Բրազիլիայում նախագահի թեկնածուն կանանց անվճար սմարթֆոններ է խոստանում
Աջակողմյան քաղաքական գործիչ և սենատոր Ֆլավիո Բոլսոնարոն, ով առաջադրվում է Բրազիլիայի նախագահի պաշտոնում, խոստացել է բրազիլացի աղքատ կանանց անվճար բջջային հեռախոսներով եւ ինտերնետ հասանելիությամբ տրամադրել, եթե նա հաղթի հոկտեմբերին կայանալիք ընտրություններում։ Այս մասին հայտնում է «ՏԱՍՍ» գործակալությունը։
«Մենք արդեն խոսել ենք բջջային օպերատորների հետ, ովքեր չափազանց շահագրգռված կլինեն օգնել կառավարությանը 70 միլիոն կանանց համար հաղորդակցության հասանելիություն ապահովել։ Մենք նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում քննարկում ենք բջջային հեռախոսների տրամադրումը այն մարդկանց, ովքեր ի վիճակի չեն գնել դրանք» - ասել է թեկնածուն  տեսաուղերձում:
Նա դեռեւս չի բացատրել, թե ինչ աղբյուրներից է ֆինանսավորվելու այս նախաձեռնությունը եւ ինչ մասնաբաժին է լինելու մասնավոր ընկերությունների մասնակցությունը: Նրա կուսակցության վարչությունն ընդգծել է, որ ծրագիրը պետք է օգնի կանանց հեռավար կրթություն ստանալ, աշխատանք փնտրել, բիզնես զարգացնել եւ կարողանալ հաղորդել ընտանեկան բռնության դեպքերի մասին:
«ՏԱՍՍ»-ը, վկայակոչելով բրազիլական լրատվամիջոցների գնահատականները, հայտնում է, որ եթե պետությունը որոշի գնել 700 ռեալ արժողությամբ ամենապարզ սմարթֆոնները (մոտ 125 դոլար) գոյություն ունեցող սոցիալական նպաստների ծրագրերի 28,7 միլիոն մասնակիցների համար, ապա այս խոստման կատարումը բյուջեին կարժենա ավելի քան 20 միլիարդ ռեալ (ավելի քան 3,5 միլիարդ դոլար): Միեւնույն ժամանակ, այս գումարը չի ներառում նույնիսկ բջջային ինտերնետի փաթեթների կանոնավոր վճարման ծախսերը։
Նշենք, որ հոկտեմբերին Բրազիլիայում կանցկացվեն հաջորդ նախագահական ընտրությունները։ Գործող նախագահ Լուիզ Ինասիո Լուլա դա Սիլվան արդեն հայտարարել է իր մասնակցության մասին։ Ակնկալվում է, որ նրա հիմնական մրցակիցը կլինի Ռիո դե Ժանեյրո նահանգի սենատոր Ֆլավիո Բոլսոնարոն՝ նախկին նախագահ (2019-2022) Ժաիր Բոլսոնարոյի որդին, ով դատապարտվել է 27 տարվա ազատազրկման՝ պետական հեղաշրջման փորձի համար։

Кандидат в президенты Бразилии пообещал женщинам бесплатные смартфоны
Правый политик и сенатор Флавиу Болсонару, претендующий на пост президента Бразилии, пообещал в случае победы на предстоящих в октябре выборах обеспечить малоимущих бразильских женщин бесплатными мобильными телефонами и доступом в интернет.
"Мы уже переговорили с операторами мобильной связи, которые были бы крайне заинтересованы помочь правительству обеспечить доступ к связи для 70 млн женщин, - заявил кандидат в ходе видеообращения в X. - Мы обсуждаем в рамках предвыборной кампании предоставление самих мобильных телефонов людям, которые не в состоянии их купить".
Как добавил портал Poder360, политик пока не пояснил, из каких источников будет финансироваться эта инициатива и какова будет доля участия частных компаний. В его предвыборном штабе подчеркнули, что программа должна помочь женщинам дистанционно получать образование, искать работу, развивать бизнес и "иметь возможность сообщать о случаях домашнего насилия".
По подсчетам бразильских СМИ, если государство решит закупить простейшие смартфоны стоимостью в 700 реалов (около $125) только для 28,7 млн участниц действующих программ социальных пособий, выполнение этого обещания обойдется бюджету более чем в 20 млрд реалов (свыше $3,5 млрд). При этом в эту сумму даже не входят затраты на регулярную оплату самих пакетов мобильного интернета, передает ТАСС.