Հայաստան կներթափանցեն համեմատաբար սառը օդային հոսանքներ
Առաջիկա շաբաթվա ընթացքում Հայաստանի տարածքում մթնոլորտի շրջանառությունը կլինի փոփոխական։ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը տեղեկացնում է, որ հուլիսի 13-15-ը Հայաստանը կշարունակի  գտնվել հարավային տաք օդային հոսանքների ազդեցության գոտում,  ինչի արդյունքում արդեն իսկ ձևավորված  համեմատաբար բարձր ջերմային ֆոնը կպահպանվի, ամենատաք գոտին կլինի Արարատյան դաշտը, Երևանը, որտեղ հուլիսի 13-15-ը ստվերում ցերեկային ժամերին կանխատեսվում է 36-38 աստիճան տաքություն։
Հուլիսի 15-ին ուշ երեկոյան  տաք օդային հոսանքներն աստիճանաբար  կնահանջեն դեպի հարավ՝  իրենց տեղը զիջելով հյուսիս-արևմուտքից  Սև ծովի կողմից  ներթափանցող համեմատաբար սառը օդային հոսանքներին, որոնց ներհոսքը կտևի մինչև հուլիսի 18-ը ներառյալ։ Դրա արդյունքում հուլիսի 16-18-ը հուլիսի 15-ի համեմատ ողջ տարածքում ջերմաստիճանը հատկապես ցերեկային ժամերին կնվազի 4-5 աստիճանով։
Մինչ հուլիսի 14-ը Հայաստանի տարածքում կլինի առանց տեղումների եղանակ։ Հուլիսի 15-ի ուշ երեկոյան, հուլիսի 16-18 գիշերը և երեկոյան առանձին հատվածներում սպասվում է   ամրպոպային բնույթի կարճատև անձրևներ, տեղ-տեղ հնարավոր է կարկուտ։

До +38 в тени: синоптики рассказали, когда в Армении станет прохладнее
В течение предстоящей недели циркуляция атмосферы над территорией Армении будет меняться. Об этом сообщил заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Гагик Суренян.
По его словам, с 13 по 15 июля Армения останется под влиянием теплых воздушных масс с юга, благодаря чему сохранится установившийся высокий температурный фон.
Самыми жаркими районами станут Араратская долина и Ереван, где 13-15 июля в дневные часы в тени ожидается +36…+38 градусов.
По словам Суреняна, поздно вечером 15 июля теплые воздушные массы начнут постепенно отступать на юг, уступая место более прохладному воздуху, поступающему с северо-запада со стороны Черного моря. Вторжение прохладных воздушных масс продлится до 18 июля включительно.
В результате 16-18 июля температура воздуха по всей территории Армении, особенно в дневные часы, понизится на 4-5 градусов по сравнению с 15 июля.
До 14 июля по всей территории республики ожидается погода без осадков. Поздно вечером 15 июля, а также ночью и вечером 16-18 июля в отдельных районах прогнозируются кратковременные дожди с грозами, местами возможен град.