ԲՈԼՈՐ ԸՆՏՐԱՏԵՂԱՄԱՍԵՐՈՒՄ ԵՐԿՈՒ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ ՍԵՓԱԿԱՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐՈՎ ԹԵՔԱՀԱՐԹԱԿՆԵՐ ԿԿԱՌՈՒՑԵՆ
«Հայաստանի օրենսդրության մեջ կան բացթողումներ հաշմանդամների իրավունքների վերաբերյալ: Դա վերաբերում է և’ ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքին, և’ Կրթության ու առողջապահության  ոլորտների օրենսդրությանը: Բայց առավել կարևոր է, թե ինչքանով են արդեն փոփոխված օրենքները կատարվում»,-այսօրվա ասուլիսում ասաց «Առաքելություն Արևելք» կազմակերպության ղեկավար Կիմ Հարցները:
Ասուլիսը հրավիրել էր «Հաշմանդամ անձանց շահերի պաշտպանություն» ՀԿ-ների դաշինքը, որում ընդգրկված է 14 կազմակերպություն: Ինչպես նշեց «Հույսի կամուջ» ՀԿ-ի նախագահ Սուսանա Թադևոսյանը, դաշինքի առջև դրված հիմնական նպատակները հաշմանդամ մարդկանց իրավունքների ու արժանապատվության պաշտպանությունն է, ինչպես նաև նրանց` հասարակության ներառմանը աջակցելը:
Դաշինքն իր առջև խնդիր է դրել այս հարցերի շուրջ համախմբել բոլոր շահագրգիռ կողմերին` կառավարությանը, քաղաքական կուսակցություններին, այլ ՀԿ-ների: Դրա համար արդեն գրավոր ուղերձ է հղել քաղաքական կուսակցություններին, որտեղ նրանց կոչ է արվել, որ, մասնավորապես, քաղաքական գովազդները զուգորդեն սուրդո թարգմանությամբ, ընտրատեղամասերը դարձնեն մատչելի, իսկ կուսակցության ծրագրերում ներառեն հաշմանդամության խնդիրները:
«Փարոս» ՀԿ-ի նախագահ Սուրեն Օհանյանի խոսքով, իրենք հանդիպել են մի քանի կուսակցությունների հետ: Ընդդիմադիր երկու կուսակցություններ խոստացել են, որ բոլոր ընտրատեղամասերում սեփական միջոցներով թեքահարթակներ կտեղադրեն: Ս. Օհանյանը հավաստեց, որ այդ «լավության» դիմաց կուսակցությունները քվեներ չեն պահանջել:

Партии примут необходимые меры для участия инвалидов в выборах
«В Конституции Армении есть некоторые упущения относительно инвалидов. Это касается и трудового законодательства, законодательства в области образования и здравоохранения. Но самое важное то, насколько применяются изменившиеся законы», - заявил глава организации «Миссия Восток» Ким Харцнер в ходе сегодняшней пресс-конференции, организованной блоком общественных организаций «Защита интересов инвалидов». В состав блока входят 14 организаций.
Как отметила председатель общественной организации «Мост надежды» Сусанна Тадевосян, основной целью блока является защита прав и достоинств инвалидов, а также оказание содействия их интеграции в общество. Упомянутый блок поставил перед собой задачу объединить вокруг данных вопросов все заинтересованные стороны - руководство, политические партии и различные общественные организации.
Руководство блока обратилось к политическим партиям с призывом сопровождать политические рекламные ролики сурдо-переводами, избирательные округа сделать более доступными, а также включить вопросы инвалидов в программы партий. По словам главы общественной организации «Парос» Сурена Оганяна, они встретились с несколькими партиями. Две оппозиционные партии пообещали предпринять необходимые меры для беспрепятственного участия инвалидов на выборах.