14:36 21/10/2022Վիկտորիա Ալեքսանյանի «Կապույտի միջով» ֆիլմի միջազգային պրեմիերան տեղի կունենա Cinémed փառատոնումՌեժիսոր Վիկտորիա Ալեքսանյանի «Կապույտի միջով» ֆիլմի միջազգային պրեմիերան տեղի կունենա International Mediterranean Film Festival Montpellier (Cinémed) հեղինակավոր կինոփառատոնի կարճամետրաժ ֆիլմերի...
14:28 21/10/2022Սոֆիայում և Պլովդիվում տեղի կունենա կոմպոզիտոր Սերգեյ Ումրոյանի բալետի համաշխարհային պրեմիերանՀոկտեմբերի 31-ին Սոֆիայում և նոյեմբերի 2-ին Պլովդիվում տեղի կունենան Chaconne in"K" Exictance ժամանակակից բալետի համաշխարհային պրեմիերան: Կոմպոզիտորն է Սերգեյ Ումրոյանը։ Կոմպոզիտորների միության...
14:02 21/10/2022Կոմպոզիտորների միության նախագահի թեկնածուներն ենՀայաստանի կոմպոզիտորների միության 16-րդ համագումարը տեղի կունենա հոկտեմբերի 30-ին։ Համագումարի ընթացքում կկայանան նաև ՀԿՄ նախագահի ընտրությունները։ Միությանից հայտնում են, որ առաջադրվել է միության...
13:54 21/10/2022«Դրախտի դարպասը» ֆիլմը կցուցադրվի ԱՄՆ AMC կինոթատրոնների ցանցի 10 խոշորագույն քաղաքներումՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ նկարահանված ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» ֆիլմը 2022 թ.
13:25 21/10/2022«Մեկնարկ» տաղանդի զարգացման նպատակային ծրագրի անդամները հաղթել են միջազգային մրցույթներումՕրերս տեղի է ունեցած «BTHVN Wien» և «AMADEUS» միջազգային երաժշտական մրցույթներում Հայաստանը ներկայացնող «Մեկնարկ» տաղանդի զարգացման նպատակային ծրագրի անդամները գրանցել են հերթական մեծ...
10:34 21/10/2022Երգեհոնի միջազգային փառատոնի շրջանակում Միքայել Թարիվերդիևին նվիրված համերգ կանցկացվիՎահագն Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնի միջազգային փառատոնի շրջանակում հոկտեմբերի 22-ին, ժամը 19:00 Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կկայանա համերգ՝ նվիրված Միքայել Թարիվերդիևին։ Կամերային...
10:08 21/10/2022Շառլ Դյութուան և Նիկոլայ Լուգանսկին՝ երևանյան բեմում«Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում շուրջ քսան տարի է, Հայաստան են ժամանում աշխարհի լավագույն երաժիշտները, որոնց համերգները վեր են ածվում մեծ տոնահանդեսի: Փառատոնի...
09:59 21/10/2022Գրականության և արվեստի թանգարանում պահվող Աշուղ Ջիվանիի արխիվը կթվայնացվիԵղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի և ամերիկահայ բարերար, գործարար, պրոդյուսեր, SKYFIST ստուդիայի հիմնադիր և ղեկավար Պողոս Հարությունյանի միջև կնքվել է համագործակցության...
16:15 20/10/2022Սարատովաբնակ նկարիչ Գրիգոր Զալինյանը մեկ՝ ձախ ձեռքով գեղեցկություն է ստեղծումՏերևաթափ ու արևոտ կածաններ, ծովափեր, կախարդական երկինք: Շատ գույներ և արև: Այս ամենը կարելի է տեսնել սարատովաբնակ նկարիչ Գրիգոր Զալինյանի կտավներում։ Սարատովում բնակվող նկարիչ Գրիգոր Զալինյանն ամռան...
14:54 20/10/2022ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Աֆրիկյան երկրների ազգային հանձնաժողովների 14 գլխավոր քարտուղարներ այցելել են օկուպացված ՇուշիԱրցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը գրում է. «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն որպես մշակութային ժառանգության պահպանության ՄԱԿ-ի կողմից առաջնային մանդատ ունեցող վերազգային...
14:04 20/10/2022Ձեռագիրը վերականգնելու ընթացքում անտեսանելի թելով կապվում ես գրչի, ծաղկողի հետ. Մատենադարանի ավագ վերականգնողԲազմադարյան հայկական մշակութային ժառանգությունը ներկայացված է հայաստանյան, աշխարհի տարբեր թանգարաններում, պատկերասրահներում։ Դրանք մշտապես գրավում են այցելուներին իրենց նրբագեղությամբ, հետաքրքիր...
10:08 20/10/2022Թբիլիսիում հայտնաբերվել են մարմարե տապանաքարեր՝ հայերեն արձանագրություններովՎրաստանի մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության նախարարության տարածքում (Թբիլիսիի թիվ 104 հայալեզու դպրոցի բակին հարակից) ընթացող վերականգնողական աշխատանքների ժամանակ հայտնաբերվել է երկու տապանաքար։...
17:30 19/10/2022Բերդկունք ամրոց, Սելիմի քարավանատուն, Աղնջաձորի կամուրջներ՝ տեխնիկական վիճակն անբավարար էՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության ու «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության...
16:00 19/10/2022Ռիչարդ Կլայդերման. Ուրախ եմ վերադառնալ ՀայաստանՖրանսիացի աշխարհահռչակ դաշնակահար, կոմպոզիտոր Ռիչարդ Կլայդերմանը կրկին Հայաստանում է. սա նրա երրորդ այցն է։ Հոկտեմբերի 20-ին և 21-ին նա ելույթ կունենա Արամ Խաչատրյան համերգասրահում։ «Ուրախ եմ...
11:00 19/10/2022«Ժամանակին ընդառաջ. Վերականգնումը Հայաստանում». Երբ տնօրինում ու պահպանում ես մշակութային ժառանգությունդ«Բոլոր ժամանակերում մեր պատմական ճշմարտությունը, ինքնության նմուշները աշխարհին ներկայացնելու հրամայական ունենք»։
10:33 19/10/2022«Դրախտի դարպասը» ֆիլմի ցուցադրությունը AMC կինոթատրոնների ցանցումՌեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» ֆիլմը 2022թ. հոկտեմբերի 21-ից կցուցադրվի Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ամենախոշոր АМC-ի կինոթատրոնների ցանցի 10 խոշորագույն քաղաքներում՝ Գլենդել, Դեթրոյդ, Լաս...
09:00 19/10/2022Արուճի Ս. Գրիգոր եկեղեցու առանձին հատվածներ ներկայումս քայքայված են«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Հուշարձանների պահպանության բաժնի և Պատմական միջավայրի պահպանության (ՊՄՊ) Արագածոտնի մարզային ծառայության աշխատակիցներն իրականացրել են մարզի պահպանվածության առումով...
14:59 17/10/2022Երևանի Շեքսպիրյան միջազգային թատերական փառատոնն այս տարի միտված է կոնկրետ քաղաքականության. Կարո ԲալյանՄեկնարկում է Երևանի Շեքսպիրյան 16-րդ միջազգային թատերական փառատոնը
13:02 17/10/2022ARARAT Թանգարանը` World Travel Awards-ի մրցանակակիրARARAT թանգարանը արժանացել է միջազգային հեղինակավոր World Travel Awards մրցանակի՝ հաղթող ճանաչվելով Եվրոպայի լավագույն «Brandy Distillery Tour» անվանակարգում։ Մրցանակի հանձնման հանդիսավոր...
10:40 17/10/2022Շահնազարով. Արևմտյան քաղաքակրթությունն ավարտվում էՊատմական գործընթացում կան բաներ, որոնք թաքնված են ժամանակակիցներից, բայց որոնք բացահայտվում են տասնամյակների ընթացքում: Վեստի.ռու-ի հաղորդամբ, կարծում է ռուս ռեժիսոր Կարեն Շահնազարովը։ «Հիմա...

17:36 27/07/2016Simon Anholt: Armenia’s Intention to Contribute to Humanity May Benefit her International Profile“If a country wants to be more admired, it has to become more admirable”, says the founder of the Good Country Index.
14:12 27/07/2016“Armenia’s actual wealth” showcased in Hayk Melqonyan’s photosNaregatsi Art Institute unveiled Hayk Melqonyan’s photo exhibition, entitled ''The story of a portrait".
16:24 25/07/2016The National Museum of Aleppo under heavy shellingThe State Museum of Syria’s Aleppo has come under heavy shelling by terrorist groups over the past days.
10:44 25/07/2016Excavations in Tigranakert resumeTigranaket, Artsakh excavations financed by the NKR Government have launched since July 1, head of the expedition, Hamlet Petrosyan told Panorama.am.
20:13 22/07/2016Armenian archaeological sites ‘awarded’ for being endangered and subjected to neglectArmenian cultural heritage is closely linked to the European origins. Armenian architecture holds parallels with the Roman ones. Armenian cultural heritage has spread over larger territories over the...
16:39 21/07/2016Armenian cultural heritage is seen as an integral part of the European heritage, Minister of Culture saysPresentation of the archaeological site Ereruyk and the village of Anipemza, Armenia in Europa Nostra “The 7 Most Endangered” programme proves that Armenian historical and cultural heritage is viewed...
21:12 20/07/2016Restoration of Gumburdo village church underwayIt’s been more than two weeks that the restoration works of Surb Hambardzum Church (Holy Ascension) at Gumburdo village have begun.
19:52 20/07/2016Request for including Kochari dance in UNESCO list to be considered next yearSince June 2016, Armenia has become a member of UNESCO 2003 Convention for Safeguarding Intangible Cultural Heritage, which is a serious achievement, Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia,...
14:00 20/07/2016Deputy Minister: The Armenian identity of the city of Ani clarified in UNESCO decisionInclusion of the capital city of Medieval Armenia Ani in the United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization (UNESCO) World Heritage List is important for Armenia, since the...
18:42 18/07/2016“Golden Apricot” International Festival has summed up its resultsFor the past week, “Golden Apricot” Festival had turned Yerevan into a world cinematography center featuring colorful cultural events, renowned film-makers and honorable guests, and films in a...
11:14 18/07/2016Golden and Silver Apricots of Golden Apricot Film Festival announced13th GOLDEN APRICOT Yerevan International Film Festival came up to the official closing ceremony on July 16.
13:01 16/07/2016President sent a congratulatory message to the RA People’s Artist Zhenya AvetissianPresident Serzh Sargsyan sent today a congratulatory message to the RA People’s Artist Zhenya Avetissian on the occasion of her 75th birth anniversary, press department of the President’s Office...
16:15 15/07/2016Haik and Yuri Davtyan perform on one stage after 12 yearsThe State Youth Orchestra of Armenia gave a joint concert with Haik Davtian (violin, Armenia/France) and Gayane Aslanyan (piano, Armenia) on July 14 at the Aram Khachaturian Concert Hall, press...
12:23 15/07/2016Jacqueline Bisset - guest of Golden Apricot FestivalThis year the Golden Apricot Yerevan International Festival hosts the magnificent world famous actress, Jacqueline Bisset.
17:03 14/07/2016Presentation of exclusive Otri Trio ensemble in ArmeniaOver the years the State Youth Orchestra of Armenia and its Artistic Director and Principal Conductor Sergey Smbatyan have been promoting the creation of exclusive ensembles in the framework of the...
16:41 12/07/2016Golden Apricot: The film shows how justice in life may turn into a businessFilm “The Prosecutor, the Defender, the father and his son” by Bulgarian Director Iglika Triffonova, is included in Feature Competition of the 13th Golden Apricot International Film Festival Two...
12:20 12/07/2016Mariam Ohanyan’s “The Ancestors’ Dissolving Shadows” movie premiers today in YerevanTelling about Armenian famous sculptor Heriknaz Galstyan, Mariam Ohanyan’s “The Ancestors’ Dissolving Shadows” movie will premiere today, July 12 at Henrik Malyan Theatre of Cinema Artists in Yerevan.
11:34 12/07/2016“Ortus” CD presentation at Komitas Museum-Institute“Ortus” CD presentation and piano recital by Honoured Artist of Armenia, pianist Hayk Melikyan will be held today, July 12 at Komitas Museum-Institute Concert Hall, manager of the pianist, Alexander...
18:49 11/07/2016Ralph Yirikian: Golden Apricot Film Festival represents a civilizational crossroadGolden Apricot Yerevan International Film Festival - one of the most remarkable cultural events of our country, commenced on July 10.
16:40 09/07/2016Architects voicing concern over the future of Zvartnots International Airport’s round building“We have lost a number of buildings designed with similar scheme of Yerevan’s Zvartnots Airport round complex.