13:46 08/06/2023Կառավարության ընդունած որոշումը կնպաստի ԱՊՀ տարածքում ներդրումային գործունեության ազատականացմանըԿառավարությունն այսօր չզեկուցվող նախագծերից մեկով հաստատեց «Ծառայությունների ազատ առևտրի, հիմնադրման, գործունեության և ներդրումների իրականացման մասին» համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը, որով...
11:13 08/06/2023Իրանական ավտոմեքենաների արտադրության ծավալը եռապատկվել էԻրանի «Արաս» ազատ գոտու գործադիր տնօրենը հայտարարել է, որ ԻԻՀ նախագահի կարգադրության կատարման շրջանակում «Ամիկո» արդյունաբերական համալիրում ավտոմեքենաների արտադրության ծավալը եռապատկվել է, գրում է...
10:16 08/06/2023Դոլարն ու եվրոն շարունակում են արժեզրկվելՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 10:00-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 383.18 դրամ` հունիսի 6-ի համեմատ արժեզրկվելով 0.33 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը...
18:21 07/06/2023Տեղի է ունեցել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նեղ կազմով նիստըՆիկոլ Փաշինյանը Սոչիում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նեղ կազմով նիստին: Այս մասին տեղեկացնում են Կառավարությունից։ Եվրասիական տնտեսական միության երկրների վարչապետները քննարկել են...
18:09 07/06/2023Թուրքական որոշ շրջանակների պնդմամբ՝ Հայաստանը կարող է հայտնվել պատժամիջոցների տակԹուրքական լրատվամիջոցներում ակտիվ շրջանառության մեջ է հայտնվել «Հայաստանն ու Վրաստանը պատժամիջոցների աքցանում» վերնագրով հոդվածը, որտեղ հեղինակն ուշադրություն է հրավիրում Հայաստանի և Վրաստանի`...
17:41 07/06/2023Այս տարվա մայիսին 2022թ. մայիսի համեմատ գրանցվել է բենզինի և դիզելային վառելիքի՝ 28.9% և 21.3% գնանկում2023թ. մայիսին 2022թ. մայիսի համեմատ ոչ պարենային ապրանքների շուկայում արձանագրվել է 1.1 % գնաճ, իսկ 2023թ. ապրիլի համեմատ՝ 0.9% գնանկում: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ վիաճակագրական ծառայությունից։...
17:34 07/06/2023Փաշինյան. Մեզ մտահոգում է Վերին Լարսի անցակետի թողունակությունըՆա նշեց, որ գիտի, որ ռուսական կողմն այնտեղ մեծ վերականգնողական աշխատանքներ է իրականացնում և հավելեց.
16:57 07/06/2023Team Telecom Armenia-ի բաժնետոմսերի վաճառքը մեկնարկել էTeam Telecom Armenia-ն այսօր մեկնարկում է բաժնետոմսերի վաճառքը՝ հնարավորություն տալով յուրաքանչյուրին մասնակցելու տեխնոլոգիական, 100% հայկական կապիտալով ընկերության զարգացմանը ու կիսելու...
16:45 07/06/2023Ուժի մեջ մտած իրավակարգավորման հետևանքով 575 տոննա թունաքիմիկատ հնարավոր չի եղել ներմուծել Հայաստան.Էկոնոմիկայի փոխնախարար«Փետրվարի 17-ի դրությամբ մաքսային պահեստներում կուտակվել է 217.7 տոննա և ճանապարհին գտնվել է 358 տոննա թունաքիմիկատ»,-ԱԺ-ում հայտնեց Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Աշխեն Շիրվանյանը՝ ներկայացնելով...
15:52 07/06/2023Իրանն ավելացրել է դեպի Հայաստան արտահանման ծավալներըԸնթացիկ տարվա մարտի 21-ից ապրիլի 20-ն ընկած ժամանակահատվածում Իրանից Կենտրոնական Ասիայի երկրներ, Ռուսաստան և Կովկաս իրանական ապրանքների արտահանման ծավալն աճել է 50 տոկոսով ՝ նախորդ տարվա նույն...
13:57 07/06/2023Մայիսին արձանագրվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 2.1% գնանկում2023թ. մայիսին 2022թ. մայիսի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 2.1%, իսկ 2023թ. ապրիլի համեմատ՝ 4.1% գնանկում: ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով,...
13:46 07/06/2023Իրանը ծրագրում է գազային հանգույց ստեղծել Ռուսաստանի, Կատարի և Թուրքմենստանի մասնակցությամբԻրանը Ռուսաստանի, Կատարի և Թուրքմենստանի մասնակցությամբ ծրագրում է գազային հանգույց ստեղծել Ասալույե արդյունաբերական շրջանում, որը գտնվում է Պարսից ծոցի հյուսիսային ափին գտնվող Բուշեհր նահանգում։ Այս...
13:23 07/06/2023Սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը կազմել է 1.3%Հայաստանի Հանրապետության սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը (2023թ. մայիսը 2022թ. մայիսի նկատմամբ) կազմել է 1.3%, իսկ նախորդ ամսվա նկատմամբ գրանցվել է 1.8% գնանկում: ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի...
12:33 07/06/2023Թուրքական լիրան շարունակաբար արժեզրկվում էԹուրքիայում մայիսի 28-ին տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններից հետո երկրի ազգային արժույթը՝ լիրան կրկին սկսել է շարունակաբար արժեզրկվել: Էրմենիհաբերի փոխանցմամբ, այսօր՝ հունիսի 7-ին 1 ամերիկյան...
12:21 07/06/2023ՀԲ. Հայաստանում տնտեսական աճը 2023-ի համար գնահատվում է 4.4 %Հրապարակվել է ՀԲ-ի Գլոբալ տնտեսական հեռանկարներ զեկույցը (հունիս, 2023): ՀԲ երևանյան գրասենյակի հաղորդմամբ, Համաշխարհային բանկի Գլոբալ տնտեսական հեռանկարների հունիսյան զեկույցը կանխատեսում է, որ...
11:05 07/06/2023Դոլարի, եվրոյի և ռուբլու փոխարժեքն` այսօրՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 11:00-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 383.39 դրամ` հունիսի 5-ի համեմատ արժեզրկվելով 0.50 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը...
18:40 06/06/2023Ակբա բանկը պարտատոմսեր է տեղաբաշխելուԱկբա բանկը 2023 թվականի հունիսի 6-ից մինչև 2023 թվականի հոկտեմբերի 6-ը ներառյալ հրապարակային առաջարկով տեղաբաշխելու է 10.000.000 (տասը միլիոն) ԱՄՆ դոլար և 10.000.000.000 (տասը միլիարդ) ՀՀ դրամ...
18:01 06/06/2023Մհեր Գրիգորյանը «Լիդիան Արմենիա»-ի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Ամուլսարի շինարարության վերսկսման ժամկետներըՓոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ընդունել է «Լիդիան Արմենիա» ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ Ջեֆֆրի Քոուչին, «Լիդիան Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանին և «Ըլայդ Գոլդ Քորփ.»...
14:15 06/06/2023«Լույս». 2023թ.առաջին եռամսյակում կառավարությունը թերակատարել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության կարևոր ծրագրերի իրականացումը«ԼՈՒՅՍ» հիմնադրամը վերլուծել է 2023թ. առաջին եռամսյակում ՀՀ պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությունը. «Հաշվետվության վերլուծությունը ցույց է տվել, որ 2023թ. առաջին եռամսյակում ծրագրվածի համեմատ...

16:46 03/12/2014Sharmazanov on benefits of Armenia’s EEU accessionThe accession to the Eurasian Economic Union (EEU) will give Armenia an opportunity to enter a 170-million market, deputy speaker of Armenian parliament Edward Sharmazanov said at the National...
12:14 03/12/2014Zhamanak: Dollar exchange rate may rise to 500 dramsThe sharp rise in the dollar’s exchange rate in Armenia is due to the depreciation of the Russian ruble, Raffi Mkhchyan, chairman of Armenian Exporters Association, told Zhamanak.
18:17 02/12/2014Deputy Minister: Armenia’s accession to EEU will ensure stable economic growthArmenia’s accession to the Eurasian Economic Union (EEU) will ensure a stable economic growth for the country, Armenian Deputy Minister of Finance Suren Karayan said in the parliament on Tuesday.
17:43 02/12/2014Iraqi government reaches deal with Kurds on oil, budgetIraq's government reached a formal agreement on Tuesday with Kurdish regional authorities to end a protracted dispute over oil exports and budget payments to the semi-autonomous Kurdish region,...
16:23 02/12/2014Putin submits Armenia’s EEU Accession Treaty to parliamentRussian President Vladimir Putin has submitted the Treaty of Armenia’s Accession to the Eurasian Economic Union (EEU) to the State Duma for ratification, Gazeta.ru reports, citing the database of the...
15:08 02/12/2014Armenian PM, French Ambassador discuss bilateral cooperationArmenian Prime Minister Hovik Abrahamyan received Ambassador of France to Armenia Jean-François Charpentier, the press service of the Armenian government reported.
14:16 02/12/2014Increase in prices for agricultural products is due to growth of exports - NGO headThe increase in the prices for agricultural products in Armenia is mainly due to the growth of export volumes as well as to the fluctuations of the national currency exchange rate, Karen...
11:12 02/12/2014Haykakan Zhamanak: Increase in dairy prices is due to excise labelingA price hike is observed in Armenia’s dairy market in recent days. Although this came in parallel with the depreciation of the Armenian dram, Haykakan Zhamanak says that there is no link between...
18:41 01/12/2014Depreciation of Armenian dram was expected process – Zoya TadevosyanThe responsible officials should have forecast the depreciation of the Armenian dram in due time, member of Armenian National Congress (ANC) board, economist Zoya Tadevosyan told reporters on Monday.
18:19 01/12/2014Lithuanian Confederation of Industrialists: Armenia may bring good prospects for Lithuanian businessesThe Lithuanian Confederation of Industrialists (LPK) and the Armenian Development Agency (ADA), as well as other enterprises and organisations of the two countries, signed memorandums of cooperation...
15:13 01/12/2014SCPEC to protect interests of Armenian companies in EEU - ShaboyanAnti-competitive actions are prohibited in the Eurasian Economic Union (EEU), with the lowest and highest thresholds of monopoly prices to be set in the organization, Artak Shaboyan, head of...
13:48 29/11/2014Economist: Sanctions against Russia will affect ArmeniaRussia’s gold reserves enable it to withstand the sanctions and the Russian economy will feel the negative impact of the sanctions if the oil prices fall below $60 per barrel, economist Ashot...
14:51 27/11/2014Revised draft budget 2015 to be submitted to Armenian parliamentDeputy Finance Minister Pavel Safaryan said at a cabinet meeting that the government had received about 367 proposals from the parliamentary factions.
14:24 27/11/2014Armenian PM instructs to limit tax audits of domestic manufacturersThe Armenian government’s task is to support business entities and domestic manufacturers in the macroeconomic aspect as well as by creating a competitive environment, Prime Minister Hovik Abrahamyan...
13:12 27/11/2014Armenian, Lithuanian businessmen to enhance cooperationThe Armenian Development Agency (ADA), the Lithuanian Confederation of Industrialists and Armenia’s Embassy in Lithuania organize an Armenian-Lithuanian business forum, bilateral meetings, and...
12:07 27/11/2014Hraparak: Carrefour to cause price hike in ArmeniaThe opening of a Carrefour hypermarket in Yerevan will create serious problems, including for business entities.
18:45 26/11/2014European Commission presents $375 bln plan to revive EU economyEuropean Commission President Jean-Claude Juncker presented Wednesday his three-year plan to revive the EU economy by creating a European Fund for Strategic Investment (EFSI), planned to attract at...
18:29 24/11/2014Armenian delegation to participate in OECD Eurasia Week in ParisOn November 23, a delegation led by Armenian Minister of Economy Karen Chshmaritian left for France to take part in the second meeting of the OECD Eurasia Competitiveness Roundtable, to be held...
16:02 24/11/2014Sergey Naryshkin: Some 40 states plan to create free trade zone with Eurasian Economic UnionAround 40 states have plans to establish a free trade zone with the Eurasian Economic Union (EEU), the speaker of Russia’s lower house of parliament, the State Duma, Sergey Naryshkin, told an...
10:50 24/11/2014Monetizing debt ‘could prompt revolt’Much has been made of the decision by the Japanese government to inject another $700 billion into their ailing economy.