Միջազգային դերակատարները պաշտպանել են Արցախի ինքնորոշման իրավունքը, իսկ փաշինյանական իշխանությունը մերժել է այդ մոտեցումը և Արցախը հանձնել Ադրբեջանին. Աբրահամյան
09:03 14/07/2026
Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, որ երկար տարիներ ղարաբաղյան հակամարտության բանակցությունների հիմքում նախկին ԼՂԻՄ-ի, Քարվաճառի և Լաչինի շրջանի՝ ՀՀ-ին հանձնումն է եղել: Ըստ Ալիևի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ ի դեմս ԱՄՆ-ի, ՌԴ-ի ու Ֆրանսիայի, ևս պնդել են լուծման այդ ճանապարհը:
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Ի դեպ, այդ գաղափարն ու դիրքորոշումները երևում են նաև Փաշինյանի՝ նախորդ տարի հրապարակված արցախյան բանակցային գործընթացի փաթեթներից:
Փաստացի, միջազգային հիմնական դերակատարները պաշտպանել են Արցախի ինքնորոշման իրավունքը, երկար տարիներ այդ ուղղությամբ բանակցություններ են տարվել, իսկ փաշինյանական իշխանությունը մերժել է այդ մոտեցումը և Արցախը հանձնել Ադրբեջանին»։

Тигран Абрамян: Ключевые международные акторы поддерживали право Арцаха на самоопределение, а власть Пашиняна сдала его Баку
12:10 14/07/2026
Президент Азербайджана заявил, что на протяжении многих лет в основе переговоров по урегулированию карабахского конфликта лежал вопрос передачи Армении территории бывшей Нагорно-Карабахской автономной области (НКАО), а также Карвачарского и Лачинского районов. Об этом написал секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Национального Собрания РА 8-го созыва Тигран Абрамян.
«По словам Алиева, сопредседатели Минской группы ОБСЕ – США, Россия и Франция – также настаивали именно на таком варианте урегулирования.
Кстати, эта концепция и соответствующие подходы прослеживаются и в пакетах документов по переговорному процессу вокруг Арцаха, опубликованных Пашиняном в прошлом году.
Фактически ключевые международные акторы поддерживали право Арцаха на самоопределение, на протяжении многих лет переговоры велись именно в этом направлении, однако власть Пашиняна отвергла этот подход и сдала Арцах Азербайджану», – написал Абрамян.