Սա քաղաքական թատրոն է՝ ուղղված բացառապես Նարեկ Կարապետյանի՝ ԱԺ-ում գործունեության դեմ. Ա. Վարդևանյան
«Երեկ մենք, կարելի է ասել, ունեցանք մի իրավիճակ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում ես երբևէ չէի տեսել։ Այսինքն, ԿԸՀ-ն արձանագրում է, որ պատգամավորի թեկնածուն այլևս ունի պատգամավորի կարգավիճակ, և այդ պայմաններում անկախ հանգամանքից իրականացնում է քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալու միջնորդության քննություն։ Մենք նման դեպք նախկինում չենք ունեցել»,-ԿԸՀ դիմաց լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչ, փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ արտահերթ նիստում ԿԸՀ-ն սկսել է քննարկել դատախազության միջնորդությունը՝ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ։
Վարդևանյանը հիշեցրեց, որ 2021 թ. հունիսին ՀՀ դատախազության կողմից միջնորդություն էր ներկայացվել ԱԺ պատգամավոր Իշխան Զաքարյանի նկատմամաբ քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ, երբ արդեն Սահմանադրական դատարանի կողմից հրապարակվել էր որոշումը, ԿԸՀ-ն այդ միջնորդությունը վերադարձրել էր, ճիշտ այնպես, ինչպես 2026-ի հունիսին վերադարձրեց ԿԸՀ-ն Նարեկ Կարապետյանի վերաբերյալ միջնորդությունը։
«Ի՞նչ տեղի ունեցավ հաջորդիվ։ Դատախազությունը 2021 թվականին այլևս Իշխան Զաքարյանի վերաբերյալ միջնորդություն չէր ներկայացրել։ 2026 թվականւին իրավիճակն այլ է։ Նույն դատախազությունն է, բայց ԿԸՀ կողմից վերադարձնելու հաջորդող ժամանակահատվածում կրկին ներկայացնում է միջնորդությունը։ Շատ կարևոր հանգամանք եմ ուզում նշել, միջնորդությունը կրկին ներկայացվել է հուլիսի 13-ին։ Դրա բովանդակությունից ակնհայտ է, որ կարծես դատախազությունը ԿԸՀ-ի կաևգավիճակը որոշակի իմաստով շփոթել է վարչական դատարանի կամ վերաքննիչ վարչական դատարանի հետ»,-մանրամասնեց Վարդևանյանը։
Նա նշեց, որ դատախազությունն ակնկալում է՝ ԿԸՀ-ն իր դիրքորոշումը պետք է պարզապես փոխի։«Ի դեպ, այդպես էլ եղավ, քանի որ ԿԸՀ-ն ոչ թե հենց այդ պահին, առանց բովանդակային քննության վերադարձրեց, այլ սկսեց քննություն իրականացնել։ Այս ամենն ի՞նչ է, հարգելի գործընկերներ։ Սա քաղաքական աբսուրդ է, քաղաքական հետապնդում է, սա քաղաքական թատրոն է՝ ուղղված բացառապես Նարեկ Կարապետյանի՝ ԱԺ-ում գործունեությանը միջամտելուն։ ԿԸՀ-ն, որ մոտ մեկ ամիս առաջ ուներ այլ դիրքորոշում, այսօր նույն հարցի վերաբերյալ ունի մեկ այլ դիրքորոշում, և դրան նախորդել էր Նարեկ Կարապետյանի քաղաքական գործունեության ակտիվացումը»,-ասաց Վարդևանյանը։

Арам Вардеванян: Это политический театр, направленный исключительно против деятельности Нарека Карапетяна в парламенте
Представитель партии «Сильная Армения», адвокат Арам Вардеванян заявил журналистам у здания Центральной избирательной комиссии(ЦИК), что ситуация, сложившаяся накануне, является беспрецедентной для Армении.
«Вчера мы, можно сказать, стали свидетелями ситуации, которой я никогда прежде не видел в Республике Армения. ЦИК констатирует, что кандидат в депутаты уже приобрел статус депутата, и при этом продолжает рассматривать ходатайство о даче согласия на возбуждение в отношении него уголовного преследования. Подобного случая у нас раньше не было», – заявил Вардеванян.
Напомним, накануне на внеочередном заседании ЦИК начал обсуждение ходатайства прокуратуры о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении члена совета партии «Сильная Армения» Нарека Карапетяна.
Вардеванян напомнил, что в июне 2021 года Генеральная прокуратура представила аналогичное ходатайство в отношении депутата Национального Собрания Ишхана Закаряна уже после опубликования решения Конституционного суда. Тогда ЦИК вернул ходатайство, так же, как в июне 2026 года вернул ходатайство по делу Нарека Карапетяна.
«Что произошло дальше? В 2021 году прокуратура больше не направляла повторного ходатайства по Ишхану Закаряну. В 2026 году ситуация иная. Та же прокуратура после того, как ЦИК вернул ходатайство, вновь направляет его. Хочу подчеркнуть важное обстоятельство: повторное ходатайство было подано 13 июля. Из его содержания очевидно, что прокуратура, похоже, в определенной степени перепутала статус ЦИК со статусом Административного суда или Апелляционного административного суда», – отметил Вардеванян.
По его словам, прокуратура фактически ожидала, что ЦИК просто изменит свою прежнюю позицию.
«Так в итоге и произошло. ЦИК не вернул ходатайство сразу, без рассмотрения по существу, а начал его рассматривать. Что все это означает? Это политический абсурд, политическое преследование и политический театр, направленный исключительно на вмешательство в деятельность Нарека Карапетяна в Национальном Собрании. Еще месяц назад ЦИК придерживался одной позиции по этому вопросу, а сегодня – совершенно другой. И этому предшествовала активизация политической деятельности Нарека Карапетяна», – заявил Вардеванян.