps down
“Ukraine is changing its political strategy,” Zelenskyy said in a social media post. “For each priority foreign policy direction, a specific person with significant experience will be responsible, capable of implementing what we agree upon at the leader level,” he said.
Zelensky did not name a successor for Svyrydenko or elaborate further on the reasons for the changes. “Personnel changes will begin in Ukraine to ensure the implementation of the updated political strategy,” the president said.
Svyrydenko, who was appointed as prime minister in July 2025, acknowledged the changes in a post on X. “At this moment, it is critically important to unite all our strength and resources to make Ukraine stronger,” she said.
“I am grateful to Yulia for her clear, steady, and effective work as prime minister, for her years of productive service on Ukraine’s team,” Zelenskyy wrote in his post, without providing details about Svyrydenko’s new position.
Zelenskyy will need the Ukrainian parliament to approve the prime minister’s resignation. This would then lead to the resignation of the entire Ukrainian government.
Zelenskyy said there would also be changes among the heads of law enforcement agencies.
In her X post, Svyrydenko said she had discussed “next steps” with Zelenskyy, but she did not provide further details. “I remain ready to serve the Ukrainian state and carry out every task aimed at strengthening Ukraine’s position, defending our national interests and bringing a just peace closer,” she said.
Svyrydenko, Ukraine’s former economy minister, was named prime minister last summer at the age of 39 after playing a lead role in securing a mineral agreement between Ukraine and the U.S.
Zelenskyy said he had offered Svyrydenko the opportunity to lead “a new, important area” in Ukraine’s relations with a key international partner. “Each priority area of foreign policy will be assigned to a specific person with substantial experience who is capable of implementing what we agree on at the leaders’ level and what the Ukrainian people expect,” the president said.