ՀԱՆՈՒՆ ՈՉ ՆՅՈՒԹԱԿԱՆ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՊԱՀՊԱՆՄԱՆ
Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման համար պետական բյուջեից 2008-ին կտրամադրվի լրացուցիչ 30 մլն դրամ, 2009-ին` 52 մլն, 2010-ին 60 մլն դրամ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման թվեր հրապարակեց մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Գումարների տրամադրումը սահմանվում է ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության հայեցակարգից բխող ժամանակացույցում, որն այսօրվա նիստում հաստատել է կառավարությունը: Դրանում ընդգրկված 27 հիմնական միջոցառումները կիրականացվեն նաև դրամաշնորհային ծրագրերի շրջանակում: «Միջոցառումներն առաջին հերթին ներառում են մինչև այս տարվա վերջ օրենսդրական դաշտի ստեղծում, ոչ նյութական մշակութային ժառանգության գույքագրման, ցուցակագրման կարգը»,-ասաց Հ. Պողոսյանը:
Նշենք, որ ոչ նյութական մշակութային ժառանգություն են համարվում բանահյուսությունը, ազգագրությունը և ժողովրդական կիրառական արվեստներն ու արհեստները:

FOLKLORE, ETHNOGRAPHY, NATIONAL APPLIED ARTS AND CRAFTS TO GET 30 MILLION ARMENIAN DRAMS FROM BUDGET
Additional 30 million Armenian drams will be allocated from state budget for “non-material cultural heritage protection.” In 2009, this sum will amount 52 million and in 2010 – 60 million, Hasmik Poghosyan, minister of culture and youth affairs told reporters today.
The money will be allocated according to timeline of concept paper on non-material cultural heritage protection, which the Armenian government approved today. Some 27 events will be implemented within grant programs.
Folklore, ethnography, national applied arts and crafts are considered as non-material cultural heritage.