Ներկա պայմաններում Հայաստանն ունի վառելիքի հուսալի աղբյուր, և այդ աղբյուրը Ադրբեջանն է. Ալիև
«Ադրբեջանը միակողմանիորեն վերացրեց Հայաստանի նկատմամբ սահմանված բոլոր տարանցիկ սահմանափակումները»,-  այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Շուշիի 4-րդ գլոբալ մեդիա ֆորումի բացման ժամանակ։
Ըստ նրա, Ռուսաստանից, Ղազախստանից և այլ երկրներից Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան է տեղափոխվել ավելի քան 40,000 տոննա տարբեր բեռներ։
«Ավելին, Ադրբեջանն ինքն է սկսել նավթամթերք արտահանել Հայաստան։ Եթե չեմ սխալվում, մինչ օրս մատակարարվել է ավելի քան 10,000 տոննա նավթամթերք։ Հատկապես ներկայիս պայմաններում, երբ շատ երկրներ վառելիքի պակասի են բախվում, Հայաստանն ունի վառելիքի հուսալի աղբյուր, և այդ աղբյուրը Ադրբեջանն է։ Առանց դրա, Հայաստանն այսօր, հավանաբար, ստիպված կլիներ բենզին և դիզելային վառելիք փնտրել ամբողջ աշխարհում», - ասել է Իլհամ Ալիևը։

Azerbaijan has unilaterally lifted all transit restrictions it had imposed on Armenia, President Ilham Aliyev announced at the 4th Global Media Forum in Shushi.
Aliyev noted that more than 40,000 tonnes of various cargo from Russia, Kazakhstan and other countries had been transported to Armenia through Azerbaijan, according to Azerbaijani media reports.
"In addition, Azerbaijan itself has begun exporting petroleum products to Armenia. If I am not mistaken, more than 10,000 tonnes of petroleum products have been supplied so far. Especially under current conditions, when many countries are facing fuel shortages, Armenia has a reliable source of fuel, and that source is Azerbaijan. Otherwise, Armenia would probably have been forced to search for gasoline and diesel in different parts of the world today," he remarked.