ՀԱՆՈՒՆ ՈՉ ՆՅՈՒԹԱԿԱՆ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՊԱՀՊԱՆՄԱՆ
Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման համար պետական բյուջեից 2008-ին կտրամադրվի լրացուցիչ 30 մլն դրամ, 2009-ին` 52 մլն, 2010-ին 60 մլն դրամ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման թվեր հրապարակեց մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Գումարների տրամադրումը սահմանվում է ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության հայեցակարգից բխող ժամանակացույցում, որն այսօրվա նիստում հաստատել է կառավարությունը: Դրանում ընդգրկված 27 հիմնական միջոցառումները կիրականացվեն նաև դրամաշնորհային ծրագրերի շրջանակում: «Միջոցառումներն առաջին հերթին ներառում են մինչև այս տարվա վերջ օրենսդրական դաշտի ստեղծում, ոչ նյութական մշակութային ժառանգության գույքագրման, ցուցակագրման կարգը»,-ասաց Հ. Պողոսյանը:
Նշենք, որ ոչ նյութական մշակութային ժառանգություն են համարվում բանահյուսությունը, ազգագրությունը և ժողովրդական կիրառական արվեստներն ու արհեստները:

Одобрена концепция по охране нематериального культурного наследия Армении
На охрану нематериального культурного наследия Армении из госбюджета страны на 2008 год будут выделены дополнительные 30 млн драмов. Об этом сегодня в ходе брифинга сообщила министр культуры и по вопросам молодежи РА Асмик Погосян. По ее словам, в 2009 году дополнительно будут выделены 52 млн драмов, а в 2010 году – 60 млн драмов.
Средства будут предоставлены в соответствии с графиком, установленным концепцией по охране нематериального культурного наследия Армении, одобренной сегодня правительством республики. Документом предусмотрено реализовать 27 основных мероприятий, для чего будут привлечены также грантовые средства. “В рамках мероприятий, в первую очередь, до конца текущего года будет создана необходимая законодательная база, разработан порядок инвентаризации нематериального культурного наследия и составления списка”, - отметила министр.
Отметим, что к нематериальному культурному наследию относятся народный фольклор, этнография, народные промыслы и искусство.