15:11 10/11/2022Մեկ շաբաթում շմոլ գազից 10 երեխա է թունավորվել. «Մուրացան»-ից զգոնության կոչ են անում«Մուրացան» հիվանդանոցային համալիրի Թունաբանության և մանկական վերակենդանացման կլինիկայում շմոլ գազից թունավորման կասկածանքով նոյեմբերի 9-ի գիշերը հոսպիտալացվել են նույն ընտանիքի 3 երեխա (3, 5, 7...
17:54 08/11/2022Էներգետիկ ըմպելիքն ազդում է երեխայի սրտի, նյարդային համակարգի, քաշի վրա. Սննդագետի և ուսուցչի ահազանգըՄաթեմատիկայի ուսուցիչ, «Մաթեմիկ» ՀԿ հիմնադիր Տիգրան Առուշանյանն ավելի քան մեկ ամիս ահազանգում է՝ հայաստանցի երեխաների մեծ մասն օգտագործում է էներգետիկ ըմպելիք։ Panorama.am-ի դիտարկումներն էլ...
11:39 07/11/2022Հայաստանում վերջին մեկ շաբաթում հաստատվել է կորոնավիրուսի 155 նոր դեպքՀայաստանում վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում՝ հոկտեմբերի 31-ից նոյեմբերի 6-ը կատարվել է ընդհանուր 1839 թեստավորում, հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 155 դեպք։ Այս ժամանակահատվածում առողջացել է...
19:05 05/11/2022Դիետոլոգը նիհարելու համար խորհուրդ է տալիս սննդակարգում ներառել նուշ, կաթնաշոռ, սպանախ և ոսպՍննդաբան Մայքլ Մոսլին այն կարծիքին է, որ նիհարելու համար հարկավոր է ուտել կաթնաշոռ, սպանախ և ոսպ։ Daily Mirror-ի հոդվածում նա թվարկել է այն մթերքները, որոնք օգնում են նիհարել: Նա բացատրել է, որ...
13:06 05/11/2022Covid-19-ի նոր ալիք է սպասվումԵվրոպայում ցուրտ եղանակի սկսվելուն պես COVID-19-ի նոր ալիք կարող է սկսվել։ Եվրանյուզի հաղորդմամբ, վիրուսի հերթական մուտացիան անհանգստություն է առաջացնում գիտնականների շրջանում։ Այս առումով...
09:49 05/11/2022Կեսարյան հատում. վիրահատության բարդություններն ու ցուցումներըՄանկաբարձ-գիտեկոլոգ Ռուսուդան Վարդանյանը ներկայացրել է կեսարյան հատման բարդություններն ու ցուցումները, որոնք հրապարակված են ԱՆ ֆեյսբուքյան էջում.
16:54 04/11/2022Վիրուսաբան. Մոտ ապագայում կունենանք ՌՆԹ վիրուսների հետազոտման առանձին ենթակառուցվածքՎիրուսաբան Հովակիմ Զաքարյանը տեղեկացնում է. «Գիտության կոմիտեի կողմից տրամադրված և Denovo Sciences-ի կողմից համաֆինանսավորված 51 մլն դրամ դրամաշնորհի շնորհիվ մոտ ապագայում կունենանք ՌՆԹ վիրուսների...
16:21 04/11/2022Ունենք H1N1-ով հիվանդ մեկ պացիենտ. Ավանեսյան«Այս պահին փաստված ունենք գրիպի Ա տեսակի H1N1 ենթատեսակի վիրուսի հարուցիչով մեկ պացիենտ, առողջականա վիճակը բավարար է, ստանում է անհրաժեշտ բուժօգնությունը»,- Ազգային ժողովում լրագրողների հետ...
16:07 04/11/2022Բյուջեի քննարկումները՝ դատարկ ու կիսադատարկ դահլիճումԱզգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերում այս օրերին քննարկում են հաջորդ տարվա բյուջեի նախագիծը։ Քննարկումները հիմնականում անցնում են դատրկ ու կիսադատարկ դահլիճներում։ Օրինակ, ԱԺ...
15:44 04/11/2022Համաճարակաբան. Գրիպով ու ՍՇՎ-ով հոսպիտալացվածների 95 տոկոսը մինչև 18 տարեկան երեխաներն են«Մենք հիմա գտնվում ենք ընթացիկ տարվա 40-րդ շաբաթում, ինչը նշանակում է, որ գրիպի ու սուր շնչառական վարակների սեզոնն է։ Մշտադիտարկումները ցույց են տալիս, որ Հայաստանում ունենք գրիպով ու սուր շնչառական...
14:45 04/11/2022Արմավիրում ավտովթարի հետևանքով տուժածներից մեկի վիճակը գնահատվում է ծանրԱրմավիրի մարզում երեկ տեղի ունեցած ավտովթարի հետևանքով Արմավիրի բժշկական կենտրոնում գտնվող 5 տուժածներն ամբուլատոր բուժօգնություն ստանալուց հետո դուրս են գրվել: Առողջապահության նախարարությունից...
10:00 04/11/2022Հազվադեպ հանդիպող հիվանդության դեպք ՈՒԱԿ-ումԻնսուլին արտադրող նորագոյացությունը չհեռացնելու դեպքում կինը կարող էր մահանալ։
13:20 03/11/2022Սեզոնայնությամբ պայմանավորված գրիպի և այլ վիրուսների ակտիվացում է նկատվումՀայաստանում սեզոնայնությամբ պայմանավորված թե գրիպի, թե այլ վիրուսների ակտիվացում է նկատվում։ Այս մասի լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։ Նրա խոսքով՝ ամենօրյա...
21:14 02/11/2022Հայաստանում հաստատվել է գրիպի Ա տեսակի H1N1 ենթատեսակի վիրուսի հարուցիչՀայաստանում դետքային համաճարակաբանական հսկողության շրջանակներում շարունակաբար իրականացվող լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում հաստատվել է գրիպի Ա տեսակի H1N1 ենթատեսակի վիրուսի հարուցիչ։ Այս...
16:50 31/10/2022Քաղցկեղը հաղթահարածները պետք է խոսեն այդ մասին, որ մարդիկ հավատան՝ քաղցկեղը դատավճիռ չէ. ուռուցքաբանՀոկտեմբերն ամբողջ աշխարհում նշվում է որպես կրծքագեղձի քաղցկեղի դեմ պայքարի ամիս։ Հայաստանում նույնպես մի շարք միջոցառումներ են իրականացվել` ուղղված կրծքագեղձի քաղցկեղի ժամանակին ախտորոշմանն ու...
16:12 31/10/2022Ի՞նչ է հայտնաբերել ՍԱՏՄ-ն Էջմիածնի քյուֆթայի արտադրամասումՍննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Արմավիրի մարզային կենտրոնի տեսուչների վերահսկողության արդյունքում կասեցվել է անհատ ձեռնարկատեր Լ.Աթոյանին (Արմավիրի մարզ, քաղաք Էջմիածին) պատկանող մսամթերքի...
11:26 31/10/2022Հայաստանում վերջին մեկ շաբաթում հաստատվել է կորոնավիրուսի 142 նոր դեպք, 3 մարդ մահացել էՀայաստանում վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում՝ հոկտեմբերի 24-30, կատարվել է ընդհանուր 2301 թեստավորում, հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 142 դեպք։ Այս ժամանակահատվածում առողջացել է 278 հիվանդ,...
10:38 31/10/2022Հիշեցում երթի միջոցով. Կրծքագեղձի քաղցկեղը բուժվող հիվանդություն է«Սիրելի կանայք, քաղցկեղը դատավճիռ չէ, այն լիովին բուժելի հիվանդություն է։ Վաղաժամ ախտորոշումը մեծացնում է բուժման հավանականությունը։ Ձեր առողջությունը ձեր ձեռքերում է։ Հետազոտվեք հենց վաղ»,-այս...
20:00 29/10/2022Շագանակագեղձի ՄՌՏ-ի վերաբերյալ հարցերին արձագանքում է մասնագետըՇագանակագեղձի ՄՌՏ-ն շագանակագեղձի պաթոլոգիաների ախտորոշման ոչ ինվազիվ մեթոդ է: «Հերացի» համալսարանական հիվանդանոցի Ռադիոլոգիայի կենտրոնի միջուկամագնիսառեզոնանսային հետազոտության բժիշկ, ԵՊԲՀ...
19:46 29/10/2022«Յունիսեֆ». 559 միլիոն երեխա այսօր ենթարկվում է բարձր հաճախականությամբ ջերմային ալիքների ազդեցությանըԸստ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի նոր հետազոտության, 559 միլիոն երեխա ներկայումս ենթարկվում է բարձր հաճախականությամբ ջերմային ալիքների ազդեցությանը: Ավելին, 624 միլիոն երեխա ապրում է բարձր ջերմային ալիքների երեք այլ...

13:57 14/03/2020Eiffel Tower, Louvre, Versailles closed as Paris starts to shut downThe Louvre in Paris, the world's most visited museum, said Friday that it was closing "until further notice" because of the coronavirus.
13:22 14/03/202015 confirmed cases of coronavirus in Armenia – updates from the ministry of healthThe number of coronavirus cases has risen to 15 in Armenia after two more people test positive as a result of 38 conducted tests, the country’s Minister of Health Arsen Torosyan informed.
12:56 14/03/2020First Georgian coronavirus patient recoversThe first Georgian citizen to have been infected with the coronavirus has now recovered, Georgia Today reported.
11:32 14/03/2020PM Pashinyan, his wife to be tested for coronavirusPrime Minister Nikol Pashinyan and his wife Anna Hakobyan will be tested for coronavirus on Saturday, the PM informed during a Facebook live late on Friday.
10:50 14/03/2020Trump declares national emergency over coronavirusUS President Donald Trump has declared a national emergency to help handle the growing outbreak of coronavirus, BBC reported.
18:42 13/03/2020Ukraine has first coronavirus death, shuts border to foreignersUkraine has recorded its first coronavirus death and foreign nationals will be barred from entering the country for two weeks to contain the spread of the illness, officials said at a televised...
17:18 13/03/2020Coronavirus: Global cases top 132,500 as death toll nears 5,000More than 130,000 people worldwide are infected with coronavirus, which causes COVID-19, and the number of deaths from the outbreak continues to rise, TASS news agency reported.
17:04 13/03/2020Are Armenia’s regional healthcare facilities ready to fight coronavirus?The sixth case of coronavirus infection has been officially confirmed in Armenia already. It is unclear whether the disease will soon be contained or, on the contrary, it will take a new turn. While...
16:26 13/03/2020Belarus has 27 cases of coronavirus: health ministryBelarus has recorded 27 people infected with coronavirus, six more than a day before, the health ministry said at a televised briefing on Friday.
15:39 13/03/2020Armenia reports two more coronavirs casesArmenia has confirmed two more coronavirus infections, bringing the total number of cases to eight in the country.
14:40 13/03/2020Australia's home affairs minister tests positive for Covid-19Australia's Minister for Home Affairs Peter Dutton has confirmed he has coronavirus, and was admitted to hospital after he woke up with symptoms on Friday, The Guardian reports.
13:36 13/03/2020China sends epidemic experts to Italy to help fight coronavirusNine Chinese experts on Thursday set out for Italy from Shanghai to help the worst coronavirus-hit country in Europe battle the outbreak, CGTN reported.
13:26 13/03/2020All coronavirus patients in Armenia being treated at infectious diseases hospitalArmenia has confirmed a total of six coronavirus infections so far. All coronavirus patients, including an Etchmiadzin resident, are receiving treatment at Nork Infection Clinical Hospital in...
12:58 13/03/2020Young Armenian woman who died in hospital had another disease, health ministry saysThe young Armenian woman diagnosed with bilateral pneumonia who died at Erebouni Medical Center in Yerevan on 8 March was suffering from another disease which caused her death, the Ministry of Health...
12:25 13/03/2020Italy's coronavirus death toll jumps past 1,000Italy's death toll from the coronavirus epidemic shot past 1,000 on Thursday as the economic impact worsened, with much of the country at a standstill and the Milan bourse posting its largest-ever...
11:00 13/03/2020Canadian PM Trudeau's wife tests positive for coronavirusSophie Grégoire Trudeau, wife of Canadian PM Justin Trudeau, has tested positive for coronavirus, BBC News reports, citing a statement from the prime minister's office.
21:11 12/03/2020PM cuts short vacation amid new coronavirus casesThe Armenian Ministry of Health confirmed on Thursday two more cases of coronavirus, putting the total number of infected patients to six.
20:32 12/03/2020Azerbaijan reports first coronavirus deathAn Azeri woman who was quarantined after returning from Iran has died from coronavirus, Azerbaijan’s first death from the outbreak, the country’s emergency crisis center said, according g to Reuters...
19:46 12/03/2020Armenia set to quarantine passengers of the scheduled flight from ItalyThe government of Armenia has made a decision to place on quarantine all passengers of Rome-Yerevan flight arriving on Sunday.
17:48 12/03/2020TUMO announces suspension of classes in all its centres until April 12All TUMO centers in Armenia and Artsakh will be closed from March 12th to April 12th due to health and safety reasons.