Բասկետբոլի Հայաստանի Մ16 հավաքականը` Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնության ոսկե մեդալակիր
Բասկետբոլի Հայաստանի Մ16 հավաքականը դարձել է Երևանում անցկացված Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնության ոսկե մեդալակիր։ Եզրափակչում մեր ընտրանին 97:68 հաշվով հաղթանակ է տարել Մալթայի իր հասակակիցների նկատմամբ:
Հայաստանի հավաքականը տնային առաջնությունն անցկացրել է առանց պարտության՝ 6 խաղ, 6 հաղթանակ:
Հայաստանի մինչև 16 տարեկանների հավաքականի խաղացող Էնթոնի Սարգսյանը ճանաչվել է Երևանում անցկացված Եվրոպայի մինչև 16 տարեկանների C դիվիզիոնի առաջնության ամենաարժեքավոր խաղացող (MVP)։
Բացի այդ, Էնթոնին ընդգրկվել է նաև մրցաշարի խորհրդանշական հնգյակում (All-Star Five)՝ հաստատելով, որ եղել է առաջնության ամենավառ խաղացողներից մեկը։
Մրցաշարի ընթացքում Սարգսյանը միջինը գրանցել է 21.0 միավոր, 14.8 ռեբաունդ, 2.5 արդյունավետ փոխանցում և 36.0 արդյունավետության գործակից (EFF)՝ մեծ ներդրում ունենալով Հայաստանի հավաքականի՝ առանց պարտության անցկացրած չեմպիոնական մրցաշարում։
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, Հայաստանի հավաքականից խորհրդանշական հնգյակում ընդգրկվել է նաև Էթան Կազանչյանը: Նա միջինը վաստակել է 21.8 միավոր, 2.5 ռեբաունդ, 5.6 արդյունավետ փոխանցում և 21.3 արդյունավետության գործակից (EFF)

Armenia’s under-16 men’s basketball team captured the gold medal at the European Division C Championship, sweeping the tournament on home soil with six straight victories.
In Sunday’s final, Armenia defeated Malta 97-68 to secure the title. The team’s dominant run marked an undefeated campaign in front of home fans, the Armenia Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
Anthony Sargsyan was named the tournament’s Most Valuable Player after averaging 21.0 points, 14.8 rebounds, 2.5 assists and a 36.0 efficiency rating. He was also selected to the All-Star Five.
Joining him in the symbolic lineup was teammate Ethan Kazanchyan, who averaged 21.8 points, 2.5 rebounds, 5.6 assists and posted a 21.3 efficiency rating.