Վերջերս Ադրբեջանից մի նոր ուղերձ փոխանցվեց, որը խիստ ուշագրավ էր. Աբրահամյան
«Վերջերս Ադրբեջանից մի նոր ուղերձ փոխանցվեց, որը խիստ ուշագրավ էր, սակայն առանձնակի քննարկումների առարկա չդարձավ»,- նշել է ԱԺ«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, մասնավորապես, Ադրբեջանի նախագահի օգնականը, անդրադառնալով ՀՀ Սահմանադրության՝ Ադրբեջանի կողմից խնդրահարույց համարվող դրույթների փոփոխության հարցին, նշել է, որ «Ադրբեջանի համար կարևոր է, որ այն դրույթները, որոնք իրենք համարում են իրենց երկրի նկատմամբ տարածքային պահանջներ, պաշտոնապես վերացվեն՝ լինի դա նոր սահմանադրության ընդունման, թե այլ իրավական մեխանիզմի միջոցով»։
«Այս թեման առաջ բերվեց այն պայմաններում, երբ պարզ դարձավ, որ ընտրություններից հետո ՔՊ-ն սահմանադրական մեծամասնություն չունի։
Իսկ թե ինչ «այլ իրավական մեխանիզմների» մասին է խոսում պաշտոնական Բաքուն, ենթադրաբար, բխում է կուլիսներում ընթացող երկկողմ քննարկումներից, ինչը պարզաբանման անհրաժեշտություն ունի»,- գրել է Աբրահամյանը։

«Что подразумевает Баку?»: Абрамян - о необходимости разъяснений после заявления помощника Алиева
Недавно из Азербайджана было передано новое послание – крайне примечательное, но не ставшее особо предметом для обсуждений, написал секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении 8-го созыва Тигран Абрамян.
«В частности, помощник президента Азербайджана, комментируя вопрос внесения изменений в положения Конституции Армении, которые Баку считает проблемными, заявил: "Для Азербайджана важно, чтобы положения, которые мы рассматриваем как территориальные претензии к нашей стране, были официально отменены - будь то путем принятия новой конституции или с помощью другого правового механизма".
Эта тема была поднята в тот момент, когда стало очевидно, что после выборов партия "Гражданский договор" не имеет конституционного большинства.
О каких именно "иных правовых механизмах“ говорит официальный Баку? Предположительно, это вытекает из двусторонних обсуждений, проходящих за закрытыми дверями, что, безусловно, требует разъяснений», – отметил Абрамян.