Անգլիայում մինչև 16 տարեկան երեխաներին կարգելվի գնել էներգետիկ ըմպելիքներ
Անգլիայում ապրիլից ուժի մեջ կմտնի նոր կարգավորում, որով 16 տարեկանից փոքր երեխաներին կարգելվի գնել կոֆեինի բարձր պարունակությամբ էներգետիկ ըմպելիքներ։ Այս մասին հայտնում է BBC-ն։
Արգելքը կգործի խանութներում, սրճարաններում, ռեստորաններում և առցանց վաճառքի հարթակներում՝ տարածվելով այն ըմպելիքների վրա, որոնք մեկ լիտրում պարունակում են ավելի քան 150 մգ կոֆեին։ Թեյը, սուրճը և կոֆեինի ցածր պարունակությամբ գազավորված ըմպելիքները, օրինակ՝ Diet Coke-ը, սահմանափակման տակ չեն ընկնի, մինչդեռ Red Bull-ը, Monster-ը, Relentless-ը և Prime-ը կներառվեն արգելքի շրջանակում։
Կառավարության նպատակն է նվազեցնել երեխաների շրջանում ճարպակալման մակարդակը և կանխել կոֆեինի չափազանց մեծ օգտագործման հետ կապված առողջական խնդիրները՝ քնի խանգարումներ, անհանգստություն, աճ, կենտրոնացման դժվարություններ և դպրոցում վատ առաջադիմություն։ Առողջապահության նախարար Շարոն Հոջսոնի խոսքով, այս քայլը միտված է երեխաների ամենաառողջ սերունդը ձևավորելուն։ Մասնագետներն ընդգծում են, որ երեխաներն ու դեռահասները կոֆեինի նկատմամբ ավելի զգայուն են, քանի որ նրանց օրգանիզմն ու ուղեղը դեռ զարգանում են։
Նոր կարգավորումը, որը դեռ պետք է հաստատվի խորհրդարանի կողմից, կիրականացվի տեղական իշխանությունների վերահսկողությամբ։ Օրենքը խախտող բիզնեսները կարող են տուգանվել մինչև 2500 ֆունտ ստեռլինգով։
Ըստ պաշտոնական տվյալների, Անգլիայում շուրջ 100 հազար երեխա ամեն օր օգտագործում է էներգետիկ ըմպելիքներ, որոնցից որոշները պարունակում են ավելի շատ կոֆեին, քան երկու բաժակ սուրճը կամ չորս շիշ կոլան։ Ներկայումս նման ըմպելիքների պիտակների վրա արդեն առկա է նախազգուշացում, որ դրանք խորհուրդ չեն տրվում երեխաներին, հղի կամ կրծքով կերակրող կանանց։
Քաղաքականությունը ողջունել է «Գիրության դեմ պայքարի առողջության դաշինքը», մինչդեռ Բրիտանական գազավորված ըմպելիքների ասոցիացիան այն համարել է ավելորդ՝ նշելով, որ ոլորտը դեռ 2010 թվականից կամավոր սահմանափակել է նման ապրանքների վաճառքի խթանումը մինչև 16 տարեկանների շրջանում։

Energy drinks to be banned for under-16s in England
Children under 16 will be banned from buying high-caffeine energy drinks in England from April, the government has said.
Drinks containing more than 150mg of caffeine per litre will be illegal to sell to children and younger teenagers in shops, restaurants, cafes, vending machines and online, the BBC reported.
Lower-caffeine soft drinks, such Diet Coke, are not affected and neither are tea and coffee. However, drinks including Red Bull, Monster, Relentless and Prime would all breach the limit.
The new rules aim to reduce obesity levels in children and prevent issues such as disrupted sleep, increased anxiety and lack of concentration, as well as poor school results.
Announcing the new measures, first proposed last year, Public Health Minister Sharon Hodgson said the ban "demonstrates our firm commitment to creating the healthiest generation of children ever".
The ban, subject to parliamentary approval, will be enforced by local authorities and businesses that break the law could face fines of up to £2,500.
Around 100,000 children in England consume energy drinks every day.
Some popular drinks brands contain more caffeine than two cups of coffee or four cans of cola.
Excessive consumption has been linked to headaches and sleep problems.
Experts say young people can be more sensitive to caffeine as they have smaller bodies and their brains are still developing.
The ban comes after 1,100 responses to a consultation which strongly supported introducing an age restriction on the drinks.
The new rules will come in via secondary legislation using powers from the Food Safety Act 1990.
Too much caffeine can cause a rapid heart rate, abnormal heart rhythms and seizures.
Although rare, there have been some deaths linked to excess caffeine.
The sugary versions of the drinks can also contribute to obesity and damage teeth, according to The Association of UK Dieticians.
Currently any drink, other than tea or coffee, with over 150mg requires a label warning of its high caffeine content that says it is not recommended for children or pregnant or breast-feeding women.
For most adults, up to 400mg of caffeine a day, or about four cups of instant coffee or five cups of tea, is safe.
Katharine Jenner, Executive Director of the Obesity Health Alliance, praised the policy and said restricting the sales of the drinks to children "at a vital time in their life is just common-sense".
The British Soft Drinks Association said the ban was "unnecessary".
A spokesperson said: "Since 2010, our members have committed not to market or promote the sale of energy drinks to under-16s, and all high-caffeine beverages carry a 'not recommended for children' label."
The previous Conservative government had planned to introduce the ban, but scrapped the move in 2022, and said consumption should be a personal choice.