2007 ԹՎԱԿԱՆԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆ ԿԺԱՄԱՆԻ 400 ՀԱԶԱՐ ԶԲՈՍԱՇՐՋԻԿ
Հայաստանի առևտրի և տնտեսական զարգացման նախարարության կանխատեսումներով, այս տարի Հայաստան կժամանի 400 000 զբոսաշրջիկ: Այս մասին այսօր Հայաստանի զբոսաշրջության մրցունակության համաժողովի բացման ժամանակ հայտարարեց փոխնախարար Արա Պետրոսյանը: Նրա տվյալներով, 2006 թվականին Հայաստան են այցելել 380 հազար զբոսաշրջիկներ:
Փոխնախարարի խոսքերով, Հայաստանը զբոսաշրջությունն համարում է որպես երկրի տնտեսության զարգացման հիմնական շարժիչներից մեկը: «Զբոսաշրջության ոլորտը եղել և մնում է կառավարության ուշադրության ներքո»,-ընդգծեց Ա. Պետրոսյանը:
Նկատենք, որ Հայաստան մեկշաբաթյա այցելության համար զբոսաշրջիկները ստիպված են ծախսել մոտ 1000 դոլար` ներառյալ ավիատոմսը: Հայաստանում ոլորտում տարեկան աճը կազմում է 25%: Նախարարությում գտնում են, որ Հայաստանը լուրջ նախադրյալներ ունի ոլորտի զարգացման այդ տեմպը պահելու համար:
Երկօրյա համաժողովն կազմակերպվել է Հայաստանի առևտրի և տնտեսական զարգացման նախարարության, զբոսաշրջության զարգացման հայկական գործակալության, ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության և «Մրցունակ մասնավոր հատված Հայաստանում» կողմից:

The Armenian ministry of trade and economic development made a forecasts of 400 000 tourists visiting Armenia this year. In 2006, some 380 000 tourists visited Armenia, Deputy Minister of Trade and Economic Development Ara Petrosyan said.
In the words of the deputy minister, Armenia considers tourisms as one of the pillars of economic development. “Tourism has been and is in the center of government’s attention,” Petrosyan said.
Tourists normally spend $1000 for one week trip to Armenia, including air ticket. The sector has reported 25 percent growth per annum. The deputy minister believes “Armenia has serious chances to keep up to that pace.”