12:00 10/03/2020Երևանի պետական կամերային երգչախումբն առաջին անգամ ամբողջությամբ կկատարի Կոմիտասի «Բեռլինյան պատարագ»-ըԵրևանի պետական կամերային երգչախումբն առաջին անգամ ամբողջությամբ կկատարի Կոմիտաս վարդապետի «Բեռլինյան պատարագ»-ը: Ստեղծագործությունը կհնչի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը մարտի 27-ին, ժամը...
09:03 10/03/2020Աբուլի ամրոցը կվերանորոգվիԱյս տարի ևս Ջավախքի Աբուլի ամրոցի տարածքում կշարունակվեն գիտահետազոտական աշխատանքները, իսկ մյուս տարվանից կսկվեն վերանորոգման և կոնսերվացման աշխատանքները: 2019 թվականի սեպտեմբերին Վրաստանի...
17:44 09/03/2020Արտանիշում պեղումների ժամանակ հայտնաբերվել են մանկական կմախքներ«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում պահվում են 2019 թ․ հուլիսին Արտանիշում՝ իրականացված պեղումներից հայտնաբերված մարդաբանական...
15:20 09/03/2020Լուվրը կսահմանափակի այցելություններըԱշխարհի ամենաշատ այցելու ունեցող թանգարանը՝ փարիզյան Լուվրը, որոշել է սահմանափակել այցելուների քանակը տարածված կրոնավիրուսի պատճառով: «Որպեսզի դանդաղեցնենք COVID-19-ի տարածումը, Լուվրը ձգտում է...
11:39 09/03/2020Կոմիտասի անվան ազգային քառյակը կներկայացնի հայ ժամանակակից կոմպոզիտորների կվարտետներԿոմիտասի անվան ազգային քառյակն ինքնատիպ համերգով հանդես կգա՝ ներկայացնելով հայ ժամանակակից կոմպոզիտորների կվարտետներ: Համերգը կանցկացվի մարտի 10-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը:...
10:04 09/03/2020Հրատարակվել են 1326-1350 թվականներին գրված հայերեն ձեռագրերի հիշատակարաններըՄաշտոցի անվան Մատենադարանի հրատարակությամբ լույս է տեսել Հայերեն ձեռագրերի հիշատակարաններ ԺԴ դար, մասն Բ (1326- 1350 թթ.), կազմողներ՝ Լ.
12:56 07/03/2020Բենքսիին մեղադրում են սեփական գրաֆիտիի գողության մեջՀայտնի փողոցային նկարիչ Բենքսիին մեղադրել են սեփական գրաֆիտի գողության մեջ, որն արվել էր Փարիզի Ժորժ Պոմպիդու արվեստի և մշակույթի ազգային կենտրոնի պատին: Այս մասին գրում է kulturomania.ru կայքը՝...
11:13 07/03/2020Կնոջ աստվածացումն ու մեղքը Դալիի ու Պիկասոյի՝ Ազգային պատկերասրահում ներկայացված գործերում«Արվեստագետը պետք է լավ ապրի, օգտվի կյանքի բոլոր վայելքներից, դա անդրադառնում է նրանց ստեղծագործություններում»,-Ազգային պատկերասրահում «Դալի և Պիկասո» ցուցահանդեսում ներկայացված...
09:09 07/03/2020Լուվրը չեղարկել է թանգարան անվճար մուտքերըՓարիզի Լուվրի թանգարանը չեղյալ է հայտարարել շաբաթ օրը՝ մարտի 7-ին թանգարան անվճար մուտքը։ Պատճառը կարող է լինել կորոնավիրուսի տարածումը։ Այս մասին գրում է ria.ru-ն։ Լուվրի ներկայացուցիչները...
15:26 06/03/2020«Սալոն 2020»-ը՝ երիտասարդ արվեստաբանների արձագանքին սպասելովՀայաստանի Նկարիչների միության երեք հարկերի դահլիճներում նախօրեին բացվել է «Սալոն 2020» գարնանային ցուցադրությունը, ներկայացված են կտավներ, քանդակներ և արվեստի այլ գործեր: Այն կգործի մինչև մարտի 15-ը:...
13:00 06/03/2020«Եվրատեսիլի» ուկրաինացի մասնակիցներին կոչ են արել չմասնակցել մրցույթին Little Big-ի պատճառովՈւկրաինացի հաղորդավար Վլադիմիր Օստապչուկը քննադատության է ենթարկվել, քանի որ կանխատեսել է «Եվրատեսիլ-2020» երգի միջազգային մրցույթում ռուսական Little Big խմբի հաղթանակը: Նա նաև կոչ է արել Ուկրաինան...
20:22 05/03/2020«Ազնավուր»՝ համերգ-ներկայացում Համազգային թատրոնումՆերկայացման ողջ ընթացքում բեմում արտիստներին նվագակցելու է հանրահայտ ջազմեն, կոմպոզիտոր Գարի Քյոսայանը՝ իր ջազ քառյակով:
20:02 05/03/2020Ջոնի Դեպի կոստյումը կցուցադրվի անգլիական թանգարաններից մեկումՋոնի Դեպի կոստյումը, «Ալիսը հրաշքների աշխարհում» ֆիլմից Միա Վասիկովսկայի հագուստը, ինչպես նաև համանուն մուլտֆիլմից տարբեր էսքաիզներ կներկայացվեն Լոնդոնի «Վիկտորյա և Ալբերտ» թանգարանում անցկացվող...
16:07 05/03/2020Կին ճարտարապետները դարձել են ոլորտի հեղինակավոր մրցանակի դափնեկիրՄրցանակի 41-ամյա պատմության ընթացքում նրանք 4-րդ և 5-րդ կանայք են, որ արժանանում են պարգևի:
15:13 05/03/2020Թատերագետ. Ինչպես կարող է ոչ կոմպետենտ ժյուրին որոշել՝ իմ թատերագիտական հայտն արժանի՞ է դրամաշնորհի, թե՞ ոչԿրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը վարում է դրամաշնորհային քաղաքականությունը, ինչն արձակագիր, թատերագետ Անուշ Ասլիբեկյանի գնահատմամբ, հրաշալի է, սակայն միաժամանակ խոսեց...
14:30 05/03/2020Անուշ Ասլիբեկյան. Ժամանակակից գրողով հետաքրքրված մեկ-երկու հրատարակիչներ ունենք, որոնք ունեն իրենց մաֆիան«Մեր գրականությունը պարունակում է երկու վիճակ՝ և աղքատ, և հարուստ: Մենք հարուստ ենք գրողներով, բայց աղքատ ենք պատկերով, գրական ընթացքով, որովհետև լռում ենք, չենք խոսում ոչ լավի, ոչ վատի մասին»,-...
11:50 05/03/2020Լոնդոնի գրքի ցուցահանդեսը չի կայանաՄեծ Բրիտանիայում կորոնավիրուսի պատճառով չեղարկել են Լոնդոնի գրքի տոնովաճառը: kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, կազմակերպիչների հայտարարության մեջ նշվում է, որ Մեծ Բրիտանիայում ու ողջ աշխարհում նոր վարակի...
11:26 05/03/2020Վենետիկի ճարտարապետական բիենալեն երեք ամսով հետաձգվել էՀաղորդվել էր, որ Հայաստանն ազգային տաղավարով կներկայանա 2020 թ. Վենետիկի ճարտարապետական 17-րդ միջազգային բիենալեին:
09:54 05/03/2020Մատենադարանում կցուցադրվի հայերեն հնագույն թղթյա ձեռագիրըՁեռագիրը վերջին երկու տարիներին գտնվել է Մատենադարան վերականգնման բաժնում:
20:00 04/03/2020Լուվրը բաց էՓարիզյան Լուվրն այսօր բացվել է այցելուների համար այն բանից հետ, երբ կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված աշխատակիցների մտահոգությունների պատճառով երկու օր փակվել էր: «Այսօր Լուվրը բաց է»,- գրված է...

15:00 14/07/2012Глава Сюникской области Армении Сурен Хачатрян предлагал Рафаэлу Котанджяну деньги…Возвращению представителей армянской диаспоры на родину на постоянное жительство мешают транслируемые по телеканалам Армении сериалы.
14:00 14/07/2012В Украине снимают фильм о Сергее Параджанове для Каннского кинофестиваляРежиссер Сергей Параджанов вместе с другими деятелями культуры и искусств активно выступал против политических арестов в советской Украине.
12:22 13/07/2012Народный артист Армении Сос Саркисян выписан из больницыИзвестный актер, народный артист Армении Сос Саркисян сегодня был выписан из больницы. «Ничего серьезного нет. Врачи сегодня выписали меня из больницы», – отметил в беседе с Panorama.am актер. В...
11:51 12/07/2012Открывается Международный фестиваль искусств «Славянский базар в Витебске». Армению на конкурсе представит Руслан ЭлязянСегодня в Витебске открывается международный фестиваль искусств «Славянский базар», в котором принимает участие 28 стран, в том числе и Армения, Беларусь, Болгария, Великобритания, Грузия, Израиль,...
14:55 11/07/2012Фильм Сюзан Харталян «Клеймо моей бабушки» в Ереване: «Grandma’s Tattoos» покажут в рамках МКФ «Золотой абрикос»«Сама я не сумела поехать в Турцию, но получила многочисленные письма, sms-тексты в основном следующего содержания: у моей бабушки также были татуировки, она также была армянкой…»
12:36 10/07/2012Пьер Саркози выступит с концертом в Ереване14 июля по случаю национального праздника Франции молодежный фонд Армении и армяно-французская компания MODD EVENTS в столичном Парке влюбленных организуют концерт DJ Mosey (Пьер Саркози).
19:33 09/07/2012Презентованная в Украине Икона Божьей Матери Армянской – свидетельство эффективного диалога культурИкона Божьей Матери Армянской, которую ранее представили в Национальном музее искусств имени Богдана и Варвары Ханенко в Киеве, не только одна из самых почитаемых среди духовного наследия армян...
16:43 09/07/2012Нечленораздельная исповедь писателя и публициста Ваграма Саакяна вперемежку с извинениямиНе терпящий журналистов публицист и режиссер Ваграм Саакян, слухи об избиении которого на прошлой неделе в интервью Panorama.am опроверг начальник Управления по информации и связей с общественностью...
15:13 09/07/2012Союз армян Украины презентует новый историко-культурологический проект «Украина. Армяне»Историко-культурологический проект «Украина. Армяне» – это готовящаяся к изданию книга, где по-новому будет представлено историко-культурное наследие армян в Украине. Об этом сообщил Analitika.at.ua...
09:53 09/07/2012Брюс Уиллис чуть не погиб на съемках в ВенгрииБрюс Уиллис чуть не погиб на съемках фильма "Крепкий орешек-5" в Венгрии. По ходу сценария фильма герой Брюса, детектив Джон Маклейн, должен совершить прыжок с вертолета на крышу горящего дома,...
15:53 07/07/2012Армения популяризирует свои национальные музыкальные инструменты – «Пособие по дудуку» на трех языкахНи один из музыкальных инструментов не способен передать переживания армянского народа так, как дудук.
14:34 07/07/2012Родственники Габриэля Гарсиа Маркеса стали признавать: писатель впадает в маразмИзвестный колумбийский писатель Габриэль Гарсиа Маркес, которому сейчас 85 лет, начал впадать в маразм: согласно заявлению его младшего брата Хайме Гарсиа Маркеса, он часто забывает элементарные вещи.
14:17 07/07/2012Инцидент в «Арснакаре» является следствием безнаказанного убийства в кафе «Арагаст». Анализирует и призывает к бойкоту Г.ГиносянГ. Гиносян призвал бойкотировать подобные заведения и протестовать до тех пор, пока не станет ясно, что общество очищено.
13:45 07/07/2012Певица и депутат парламента Армении Ш. Петросян бичует бичующих нацкультуру «мещан»Для решения проблемы отсутствия пропаганды национальной музыки и танцев в Армении одностороннего решения быть не может, нужны комплексные мероприятия.
13:07 07/07/2012Завтра в Ереване стартует IX Международный кинофестиваль «Золотой абрикос»Фестиваль продлится до 15 июля с.г. года, и за неделю зрители сумеют посмотреть 170 полнометражных и короткометражных художественных, документальных фильмов.
09:50 07/07/2012Названа одна из причин развода Тома Круза и Кэти ХолмсБрачные эксперты и бульварные журналисты уже высказали сотни предположений на тему того, что послужило причиной расставания Тома Круза и Кэти Холмс.
09:30 07/07/2012В Великобритании установлена самая высокая бронзовая скульптура в странеВ Великобритании рядом с Лондонским городским аэропортом была установлена самая высокая бронзовая скульптура в стране.
12:55 06/07/2012В Армении начался прием заявок для участия в «Детском Евровидении 2012»В Армении начался прием заявок для участия в международном песенном конкурсе «Детское Евровидение 2012».
10:48 06/07/2012Дочь главы полиции примет участие в детском «Евровидении»Газета «Айкакан жаманак» пишет, что продюсер дочери начальника полиции Армении Владимира Гаспаряна певицы Ангелины Гаспарян - Армен Геворгян в беседе с корреспондентом издания подтвердил, что они...
09:46 06/07/2012Из-за проблем с голосом Алла Пугачева экстренно вылетела в ИзраильАлла Пугачева поехала в Израиль, потому что у нее возникли проблемы с голосом. Примадонна почти потеряла возможность петь. В одной из местных клиник сразу нашли причину - диафрагме мешает пищевод,...