14:36 21/10/2022Վիկտորիա Ալեքսանյանի «Կապույտի միջով» ֆիլմի միջազգային պրեմիերան տեղի կունենա Cinémed փառատոնումՌեժիսոր Վիկտորիա Ալեքսանյանի «Կապույտի միջով» ֆիլմի միջազգային պրեմիերան տեղի կունենա International Mediterranean Film Festival Montpellier (Cinémed) հեղինակավոր կինոփառատոնի կարճամետրաժ ֆիլմերի...
14:28 21/10/2022Սոֆիայում և Պլովդիվում տեղի կունենա կոմպոզիտոր Սերգեյ Ումրոյանի բալետի համաշխարհային պրեմիերանՀոկտեմբերի 31-ին Սոֆիայում և նոյեմբերի 2-ին Պլովդիվում տեղի կունենան Chaconne in"K" Exictance ժամանակակից բալետի համաշխարհային պրեմիերան: Կոմպոզիտորն է Սերգեյ Ումրոյանը։ Կոմպոզիտորների միության...
14:02 21/10/2022Կոմպոզիտորների միության նախագահի թեկնածուներն ենՀայաստանի կոմպոզիտորների միության 16-րդ համագումարը տեղի կունենա հոկտեմբերի 30-ին։ Համագումարի ընթացքում կկայանան նաև ՀԿՄ նախագահի ընտրությունները։ Միությանից հայտնում են, որ առաջադրվել է միության...
13:54 21/10/2022«Դրախտի դարպասը» ֆիլմը կցուցադրվի ԱՄՆ AMC կինոթատրոնների ցանցի 10 խոշորագույն քաղաքներումՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ նկարահանված ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» ֆիլմը 2022 թ.
13:25 21/10/2022«Մեկնարկ» տաղանդի զարգացման նպատակային ծրագրի անդամները հաղթել են միջազգային մրցույթներումՕրերս տեղի է ունեցած «BTHVN Wien» և «AMADEUS» միջազգային երաժշտական մրցույթներում Հայաստանը ներկայացնող «Մեկնարկ» տաղանդի զարգացման նպատակային ծրագրի անդամները գրանցել են հերթական մեծ...
10:34 21/10/2022Երգեհոնի միջազգային փառատոնի շրջանակում Միքայել Թարիվերդիևին նվիրված համերգ կանցկացվիՎահագն Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնի միջազգային փառատոնի շրջանակում հոկտեմբերի 22-ին, ժամը 19:00 Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կկայանա համերգ՝ նվիրված Միքայել Թարիվերդիևին։ Կամերային...
10:08 21/10/2022Շառլ Դյութուան և Նիկոլայ Լուգանսկին՝ երևանյան բեմում«Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում շուրջ քսան տարի է, Հայաստան են ժամանում աշխարհի լավագույն երաժիշտները, որոնց համերգները վեր են ածվում մեծ տոնահանդեսի: Փառատոնի...
09:59 21/10/2022Գրականության և արվեստի թանգարանում պահվող Աշուղ Ջիվանիի արխիվը կթվայնացվիԵղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի և ամերիկահայ բարերար, գործարար, պրոդյուսեր, SKYFIST ստուդիայի հիմնադիր և ղեկավար Պողոս Հարությունյանի միջև կնքվել է համագործակցության...
16:15 20/10/2022Սարատովաբնակ նկարիչ Գրիգոր Զալինյանը մեկ՝ ձախ ձեռքով գեղեցկություն է ստեղծումՏերևաթափ ու արևոտ կածաններ, ծովափեր, կախարդական երկինք: Շատ գույներ և արև: Այս ամենը կարելի է տեսնել սարատովաբնակ նկարիչ Գրիգոր Զալինյանի կտավներում։ Սարատովում բնակվող նկարիչ Գրիգոր Զալինյանն ամռան...
14:54 20/10/2022ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Աֆրիկյան երկրների ազգային հանձնաժողովների 14 գլխավոր քարտուղարներ այցելել են օկուպացված ՇուշիԱրցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը գրում է. «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն որպես մշակութային ժառանգության պահպանության ՄԱԿ-ի կողմից առաջնային մանդատ ունեցող վերազգային...
14:04 20/10/2022Ձեռագիրը վերականգնելու ընթացքում անտեսանելի թելով կապվում ես գրչի, ծաղկողի հետ. Մատենադարանի ավագ վերականգնողԲազմադարյան հայկական մշակութային ժառանգությունը ներկայացված է հայաստանյան, աշխարհի տարբեր թանգարաններում, պատկերասրահներում։ Դրանք մշտապես գրավում են այցելուներին իրենց նրբագեղությամբ, հետաքրքիր...
10:08 20/10/2022Թբիլիսիում հայտնաբերվել են մարմարե տապանաքարեր՝ հայերեն արձանագրություններովՎրաստանի մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության նախարարության տարածքում (Թբիլիսիի թիվ 104 հայալեզու դպրոցի բակին հարակից) ընթացող վերականգնողական աշխատանքների ժամանակ հայտնաբերվել է երկու տապանաքար։...
17:30 19/10/2022Բերդկունք ամրոց, Սելիմի քարավանատուն, Աղնջաձորի կամուրջներ՝ տեխնիկական վիճակն անբավարար էՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության ու «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության...
16:00 19/10/2022Ռիչարդ Կլայդերման. Ուրախ եմ վերադառնալ ՀայաստանՖրանսիացի աշխարհահռչակ դաշնակահար, կոմպոզիտոր Ռիչարդ Կլայդերմանը կրկին Հայաստանում է. սա նրա երրորդ այցն է։ Հոկտեմբերի 20-ին և 21-ին նա ելույթ կունենա Արամ Խաչատրյան համերգասրահում։ «Ուրախ եմ...
11:00 19/10/2022«Ժամանակին ընդառաջ. Վերականգնումը Հայաստանում». Երբ տնօրինում ու պահպանում ես մշակութային ժառանգությունդ«Բոլոր ժամանակերում մեր պատմական ճշմարտությունը, ինքնության նմուշները աշխարհին ներկայացնելու հրամայական ունենք»։
10:33 19/10/2022«Դրախտի դարպասը» ֆիլմի ցուցադրությունը AMC կինոթատրոնների ցանցումՌեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» ֆիլմը 2022թ. հոկտեմբերի 21-ից կցուցադրվի Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ամենախոշոր АМC-ի կինոթատրոնների ցանցի 10 խոշորագույն քաղաքներում՝ Գլենդել, Դեթրոյդ, Լաս...
09:00 19/10/2022Արուճի Ս. Գրիգոր եկեղեցու առանձին հատվածներ ներկայումս քայքայված են«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Հուշարձանների պահպանության բաժնի և Պատմական միջավայրի պահպանության (ՊՄՊ) Արագածոտնի մարզային ծառայության աշխատակիցներն իրականացրել են մարզի պահպանվածության առումով...
14:59 17/10/2022Երևանի Շեքսպիրյան միջազգային թատերական փառատոնն այս տարի միտված է կոնկրետ քաղաքականության. Կարո ԲալյանՄեկնարկում է Երևանի Շեքսպիրյան 16-րդ միջազգային թատերական փառատոնը
13:02 17/10/2022ARARAT Թանգարանը` World Travel Awards-ի մրցանակակիրARARAT թանգարանը արժանացել է միջազգային հեղինակավոր World Travel Awards մրցանակի՝ հաղթող ճանաչվելով Եվրոպայի լավագույն «Brandy Distillery Tour» անվանակարգում։ Մրցանակի հանձնման հանդիսավոր...
10:40 17/10/2022Շահնազարով. Արևմտյան քաղաքակրթությունն ավարտվում էՊատմական գործընթացում կան բաներ, որոնք թաքնված են ժամանակակիցներից, բայց որոնք բացահայտվում են տասնամյակների ընթացքում: Վեստի.ռու-ի հաղորդամբ, կարծում է ռուս ռեժիսոր Կարեն Շահնազարովը։ «Հիմա...

11:34 06/03/2019«Не преувеличивайте глупость врагов и верность друзей»: Михаилу Жванецкому – 85 летОстроумные юморески выдающегося сатирика радуют поклонников вот уже несколько десятилетий. Цитаты из них ушли в народ.
19:34 05/03/2019Скульптор Левон Токмаджян: Допустим, мэр Еревана Айк Марутян не понимает в градостроительстве, но о чем думает Месчян?!«Удивительно, но сносятся здания, которые являются хорошими, пригодными. Меня это удивляет», – сказал сегодня на пресс-конференции скульптор Левон Токмаджян.
19:04 04/03/2019Джонни Депп рассказал о романе бывшей жены – Эмбер Херд – с Илоном МаскомДепп подал в суд на Херд и требует с нее $50 млн за клевету после того, как она обвинила звезду «Пиратов Карибского моря» в домашнем насилии.
17:07 04/03/2019Маэстро Тигран Мансурян: «Этот фильм – действительно я»Айк Мкртчян, режиссер фильма, сказал, что в течение 52 минут они пытались как-то уместить все, что создал и создает маэстро.
12:35 04/03/2019Что осталось от здания по улице Хоренаци, 13 в Ереване? В фоторепортаже Panorama.amФотографу не позволили подойти близко к зданию.
18:43 02/03/2019«Для тебя, Азнавур»: в Ереване 26 мая пройдет концерт к 95-летию со дня рождения легендарного шансоньеВыступят известные французские исполнители Патрик Фьори, Элен Сегара, Слиман, Кейт Райан, Леа Кастель, Раффи Арто.
18:19 02/03/2019Исполняется 55 лет со дня основания Дома-музея Егише Чаренца в ЕреванеА до этого, 13 марта, будет отмечаться 122-летие со дня рождения великого поэта.
13:28 02/03/2019Влюбленный в Армению: свое 88-летие отметил Ким БакшиС 1963 года занимается древней культурой Армении.
20:27 28/02/2019Пенелопа Крус и Хавьер Бардем сделали из «Оскаров» ночники«Мы включаем их и читаем под их свет», – рассказал Бардем во время шоу на канале NBC.
19:55 28/02/2019Картина Клода Моне «Дворец дожей» ушла с молотка за 27,5 млн фунтовИзвестно, что живописец создал «Дворец дожей», когда посетил Венецию в 1908 году, в трех вариантах.
18:43 28/02/2019«Цвет – это истинное чудо»: сегодня день рождения одного из выдающихся художников ХХ века – Мартироса СарьянаНа самом деле, он создал искусство, которое никогда не устареет, которое постоянно будет приковывать внимание людей своими яркими красками и удивлять интересными решениями.
13:55 28/02/2019Арагац Ахоян: Дом армянского поэта Е.Чаренца в Карсе не имели права сноситьАрагац Ахоян в беседе с корреспондентом Panorama.am коснулся информации о разрушении дома великого армянского поэта Егише Чаренца в Карсе.
19:46 27/02/2019Уже четвертая украинская группа отказалась участвовать в конкурсе «Евровидение-2019»«Наша группа не побеждала в Нацотборе, эта поездка не наша. Поклонников просим понять наше решение – у нас много других площадок для встречи с вами», – говорится в сообщении.
15:01 27/02/2019Председателем жюри на 72 Каннском кинофестивале будет мексиканский режиссер«Я очень польщен и рад вернуться сюда в этом году, и безгранично горд председательствовать в жюри», – заявил Иньярриту.
12:47 27/02/2019Картину Клода Моне «Дворец дожей» продали на аукционе за 32 млн евро«Эта завораживающая картина является настоящим шедевром», – отмечается в сообщении.
19:45 26/02/2019В возрасте 64 лет умер автор песни «It's My Life»Причина смерти пока не раскрывается.
16:19 25/02/2019Прекративший голодовку армянский режиссер: Мы должны достичь победыОн собирается 26 февраля встретиться с министром образования и науки Армении Араиком Арутюняном.
15:10 25/02/2019«Такого дизайна больше нигде нет»: о книжном магазине-старожиле в Ереване«Книги приносят в основном сами авторы, а старые книги приносят люди, которым они больше не нужны или они принадлежали их родителям, и не интересуют их», – рассказал он.
09:47 25/02/2019Режиссера Георгия Данелию ввели в искусственному комуРанее Данелия попал в реанимацию с воспалением легких, его состояние стабильно тяжелое.
09:44 25/02/2019Обнародован список победителей премии «Оскар-2019»В Голливуде состоялась 91-я церемония вручения премии «Оскар».