Հուլիսի 10-19-ն Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդում անցկացվել է Քիմիայի 58-րդ միջազգային օլիմպիադան, որին մասնակցել են 93 երկրների 372 աշակերտներ: Յուրաքանչյուր երկիր կարող էր ներկայացնել առավելագույնը 4 մասնակցի:
ԿԳՄՍ նախարարությունից հյատնում են, որ Հայաստանի թիմն արժանացել է երկու բրոնզե մեդալի և մեկ գովասանագրի: Բրոնզե մեդալների են արժանացել Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ մասնագիտացված դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտ Արթուր Մխիթարյանը և Վանաձորի մաթեմատիկական և բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ հատուկ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտ Միքայել Ալեքսանյանը։ Վանաձորի մաթեմատիկական և բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ հատուկ դպրոցի 11-րդ դասարանի աշակերտ Մերի Վիրաբյանն արժանացել է գովասանագրի։ Օլիմպիադային մասնակցել է նաև նույն դպրոցի 10-րդ դասարանի աշակերտ Գարիկ Փանիկյանը։ Օլիմպիադան անցկացվել է գործնական և տեսական փուլերով։
Թիմը ղեկավարել են Անդրանիկ Դավինյանը (Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի գիտաշխատող) և Արմեն Գալստյանը (ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի դեկան)։
Հիշեցնենք, որ Քիմիայի 57-րդ միջազգային օլիմպիադայում, որն անցկացվել էր ԱՄԷ Դուբայ քաղաքում, Հայաստանի թիմն արժանացել էր 1 արծաթե մեդալի և 3 գովասանագրի։

Two Armenian high school students captured bronze medals at the 58th International Chemistry Olympiad, held in Tashkent on July 10–19.
The global competition brought together 372 students from 93 countries, with each nation allowed up to four participants. Armenia’s delegation returned with two bronze medals and one honorable mention, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports reported.
Artur Mkhitaryan, a 12th grader at the Shahinyan Specialized Physics and Mathematics School in Yerevan, and Mikayel Aleksanyan, a 12th grader at Vanadzor’s Specialized Mathematics and Science School, won bronze medals.
Meri Virabyan, an 11th grader at the same Vanadzor school, received an honorable mention.
Garik Panikyan, a 10th grader from Vanadzor, also competed.
The Olympiad featured both practical and theoretical exams. The Armenian team was led by Andranik Davinyan, a researcher at the Center of Organic and Pharmaceutical Chemistry, and Armen Galstyan, dean of Yerevan State University’s Faculty of Chemistry.