ԵԱՀԿ-Ն ՏԻՆԳՍԳԱՐԴԻՆ ՈՐՊԵՍ ՓՈՐՁԱՌՈՒ ԴԻՏՈՐԴ Է ՈՒՂԱՐԿԵԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆ
Երևան է ժամանել Հայաստանում ԵԱՀԿ ընտրությունների հատուկ համակարգող, ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԽՎ) նախագահի տեղակալ, շվեդ խորհրդարանական Տոնի Տինգսգարդը: Այցի նպատակն է դիտորդական առաքելությանը նախապատրաստել շաբաթ օրը Հայաստանում կայանալիք ընտրությունների համար: Տինգսգարդը հատուկ համակարգող է նշանակվել որպես փորձառու դիտորդ: Նա ղեկավարելու է ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդների աշխատանքը:
Ինչպես Panorama.am-ին հայտնեցին ԵԱՀԿ ԽՎ հայաստանյան գրասենյակից, ԵԱՀԿ ԽՎ 50 անդամներ աշխատելու են Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի, Եվրոպառալամենտի և ԵԱՀԿ Ժողովդրավարական ինստիտուտների և մարդու իրավունքների գրասենյակի առավել մեծ դիտորդական խմբի հետ: Ընդհանուր առմամբ 100 խորհրդարանական և 300 կարճաժամկետ դիտորդներ են գործելու Հայաստանի ողջ տարածքում:
«Բոլոր միջազգային դիտորդները կորևոր դեր ունեն կատարելու, քանի որ այս ընտրությունները չափազանց մեծ նշանակություն ունեն Հայաստանի համար և երկրի ժողովրդավարական գործընթացների շարունակականության համար: Ամբողջ երկրին և նրա բոլոր քաղաքացիներին հաջողություն եմ ցանկանում շաբաթ օրը»,- ասել է Տինգսգարդը, ավելացնելով, թե ուրախ է գտնվել Հայաստանում:

Вице-председатель ПА ОБСЕ прибыла в Армению
Специальный координатор ОБСЕ по выборам в Армении, вице-председатель Парламентской Ассамблеи ОБСЕ Тони Тингсгард прибыла в Ереван. Главной целью встречи является подготовка наблюдательской миссии к предстоящим 12 мая парламентским выборам в Армении. В качестве опытного наблюдателя Тингсгард назначена специальным координатором выборов и руководителем миссии краткосрочных наблюдателей.
Как сообщили Panorama.am в ереванском офисе ПА ОБСЕ, 50 представителей ПА ОБСЕ будут работать вместе с наблюдательской группой Парламентской Ассамблеи Совета Европы, Европарламента и БДИПЧ/ОБСЕ. В общей сложности 12 мая на всей территории Армении за ходом парламентских выборов будут наблюдать 100 парламентских и 300 краткосрочных наблюдателей.
“Все международные наблюдатели играют важную роль, поскольку эти выборы имеют очень большое значение для Армении и продолжения процесса демократизации в стране”, - заявила Тингсгард, пожелав всем гражданам удачи в день выборов.