Բաքվի բանտում պահվող Լյուդվիգ Մկրտչյանին անհրաժեշտ է անհապաղ բուժզննում, բուժում. Փաստաբանի ահազանգը
14:55 14/07/2026
Բաքվի բանտում տարիներ շարունակ գտնվող  Լյուդվիգ Մկրտչյանը, ինչպես և հայ գերության մեջ գտնվող մյուս անձինք, իր առողջությամբ և կյանքով է վճարում Ադրբեջանի վարած քաղաքականության համար։ Այս մասին ահազանգում է փաստաբան, Հայ որբերի օգնության ընկերության ղեկավար Լուսիանա Մինասյանը։
Նա ահազանգում է՝ միջազգային հանրությունը չի կարող լուռ մնալ այն պայմաններում, երբ գերիներին զրկում են կյանքի համար անհրաժեշտ բուժօգնությունից։
«Մենք պահանջում ենք անհապաղ անկախ բժշկական զննում, սրտաբանական ամբողջական հետազոտություն և պատշաճ բուժում։ Հայ ռազմագերի Լյուդվիգ Մկրտչյանն ադրբեջանական բանտում պայքարում է կյանքի համար»,-նշում է Լուսիանա Մինասյանն ու ներկայացնում, թե ինչ խնդիրներ են ախտորոշվել Լ. Մկրտչյանի մոտ.
Լեյկոցիտները գրեթե երկու անգամ բարձր են նորմայից, ունի բորբոքումներ,  սրտի լուրջ վնասում՝ ձախ փորոքի հիպերտրոֆիամ, ինչպես նաև դիաստոլիկ դիսֆունկցիա, աորտայի անբավարարություն։
«Նա ունի շարունակական գլխացավեր, գլխապտույտ, ցավ կրծքավանդակի հատվածում, արյան բարձր ճնշում։ Այս ամենը թաքնված է պաշտոնական «կայուն» հաշվետվության մեջ»,-ահազանգում է նա՝ տեղի ունեցածը որակելով որպես դիտավորյալ բժշկական անփութություն և հիշեցնելով, որ ԿԽՄԿ-ն մուտք չունի այդ երկիր։
Հիշեցնենք, որ 2020-ի հոկտեմբերի վերջին գերավարված Ալյոշա Խոսրովյանն ու Լյուդվիգ Մկրտչյանը Բաքվում մեղադրվում են արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ ադրբեջանցիներին իբր խոշտանգելու, դաժան վերաբերմունք ցուցաբերելու համար։
Ըստ մեղադրանքի՝ Ալյոշա Խոսրովյանը մասնավորապես 1994թ․-ի ապրիլին ստիպել է ադրբեջանցի զինծառայողին՝ «մասնակցել ԼՂ պաշտպանության նախարար Սամվել Բաբայանի Աղբուլաղի (խմբ.-Ակնաղբյուր) տան շինարարական ծանր աշխատանքներին»։ Լյուդվիգ Մկրտչյանը և Ալյոշա Խոսրովյանը  2021 թվականի օգոստոսին դատապարտվել են 20 տարվա ազատազրկման։
Այս տարվա հունվարին Արգենտինայում գործող SOAR (Հայ որբերի օգնության ընկերություն) կազմակերպությունը 2020 թվականից ադրբեջանական բանտում պահվող հայ ռազմագերի Լյուդվիգ Մկրտչյանի հետ կապված նամակ է ուղարկել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Ֆոլկեր Թյուրկին:
«SOAR-ի, տիկին Հրանուշ Շահբազյանի (Մկրտչյանի կինը – խմբ.) և անձամբ իմ՝ պարոն Լյուդվիգ Մկրտչյանի օրինական ներկայացուցչի անունից մեր խորը մտահոգությունն ենք հայտնում Բաքվում նրա շարունակական կալանքի վերաբերյալ, որը տևում է արդեն ավելի քան հինգ տարի»,-ասվում է SOAR-ի ղեկավար Լուսիանա Մինասյանի նամակում։
նշվում է, որ Մկրտչյանին երկարատև կալանքի տակ պահելը, պատշաճ իրավական ընթացակարգի բացակայությունը և ընտանիքից բաժանելը մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի լուրջ խախտումներ են:
«Մկրտչյանը մարտական գործողությունների մասնակից էր և ըստ Ժնևյան կոնվենցիաների և դրանց կից լրացուցիչ արձանագրությունների՝ պետք է ազատ արձակվեր 2020 թվականի նոյեմբերին հրադադարի մասին եռակողմ համաձայնագրի կնքումից հետո։ Նրա հետագա բանտարկությունը միջազգային իրավական պարտավորությունների ակնհայտ խախտում է», – հայտարարում է SOAR-ը։
Կազմակերպության տեսանկյունից՝ կարևոր է այս գործը դիտարկել ավելի լայն միջազգային համատեքստում: Ընթացիկ զարգացումները ցույց են տալիս, որ ոչ մի քաղաքական գործընթաց վստահելի չէ, քանի դեռ գերության մեջ են մնում բանտարկյալներ, ապօրինի ձերբակալված քաղաքացիական անձինք:

Адвокат: Удерживаемый с 2020 года в бакинской тюрьме Людвиг Мкртчян нуждается в срочном медобследовании и лечении
15:27 14/07/2026
Удерживаемый с 2020 года в бакинской тюрьме Людвиг Мкртчян, как и другие армянские пленные, расплачивается своим здоровьем и жизнью за проводимую Азербайджаном политику. Об этом заявила адвокат и руководитель Организации SOAR (Общество помощи армянским сиротам), базирующейся в Аргентине, Лусиана Минасян.
Она призвала международное сообщество не оставаться безучастным к ситуации, когда пленных лишают жизненно необходимой медицинской помощи.
«Мы требуем незамедлительного проведения независимого медицинского осмотра, полного кардиологического обследования и надлежащего лечения. Армянский военнопленный Людвиг Мкртчян в азербайджанской тюрьме борется за жизнь», – заявила Минасян.
По ее словам, у Мкртчяна уровень лейкоцитов почти в два раза превышает норму, что свидетельствует о воспалительном процессе, у него сильное повреждение сердца – гипертрофия левого желудочка, диастолическая дисфункция и аортальная регургитация.
Кроме того, как указывает адвокат, у пленного наблюдаются постоянные головные боли, головокружение, боли в области грудной клетки и повышенное артериальное давление.
«Все это скрыто за официальной формулировкой о "стабильном состоянии"», – отметила она, назвав происходящее умышленной медицинской халатностью, отсутствием настоящего лечения, напомнив, что у МККК больше нет доступа к удерживаемым в Азербайджане армянским пленным.
Армянские военнослужащие Людвиг Мкртчян и Алеша Хосровян были захвачены в плен в конце октября 2020 года. Прокуратура в Азербайджане предъявила им обвинения «в пытках азербайджанских пленных во время первой Карабахской войны, а также совершении ряда других преступлений». Армянские пленные отвергли эти обвинения и не признали вину. В августе 2021 года их приговорили к 20 годам лишения свободы.
В январе SOAR направила письмо Верховному комиссару ООН по правам человека Фолькеру Тюрку по поводу армянского военнопленного Людвига Мкртчяна, удерживаемого в азербайджанской тюрьме с 2020 года.
«От имени SOAR, от имени г-жи Грануш Шахбазян (жена Мкртчяна. – Ред.) и от себя лично, как законного представителя г-на Людвига Мкртчяна, мы выражаем нашу глубокую обеспокоенность по поводу его продолжающегося содержания под стражей в Баку, которое длится уже более пяти лет», – говорилось в письме Лусианы Минасян, опубликованном на ее странице в соцсети X.
Как указывалось, длительное содержание Мкртчяна под стражей, отсутствие надлежащей правовой процедуры и разлука с семьей представляют собой серьезные нарушения международного права в области прав человека.
«Мкртчян был участником боевых действий и, согласно Женевским конвенциям и дополнительным протоколам к ним, должен был быть освобожден после заключения трехстороннего соглашения о прекращении огня в ноябре 2020 года. Его дальнейшее содержание под стражей представляет собой явное нарушение международных правовых обязательств», – указывалось в заявлении SOAR.
Отмечалось также, что важно рассматривать это дело в более широком международном контексте. Текущие процессы демонстрируют неизменный принцип: ни один политический процесс не считается заслуживающим доверия, пока в плену остаются заключенные, заложники и незаконно задержанные гражданские лица.