19:53 21/01/2022Ամենաարդյունավետ դիմակը կարող է պաշտպանել վիրուսներից ընդամենը 23%-ովՌուսական որակը գնահատող համակարգն ուսումնասիրվել է բժշկական դիմակների վրա վիրուսների պահպանումը, որոնք չափերով կարող են համեմատվել կորոնավիրուսի հետ: Այս մասին հայտնում է գերատեսչության կայքը,...
17:55 21/01/2022Բոտուլիզմի դեպք է արձանագրվելՀիվանդը գտնվում է «Արմենիա» ԲԿ֊ում, վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության:
15:51 21/01/2022Ռուսաստանում՝ կորոնավիրուսի նոր ռեկորդներ․ 52.3%-ի մոտ՝ «Դելտա», 47.7%-ի մոտ՝ «Օմիկրոն»Ռուսաստանում կորոնավիրուսով վարակման ռեկորդային ցուցանիշ է գրանցվել։ Գազետա․ռու-ի փոխանցմամբ՝ անցած մեկ օրվա ընթացքում Ռուսաստանում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման 49 513 նոր դեպք, ինչը ռեկորդային...
14:53 21/01/2022Կոճապղպեղի օգտակար հատկություններըԿոճապղպեղի առողջարար կողմերին կատարած անդրադարձում «steptohealth.ru» կայքը նշում է, որ իր բուժական հատկանիշներով հայտնի կոճապղպեղը հիմնականում կապված է կանանց առողջության հետ: Ըստ աղբյուրի՝...
13:52 21/01/2022Կորոնավիրուս. Մեծ Բրիտանիայում անցել են «Պլան Ա»-ին, դիմակները պարտադիր չենՄեծ Բրիտանիայում կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված «Պլան Բ»-ով նախատեսված միջոցառումները կավարտվեն հաջորդ հինգշաբթի։ Այդպիսով կչեղարկվեն հանրային վայրերում դիմակների պարտադիր կրման ու...
11:25 21/01/202221.01.2022. Կորոնավիրուսից մահվան դեպք չի արձանագրվելՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 9545 կորոնավիրուսով հիվանդ։
10:09 21/01/2022Էլինար Վարդանյան. Օմիկրոնի դեմ պայքարի հիմնական պահանջներից մեկը՝ զանգվածային, մատչելի, անվճար թեստավորումն է«Կառավարությունը լավ չի պատկերացնում իր անելիքը»
19:28 20/01/2022Ի՞նչ անել «օմիկրոն»-ի առաջին նշանների դեպքումՄոսկվայում արագորեն տարածվում է կորոնավիրուսի «օմիկրոն» շտամը։ Այս կապակցությամբ մայրաքաղաքի գլխավոր քիթ-կոկորդ-ականջաբան Անդրեյ Կրյուկովը խորհուրդ է տալիս մեգապոլիսի բնակիչներին ուշադիր հետևել իրենց...
11:23 20/01/202220.01.2022. Կորոնավիրուսի 621 նոր դեպք է գրանցվել, մահացել է 3 քաղաքացիՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 9545 կորոնավիրուսով հիվանդ։
17:27 19/01/2022Լողալն ավելի օգտակար է ուղեղի համար, քան վազքը կամ հեծանվավազքը. նեյրոկենսաբանության դոցենտՄշտապես լողով զբաղվելը կարող է օգտակար լինել ուղեղի համար. լողալը, պարզվում է, նպաստում է գլխուղեղի կոգնիտիվ գործառույթի բարելավմանը, ինչպես նաև դրանում ձևավորում է նոր նեյրոնային կապեր։ Այս մասին...
11:46 19/01/2022Վրաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի 8 728 նոր դեպք, մահացել է 43 մարդՎրաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի 8 728 նոր դեպք: Վրացական «Առաջին ալիք»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկությունը հրապարակվել է stopcov.ge կայքէջում: Ինտենսիվ թեստավորման վերջին 24 ժամում անցկացվել...
11:28 19/01/2022«Օմիկրոն» շտամի ախտանշաններըՀՀ առողջապահության նախարարությունը ներկայացրել է կորոնավիրուսի «Օմիկրոն» շտամի ախտանշանները: Համաձայն հետազոտությունների արդյունքների՝ «Օմիկրոն» տարբերակն ունի միտում առաջացնելու հիվանդության ավելի...
11:23 19/01/202219.01.2022. Կորոնավիրուսի 563 նոր դեպք է գրանցվել, մահացել է 4 քաղաքացիՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 9542 կորոնավիրուսով հիվանդ։
10:42 19/01/2022ԱՀԿ-ի ղեկավարը նախազգուշացնում է «oմիկրոն»-ից հետո նոր շտամների առաջացման մասինԱռողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյսուսը ճեպազրույցում ասել է, որ կորոնավիրուսի «oմիկրոն» շտամի տարածումից հետո COVID-19-ի նոր մուտացիաներ կարող...
20:30 18/01/2022Շվեդիան չեղարկել է ՊՇՌ թեստի պարտադիր պահանջը՝ երկիր մուտք գործողների համարՇվեդիա ժամանող օտարերկրացիների համար այլևս անհրաժեշտ չի լինի COVID-19 թեստի բացասական արդյունք ներկայացնելը, ասվում է երկրի կառավարության մամուլի հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է Ռիա Նովոստին։ Ավելի...
14:56 18/01/2022ԱՄՆ-ի գլխավոր սանիտարական բժիշկը նախազգուշացնում է «օմիկրոն»-ի դեմ պայքարում «դժվար շաբաթների» մասինԱՄՆ-ի սանիտարական ոլորտի գլխավոր բժիշկ Վիվեկ Մուրթին կիրակի օրը նախազգուշացրել է, որ ԱՄՆ-ին սպասում են «դժվար մի քանի շաբաթներ» օմիկրոնի տարածման պատճառով: «Դեպքերի թիվը մեծ է, հիվանդանոցները...
13:17 18/01/2022Արտակ Բեգլարյան. Արցախում հունվարի 1-ից առողջապահական բոլոր ծառայություններն անվճար ենԱրցախի 2022 թվականի պետական բյուջեով նախատեսվել է առողջապահական ոլորտին հատկացվող գումարներն ավելացնել 23.6 տոկոսով՝ հասնելով 15.5 մլրդ դրամի։ Այսօրվա ասուլիսում նման տվյալներ հրապարակեց ԱՀ...
11:36 18/01/202218.01.2022. Կորոնավիրուսի 360 նոր դեպք է գրանցվել, մահացել է 2 քաղաքացիՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 9538 կորոնավիրուսով հիվանդ։
19:02 17/01/2022Քննարկվել են ԵԱՏՄ քաղաքացիների պատվաստման վկայականների փոխճանաչմանն առնչվող հարցերԸնդգծվել է COVID-19-ի հակազդմանն ուղղված միասնական ու համաձայնեցված գործողությունների անհրաժեշտությունը։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։ «Առողջապահության նախարարի առաջին...
18:26 17/01/2022Թերապևտն հայտնել է այն վիտամինի անվանումը, որը դանդաղեցնում է ծերացումըԱռողջ մաշկը և մազերը, ինչպես նաև ծերացման գործընթացի դանդաղեցումը ապահովում են ռիբոֆլավինը կամ վիտամին B2-ը: «Գազետա ռու»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հինգերորդ ալիքին տված հարցազրույցում ասել է...

17:19 28/11/2014Ebola test offering 15-minute results on trial in GuineaA 15-minute blood and saliva test for Ebola is to be trialled in Guinea, the BBC reported. The solar-powered, portable laboratory should deliver results six times faster than tests currently used in...
16:50 28/11/20144 supplements that work like smart drugs on your brainWhat a fun-looking word: nootropics. It refers to any type of compound or food that has the ability to improve your mental abilities, including your memory, ability to focus, motivation, or even...
14:41 28/11/2014Depression should be re-conceptualised as infectious disease, could be prevented with jab – scientistDepression should be re-defined as an infectious disease rather than an emotional disorder, argues one scientist.
13:02 28/11/2014Mums who work ‘more likely’ to have fat kidsIn the study, published in the journal Sleep Medicine, every hour of extra sleep above the average was associated with a nearly 7% lower weight.
19:03 27/11/2014Frenemies are sucking the life out of youIt starts with a missed call. Maybe she doesn’t text you to tell you she’s running late. Maybe he makes a slight remark about the clothes you’re wearing. You want to hate the person so badly, but...
16:17 27/11/2014Regularly drinking coffee 'cuts risk of dementia'For millions a strong coffee is the perfect start to the day. But today, new research suggests coffee could also protect against dementia, the Daily Mail reports. Drinking between three and five cups...
09:56 27/11/2014Researchers develop device to treat infections wirelesslyIt could lead to technologies that enable drugs and treatment to be delivered to patients at the press of a button.
09:13 27/11/2014Ebola vaccine 'promising,' say scientists after human trialThe first human trial of an experimental vaccine against Ebola suggests that it is safe and may help the immune system to combat the virus.
19:03 26/11/2014What the world's most popular drug does to your healthAccording to Villanova University, 90 percent of Americans have some caffeine every day. While most of us are aware of the stimulative effect the world’s most widely used drug has on our brain, its...
18:16 26/11/2014Lullabies may help babies' memoriesA new study revealed that babies are much more likely to remember good times than negative experiences.
15:50 26/11/2014Nerve cells 'grown' in a lab could reveal more about how injury affects the bodyPain is a complex and unpleasant sensation, which some people feel more acutely than others - and its origins remain largely a mystery..
18:33 25/11/2014Thinking life’s not fair will only make you fatPeople who have negative thoughts are less likely to get themselves to the gym, according to a new study.
17:22 25/11/2014Vera Brezhneva, UNAIDS Goodwill Ambassador for Eastern Europe and Central Asia, visits ArmeniaVera Brezhneva, who has recently been appointed UNAIDS Goodwill Ambassador for Eastern Europe and Central Asia, has visited Armenia with Vinay Saldanha, the director of the UNAIDS Eastern Europe and...
14:20 25/11/2014Gene which protects people under 50 from suffering a stroke is identified by scientistsScientists have discovered the gene that protects young and middle-aged adults from strokes, the Daily Mail reports.
18:42 24/11/2014Why some people are naturally immune to HIVWith any virus, even devastating ones like Ebola and HIV, there are people who are exposed, often repeatedly, but somehow they never become infected or develop symptoms of disease.
17:34 24/11/2014Italian doctor contracts Ebola in Sierra LeoneThe first Italian citizen has tested positive for the Ebola virus and was taken to a hospital in Rome, Sputnik reported, citing Italian channel Rai News 24.
17:23 24/11/2014Russia begins testing Ebola vaccine on primatesRussia has begun testing an Ebola virus vaccine on primates, Russian Health Minister Veronika Skvortsova said Monday, Sputnik reported.
16:17 24/11/2014Friendly doctors are 'bad for your health'Friendly doctors are 'bad for their patients' health', researchers have warned as a new study revealed two thirds of young medics struggle to be truthful with patients they like, the Daily Mail...
09:32 24/11/2014Slow down the ageing process and feel like a 20-something in your 70s ... by joggingUS researchers looked at the amount of energy expended by men and women who had stayed fit and active into their late sixties and early seventies.