Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի կալանքը փոխվեց
Հակակոռուպցիոն դատարանը փոխեց Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի փախանման միջոց կալանքը։ Նրա նկատմամբ կիրառվեց երեք ամսով տնային կալանք և 15 միլիոն դրամ գրավ։
Հիշեցնենք՝ հանրային մեղադրողը միջնորդել էր ևս երեք ամսով երկարաձգել Ղուկասյանի խափանման միջոց կալանքը։
«Դատարանն արձանագրում է, որ ըստ էության, որոշակիորեն նվազել է մեղադրյալի կողմից խոչընդոտելու ռիսկը։ Կիրառված ամենախիստ խափանման միջոցի շարունակությունն այլևս անառարկելի անհրաժեշտություն չէ»,- ասաց դատավոր Լևոն Պետրոսյանը։
Ըստ մեղադրական եզրակացության. «Վարդան Ղուկասյանը մեղադրվում է այն բանում, որ նա, հանդիսանալով Գյումրի համայնքի ղեկավար, նույն համայնքի գլխավոր ճարտարապետի պաշտոնը զբաղեցրած անձի՝ Հենրիկ Գասպարյանի հետ Սևակ Գոմցյանի օգտին հովանավորչության, թողտվության և այլ ապօրինի գործողության համար պահանջել է խոշոր չափերով՝ 4000000 (չորս միլիոն) ՀՀ դրամ կաշառք գումար, ինչպես նաև մի խումբ պաշտոնատար անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ կատարել է պաշտոնական կեղծիք»:

Мэра Гюмри Вардана Гукасяна перевели под домашний арест
Антикоррупционный суд Армении изменил меру пресечения в отношении мэра Гюмри Вардана Гукасяна. Вместо содержания под стражей ему избраны домашний арест сроком на три месяца и залог в размере 15 млн драмов.
Ранее государственный обвинитель ходатайствовал о продлении срока содержания Гукасяна под стражей еще на три месяца.
«Суд фиксирует, что в определенной степени снизился риск того, что обвиняемый может препятствовать процессу. Продолжение применения самой строгой меры пресечения больше не является безусловной необходимостью», – заявил судья Левон Петросян.
Согласно обвинительному заключению, «Вардан Гукасян обвиняется в том, что, занимая должность главы общины Гюмри, совместно с бывшим главным архитектором общины Генриком Гаспаряном потребовал крупную взятку в размере 4 млн драмов за покровительство, попустительство и совершение иных незаконных действий в пользу Севака Гомцяна, а также с группой должностных лиц по предварительному сговору совершил служебный подлог».