Բասկետբոլի Հայաստանի Մ16 հավաքականը` Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնության ոսկե մեդալակիր
Բասկետբոլի Հայաստանի Մ16 հավաքականը դարձել է Երևանում անցկացված Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնության ոսկե մեդալակիր։ Եզրափակչում մեր ընտրանին 97:68 հաշվով հաղթանակ է տարել Մալթայի իր հասակակիցների նկատմամբ:
Հայաստանի հավաքականը տնային առաջնությունն անցկացրել է առանց պարտության՝ 6 խաղ, 6 հաղթանակ:
Հայաստանի մինչև 16 տարեկանների հավաքականի խաղացող Էնթոնի Սարգսյանը ճանաչվել է Երևանում անցկացված Եվրոպայի մինչև 16 տարեկանների C դիվիզիոնի առաջնության ամենաարժեքավոր խաղացող (MVP)։
Բացի այդ, Էնթոնին ընդգրկվել է նաև մրցաշարի խորհրդանշական հնգյակում (All-Star Five)՝ հաստատելով, որ եղել է առաջնության ամենավառ խաղացողներից մեկը։
Մրցաշարի ընթացքում Սարգսյանը միջինը գրանցել է 21.0 միավոր, 14.8 ռեբաունդ, 2.5 արդյունավետ փոխանցում և 36.0 արդյունավետության գործակից (EFF)՝ մեծ ներդրում ունենալով Հայաստանի հավաքականի՝ առանց պարտության անցկացրած չեմպիոնական մրցաշարում։
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, Հայաստանի հավաքականից խորհրդանշական հնգյակում ընդգրկվել է նաև Էթան Կազանչյանը: Նա միջինը վաստակել է 21.8 միավոր, 2.5 ռեբաունդ, 5.6 արդյունավետ փոխանցում և 21.3 արդյունավետության գործակից (EFF)

Сборная Армении U16 по баскетболу завоевала золотые медали чемпионата Европы в дивизионе C
Сборная Армении U16 по баскетболу завоевала золотые медали чемпионата Европы 2026 года в дивизионе C.
В финальном матче турнира, проходившего в Ереване, команда Армении уверенно победила сборную Мальты со счетом 97:68.
Как сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении, армянская команда завершила домашний чемпионат без единого поражения, одержав шесть побед в шести матчах.
Игрок сборной Армении U16 Энтони Саргсян был признан самым ценным игроком (MVP) чемпионата Европы среди юношей до 16 лет в дивизионе C, проходившего в Ереване.
Кроме того, Саргсян вошел в символическую пятерку турнира (All-Star Five), подтвердив, что был одним из самых ярких игроков чемпионата.