ԹԻՎ ԿԱ ԱՍՏՂԵՐԻՆ, ԹԻՎ ՉԿԱ ՄԵՐ ՔԱՂԱՔԱՑԻՆԵՐԻ ԲՈՂՈՔՆԵՐԻՆ
Վերջին երեք ամիսների ընթացքում մարդու իրավունքների պաշտպանը ստացել է 714 դիմում-բողոք, որոնցից 304-ը` գրավոր: Դրանցից 33-ը կազմում են կոլեկտիվ դիմումները, որոնք իրենց մեջ ներառում են 1612 դիմումատու: Այսօր նման վիճակագրություն ներկայացրեց մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը սեմինար-քննարկման ժամանակ, որը նվիրված էր մարդու իրավունքների միջազգային օրվա 56-րդ տարեդարձին: Հիշեցնենք, որ 1950 թվականին Գլխավոր ասամբլեան ընդունեց բանաձև, որը կոչ էր անում բոլոր երկրներին և շահագրգիռ կազմակերպություններին ամեն տարի դեկտեմբերի 10-ը նշել որպես Մարդու իրավունքների միջազգային օր: «Այսօր մենք մարդու իավունքների պաշտպանության առումով բավարարված չենք այն իրավիճակով, որը գոյություն ունի մեզ մոտ: Բողոքները հիմնականում վերաբերում են վատ վարչարարությանը, պաշտոնական անգործությանը, օրենքի իմաստի չըմբռնմանը կամ կամայական մեկնաբանությանը, և որ առավել վտանգավոր է, շատ դեպքերում խտրական վերաբերմունքին»,-նշեց պաշտպանը:
Ա. Հարությունյանի խոսքով, քաղաքացիների դիմումների վերաբերյալ իրենց հարցումներին շատ պաշտոնյաններ տալիս են գրավոր ձևական պատասխան, ինչն էլ փաստում է, որ վերջիններս լուրջ չեն վերաբերում մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդրին: Պաշտպանի տեղեկացմամբ, այս առումով վատ վարչարարությամբ աչքի է ընկնում հատկապես Երևանի քաղաքապետարանը, որը իրենց ներկայացրած նամակների 90 տոկոսին տալիս է ոչ բավարար ու ձևական պատասխան: Օրերս էլ պաշտպանի գրասենյակի միջմատությամբ քաղաքապետի մի որոշում ճանաչվել է անվավեր, քանի որ հակասում էր օրենսդրությանը և խախտում քաղաքացիների սեփականության իրավունքը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը վատ վարչարարության առումով բողոքեց նաև գլխավոր դատախազությունից, ԴԱՀԿ-ի , կադաստրից ու ոստիկանությունից:
Նշենք, որ ներկայացված վիճակագրության համաձայն քաղաքացիների գերակշռող մասի բողոքները վերաբերում են հենց այս կառույցներին: Առաջին տեղում դատարաններն են, այնուհետ` ոստիկանությունը, Երևանի քաղաքապետարանը (23 դիմում), արդարադատության և աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարարությունները, մարզպետարանները, դատախազությունը և այլ մարմիններ: Քաղաքացիների հիմնական մասի պարագայում խախտվել են իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցների, սեփականության, սոցիալական ապահովության, աշխատանքի ազատ ընտրության, հրապարակային դատական քննության և այլ իրավունքներ:
Նույն վիճակագրությունը փաստում է, որ դիմում-բողոքների հեղինակները մեծ մասամբ Երևանի բնակիչներ են` վերջին երեք ամիսների ընթացքում երևանցիներից ստացվել է 189 բողոք: Երևանին հետևում է Շիրակը` 38, հետո Լոռին` 16, Կոտայքը` 14 դիմում-նամակով:

In the course of the recent three months, human rights ombudsman received 714 application-complaints, 304 of which in writing. Thirty-three of them are from groups of people comprising 1612 applicants, Armen Harutunyan, human rights ombudsman, presented such statistics today in a seminar dedicated to 56th anniversary of Human Rights International Day. In 1950, the General Assembly of U.N. adopted a resolution calling all nations to celebrate December 10 as the International Day of Human Rights.
“We are not satisfied with the conditions of human rights in our country today. Complaints are mainly on bad administration, idleness of public officials, lack of knowledge on laws and arbitrary interpretation and, even worse, discrimination,” the ombudsman said.
Harutunyan said sometimes officials do not give serious response in their letters. This mainly concerns the municipality which has given unsatisfactory replies to 90% of letter. The office of human rights ombudsman also managed to consider invalid one of mayor’s decisions which contradicted the law and violated property rights.
In terms of bad adminstration complaints are mainly addressed to general prosecutor’s office, cadaster and the police.