«ԱՐՄԵՆՏԵԼ»-Ն ՈՒ «Ղ-ՏԵԼԵԿՈՄ»-Ը ՀՐԱԺԱՐՎԵՑԻՆ ՄԻՄՅԱՆՑ ԴԵՄ ԲՈՂՈՔԵԼՈՒՑ
«Ղ-Տելեկոմի» եւ «ԱրմենՏելի»` միմյանց դեմ բողոքների հիման վրա հարուցված վարչական վարույթները ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովն այսօր կարճեց: Ինչպես նշեց զեկուցող, հանձնաժողովի իրավաբանական վարչության պետ Տիգրան Խեչոյանը, մարտի 5-ին «Ղ-Տելեկոմը» դիմել էր հանձնաժողովին, նշելով, որ «ԱրմենՏելը» մարտի 1-ից «Ընկերներ եւ ընտանիք» սակագնային փաթեթից օգտվող բաժանորդներին առաջարկել է զանգահարել «ԱրմենՏելի» բջջային եւ ‎ֆ‎իքսված ցանցեր` 1 րոպեն 27 դրամ սակագնով, որը որպես խրախուսում չի առաջարկված եւ ժամկետային սահմանափակում չունի, հանդիսանում է շուկայական գների դեմպինգ եւ դրանով «ԱրմենՏելը» չարաշահում է իր մենաշնորհային դիրքը:
Իր հերթին «ԱրմենՏելի» դիմում-բողոքում նշված էր, որ «Ղ-Տելեկոմի» կողմից կատարվում են որոշ գործողություններ, որոնցով խախտվում է ազատ եւ առողջ մրցակցությունը տվյալ շուկայում: Մասնավորապես, «Ղ-Տելեկոմի» կողմից OPTIMA+ փաթեթի կորպորատիվ հաճախորդներին, ինչպես նաեւ ֆիզիկական անձանց առաջարկվում են բաժանորդային վարձերի եւ զանգերի այնպիսի սակագներ, որոնք դուրս են այդ ընկերության կողմից պաշտոնապես հրապարակված սակագնային փաթեթներից:
Հարուցված վարույթների շրջանակներում մրցակից ընկերությունները ներկայացրել են պարզաբանումներ, հիմնավորումներ, անհրաժեշտ փաստաթղթեր, որոնց վերլուծությամբ զբաղվել են Հանձնաժողովի մասնագետները: Այնուհետեւ ապրիլի 28-ին «ԱրմենՏել» եւ «Ղ-Տելեկոմ» ընկերությունները նոր դիմումներ են ներկայացրել հանձնաժողովին` հայտնելով, որ միմյանցից վերոհիշյալ վարույթների առարկաների առնչությամբ բողոքներ չունեն, որ լրացուցիչ հաշվարկների եւ վերլուծություննների արդյունքում հանգել են այն եզրակացության, որ մրցակիցների կողմից մրցակցային սահմանափակումներ չկան, եւ խնդրել են կարճել հարուցված վարչական վարույթները:

“АрменТел” и “К-Телеком” отказались от жалоб друг против друга
Административные производства на основе представленных друг против друга жалоб телекоммуникационных операторов ЗАО “АрменТел” и ЗАО “К-Телеком” прекращены. Соответствующее решение приняла сегодня Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении.
Как отметил докладчик по вопросу, начальник юридического управления ГКЗЭК Тигран Хечоян, 5 марта ЗАО “К-Телеком” обратилось к ГКЗЭК с жалобой на то, что оператор сотовой связи “АрменТел” с 1-го марта предлагает абонентам тарифного пакета “Друзья и семья” воспользоваться новым тарифом – 27 драмов за минуту. Руководство “К-Телеком” сочло, что это является демпингом рыночных цен и злоупотреблением монопольного положения на рынке. В свою очередь, “АрменТел” пожаловался на своего конкурента после того, как тот предложил своим корпоративным абонентам пакет “OPTIMA+”. Кроме того, “К-Телеком” предложил физическим лицам такие тарифы на абонентскую плату и звонки, которые не включены в официально опубликованные тарифные пакеты компании.
В ходе возбужденных на основе этих жалоб производств обе компании представили специалистам ГКЗЭК обоснования и необходимые документы. Позже, 28 апреля компании “АрменТел” и “К-Телеком” представили ГКЗЭК заявления, сообщив, что не имеют больше друг к другу жалоб по вышеуказанным вопросам. В результате дополнительных подсчетов и анализа стороны пришли к тому, что конкуренция не ограничивается, и попросили прекратить производства.