Ուրախ եմ, որ Հայաստանում եմ և այս գեղեցիկ փառատոնի մի մասնիկն եմ. Սիմոն Աբգարյան
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ֆրանսահայ դերասան, դրամատուրգ և թատրոնի ռեժիսոր Սիմոն Աբգարյանին պարգևատրել է Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ոսկե մեդալով:
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, արվեստագետը պարգևատրվել է՝ ի նշանավորումն համաշխարհային թատերարվեստում և կինոարվեստում ունեցած նշանակալի ավանդի, հայկական մշակույթը միջազգային հարթակներում արժանապատվորեն ներկայացնելու, ինչպես նաև հայ-ֆրանսիական մշակութային կապերի զարգացմանն ուղղված երկարամյա և բեղմնավոր գործունեության համար:
Սիմոն Աբգարյանին է հանձնվել նաև «Ոսկե ծիրանի վարպետ» մրցանակը։ Շնորհակալություն հայտնելով գնահատանքի համար՝ Սիմոն Աբգարյանն ընդգծել է. «Ուրախ եմ, որ Հայաստանում եմ և այս գեղեցիկ փառատոնի մի մասնիկն եմ»։
Սիմոն Աբգարյանը Երևանի «Ոսկե ծիրան» 23-րդ միջազգային կինոփառատոնի պատվավոր հյուրերից է: Փառատոնի շրջանակում հուլիսի 16-ին և 17-ին հանդիսատեսը հնարավորություն ունի դիտելու երկու սերիայից բաղկացած ռեժիսոր Անտոնեն Բոդրիի «Դը Գոլի մարտը» ֆիլմը, որը պատմակենսագրական դրամա է, և որում Սիմոն Աբգարյանը մարմնավորել է գեներալ Շառլ դը Գոլի դերը։

French-Armenian actor, playwright and theater director Simon Abkarian has been awarded the Armenian Ministry of Education, Science, Culture and Sports' Gold Medal in recognition of his contributions to international theater and cinema, his promotion of Armenian culture abroad, and his longstanding efforts to strengthen cultural ties between Armenia and France.
The medal was presented by Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, the ministry reported on Friday.
Abkarian also received the "Golden Apricot Master" award during the 23rd Golden Apricot International Film Festival in Yerevan.
Accepting the honors, Abkarian thanked organizers and said, "I am happy to be in Armenia and to be part of this beautiful festival."
Abkarian is among the festival's honorary guests this year. As part of the event, audiences on July 16 and 17 are screening director Antonin Baudry's two-part historical biographical drama, De Gaulle's Battle, in which Abkarian portrays Gen. Charles de Gaulle.