Այսօր կարող ենք ասել, որ Բաքվի և Երևանի միջև փաստացի խաղաղություն է. Բայրամով
Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև փաստացի խաղաղություն է։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցություններից հետո կայացած ճեպազրույցի ժամանակ։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում տեղի ունեցած գործընթացները, այդ թվում՝ խաղաղության համաձայնագրի նախագծի նախաստորագրումը, եզակի հնարավորություն են ստեղծում մեր տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության, անվտանգության և բարգավաճման հաստատման համար»,-ասել է Բայրամովը՝ հավելելով.
«Մենք կարող ենք վստահորեն ասել, որ այսօր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև փաստացի խաղաղություն է։
Ադրբեջանական կողմի դրական նախաձեռնությունները, խաղաղության նախաձեռնությունները, որոնք մենք իրականացնում ենք, այդ թվում՝ վստահության ամրապնդումը, զգալիորեն արագացրել են և զգալի դրական ներդրում են ունեցել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում»։

Глава МИД Азербайджана: Сегодня можно сказать, что мир между Баку и Ереваном де-факто существует
Между Азербайджаном и Арменией фактически существует мир. Об этом заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на брифинге по итогам переговоров с главой МИД РФ Сергеем Лавровым.
«Процессы, которые произошли в контексте нормализации между Арменией и Азербайджаном, включая парафирование проекта мирного соглашения, создают уникальную возможность для долгосрочного установления мира, безопасности и процветания в нашем регионе», - сказал Байрамов, добавив:
«С уверенностью можно сказать, что де-факто мир сегодня между Арменией и Азербайджаном существует.
В свою очередь, те позитивные инициативы, мирные инициативы азербайджанской стороны, которые мы осуществляем, включая укрепление доверия, — они серьезно ускорили и привнесли большой позитивный вклад в процесс нормализации между Азербайджаном и Арменией».