ՌԴ ԱԳՆ. Հարավային Կովկասում խաղաղությունն ու կայունությունը մեզ համար կարևոր են
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հուլիսի 16-17-ը պաշտոնական այցով կմեկնի Ռուսաստանի Դաշնություն։ Նախատեսվում է նրա հանդիպումը և բանակցությունները Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
Բայրամովի՝ Ռուսաստանի Դաշնություն կատարելիք այցի վերաբերյալ մեկնաբանության մեջ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը նշում է. «Նախատեսվում է քննարկել երկկողմ համագործակցության վիճակը և հեռանկարները, ինչպես նաև կարծիքներ փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի ամենահրատապ ասպեկտների վերաբերյալ»։
«Ռուսաստանին, Իրանին, Թուրքիային, Ադրբեջանին, Հայաստանին և Վրաստանին միավորող 3+3 տարածաշրջանային համագործակցության հարթակը զգալի ներուժ ունի։ Այս մեխանիզմը նախատեսված է տարածաշրջանի երկրների և նրանց հարևանների կողմից տարածաշրջանային ցանկացած խնդրի և մարտահրավերի լուծումը հեշտացնելու համար՝ առանց արտաքին ապակառուցողական միջամտության։
Հարավային Կովկասում խաղաղությունն ու կայունությունը մեզ համար կարևոր են։ Ինչպես նախկինում, մենք պատրաստ ենք տրամադրել պահանջվող օգնությունը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների լիակատար կարգավորման գործում, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի կնքման, սահմանազատման և հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցերում։ Այս գործընթացների ճանապարհային քարտեզները ներառված են 2020-2022 թվականներին ամենաբարձր մակարդակով ստորագրված եռակողմ հայտարարություններում», - նշվում է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։

МИД России: Для нас важны мир и стабильность на Южном Кавказе
16-17 июля министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов посетит Российскую Федерацию с официальным визитом. Предусмотрена его встреча и переговоры с министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым.
В комментарии к предстоящему визиту Байрамова в РФ МИД России отмечает: «Планируется обсудить состояние и перспективы двустороннего сотрудничества, а также обменяться мнениями по наиболее актуальным аспектам региональной и международной повестки дня».
«Существенным потенциалом обладает Платформа регионального сотрудничества «3+3», объединяющая Россию, Иран, Турцию и Азербайджан, Армению, Грузию. Этот механизм призван способствовать решению любых региональных вопросов и вызовов силами самих стран региона и их соседей без деструктивного вмешательства извне.
Для нас важны мир и стабильность на Южном Кавказе. Как и прежде, готовы оказать востребованное содействие в полной нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, в т.ч. по вопросам заключения мирного договора, делимитации границы, разблокирования коммуникаций. «Дорожные карты» этих процессов содержатся в трехсторонних заявлениях, подписанных на высшем уровне в 2020-2022 гг», - указывает российское внешнеполитическое ведомство.