Էգ սպիտակ առյուծի անկումից հետո որոշել եմ դուրս գալ Կենդանաբանական այգու կառավարման խորհրդի կազմից. Քրիստինa Վարդանյան
12:10 14/07/2026
«Երևանի կենդանաբանական այգի տեղափոխվող էգ սպիտակ առյուծի անկումից հետո որոշել եմ դուրս գալ Երևանի կենդանաբանական այգու կառավարման խորհրդի կազմից։ Հուլիսի 7-ին, դեպքից անմիջապես հետո, առաջարկել եմ հրատապ գումարել Կառավարման խորհրդի նիստ՝ դեպքի հանգամանքները քննարկելու և պատասխանատվության հարցը պարզելու համար։ Սակայն նիստը նշանակվեց միայն հուլիսի 16-ին»,-տեղեկացնում է Երևանի ավագանու անդամ Քրիստինե Վարդանյանը։
«Չսպասելով Կառավարման խորհրդի նիստին՝ հուլիսի 9-ին դեպքի վերաբերյալ իմ բոլոր հարցերն ու առաջարկությունները պաշտոնապես հասցեագրել եմ Երևանի քաղաքապետին։ Նամակը հրապարակում եմ կից։
Ինձ համար նման ողբերգությունը պահանջում էր անհապաղ, պատասխանատու և բազմակողմանի մասնագիտական արձագանք։ Քանի որ դա տեղի չունեցավ, որոշեցի դուրս գալ Կառավարման խորհրդի կազմից»։

К.Варданян: После гибели львицы решила выйти из состава Совета по управлению Ереванским зоопарком
Член Совета старейшин Еревана Кристина Варданян заявила, что приняла решение выйти из состава Совета по управлению Ереванским зоопарком после гибели белой львицы, которую перевезли в зоопарк.
По словам Варданян, сразу после происшествия – 7 июля – она предложила в срочном порядке созвать заседание Совета, чтобы обсудить обстоятельства случившегося и вопрос ответственности.
«Однако заседание было назначено лишь на 16 июля», – отметила она.
Не дожидаясь заседания Совета, 9 июля Варданян официально направила мэру Еревана письмо со всеми своими вопросами и предложениями, касающимися произошедшего.
«Публикую это письмо», – сообщила она.
По словам члена Совета старейшин, подобная трагедия требовала «незамедлительной, ответственной и всесторонней профессиональной реакции».
«Поскольку этого не произошло, я приняла решение выйти из состава Совета по управлению», – заявила К.Варданян.