Հայաստանը բավարար կատարել է ԳՐԵԿՈ-ի 22 հանձնարարականներից 6-ը. Զեկույց
«Հայաստանը բավարար կատարել է Հինգերորդ փուլի գնահատման զեկույցում նշված 22 հանձնարարականներից վեցը։ Մնացած 16 հանձնարարականներից 15-ը կատարվել են մասամբ, իսկ մեկը չի կատարվել»,-այս մասին Panorama.am-ը տեղեկացավ ԳՐԵԿՈ-ի՝  «Կոռուպցիայի կանխարգելումը և բարեվարքության խթանումը իշխանության կենտրոնական մարմիններում (բարձրագույն գործադիր մարմիններում) և իրավապահ մարմիններում» զեկույցից։
Չկատարաված հանձնարարականը վերաբերում է Ոստիկանության ծառայողների կողմից թույլ տրված լուրջ հակաիրավական գործողությունների դեպքերի վերաբերյալ՝ անկախ դրանց նախնական իրավական որակավորումից (քրեական/ոչ քրեական) անկախ և արդյունավետ քննության ապահովմանը։
ԳՐԵԿՈ-ն արձանագրել է կատարված հանձանարարականները, ապա ընդգծել՝ հանձնարարականների լիարժեք կատարման համար անհրաժեշտ են լրացուցիչ միջոցառումներ և ջանքեր։
«ԳՐԵԿՈ-ն այս առնչությամբ նշում է, որ Հայաստանը պետք է առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնի ազդարարների պաշտպանության գործում Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործառույթներին վերաբերող հանձնարարականին, քանի որ դա միակ հանձնարարականն է, որը նույնիսկ մասամբ չի կատարվել։ ԳՐԵԿՈ-ն խրախուսում է Հայաստանին շարունակել դրական զարգացումներ գրանցել ու ջանքեր գործադրել և ակնկալում է հետագա առաջընթաց։ ԳՐԵԿՈ-ն նշում է, որ հաջորդ 18 ամիսների ընթացքում անհրաժեշտ է ապահովել լրացուցիչ առաջընթաց՝ հանձնարարականների բավարար կատարումն ապահովելու համար։ ԳՐԵԿՈ-ն կոչ է անում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավարին մինչև 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներկայացնել լրացուցիչ տեղեկություններ՝ չկատարված հանձնարարականների կատարման վերաբերյալ»,-ասված է զեկույցում։
Ինչ վերաբերում է  չկատարված հանձնարարականին, ապա իշխանությունները պատճառաբանել են, որ ՆԳՆ ստեղծումից հետո ոստիկանությունն այլևս չունի ներքին կամ կարգապահական քննություններ իրականացնելու լիազորությամբ օժտված կառուցվածքային ստորաբաժանում։
«Այս գործառույթներն այժմ իրականացվում են Ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչության կողմից, որն ինստիտուցիոնալ առումով առանձնացված է Ոստիկանության ստորաբաժանումներից և ունի մասնագիտացված բաժիններ, որոնք, ի թիվս այլնի, պատասխանատու են Ոստիկանության ծառայողների հետ կապված քննությունների համար։ Իշխանություններն ավելացնում են, որ ներքին կամ կարգապահական քննությունները կարող են նախաձեռնվել ցանկացած պահի, երբ հայտնի են դառնում ենթադրյալ խախտման վերաբերյալ տեղեկություններ՝ անկախ այդ տեղեկությունների աղբյուրից, ներառյալ՝ ստուգումները, զանգվածային լրատվության միջոցների հրապարակումները, ազդարարման անանուն ներկայացված հաղորդումները և այլ աղբյուրներ։ Խախտումների հաստատումը և կարգապահական տույժերի կիրառումը չեն իրականացվում Վարչության կամ Նախարարության որևէ այլ ստորաբաժանման կողմից, այլ վերապահված են Կարգապահական անկախ հանձնաժողովին»,-մասնավորապես նշել են իշխանությունները։

GRECO report says Armenia has fully implemented six of 22 recommendations
Armenia has satisfactorily implemented six of the 22 recommendations issued under the Council of Europe's anti-corruption monitoring body's fifth evaluation round, while 15 have been partly implemented and one has not been implemented, according to a report by the Group of States against Corruption (GRECO).
The report assesses Armenia's efforts to prevent corruption and promote integrity within central government, including top executive functions, and law enforcement agencies. The report was adopted by GRECO at its 103rd Plenary Meeting, held in Strasbourg from 8 to 12 June 2026.
GRECO said the sole recommendation that remains unimplemented concerns ensuring independent and effective investigations into serious misconduct by police officers, regardless of whether the alleged offences are initially classified as criminal or non-criminal.
While acknowledging progress, GRECO said additional measures and sustained efforts were needed to achieve full compliance with its recommendations.
The body also highlighted the need for Armenia to pay particular attention to recommendations concerning the role of the human rights defender in protecting whistleblowers, noting that this area has yet to see sufficient progress. GRECO encouraged the authorities to continue advancing reforms and said it expected further improvements.
The report said Armenia should make additional progress over the next 18 months to ensure satisfactory implementation of the outstanding recommendations. It called on the head of Armenia's delegation to submit updated information on implementation by Dec. 31, 2027.
Responding to the outstanding recommendation, the Armenian authorities said that following the establishment of the Interior Ministry, the police no longer have a structural unit responsible for conducting internal or disciplinary investigations.
According to the authorities, those functions are now carried out by the Ministry's Internal Security and Anti-Corruption Directorate, which is institutionally separate from police units and includes specialized divisions responsible for investigations involving police officers.
The authorities added that internal or disciplinary investigations may be initiated whenever information about an alleged violation becomes available, regardless of its source, including inspections, media reports, anonymous whistleblower submissions or other information.
They said decisions confirming violations and imposing disciplinary sanctions are not made by the directorate or any other ministry unit but are the responsibility of an independent Disciplinary Commission.