ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԲԱՐԵՓՈԽՈՒՄՆԵՐԻ ՆՈՐ ՓԱԹԵԹ
Թեև ընթացիկ քարոզարշավի ընթացքում հասարակությունը կուսակցությունների ծրագրային դրույթների շուրջ բանավեճ այդպես էլ չտեսավ, այնուամենայնիվ, որոշ քննարկումներից պարզ դարձավ որ թե ընդդիմադիր, և թե իշխանական կուսակցությունները առաջնային են համարում համակարգային բարեփոխումները, և մասնավորապես «երկրորդ սերնդի բարեփոխումների» իրականացումը:
Հայաստանի արդարադատության նախարար, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Դավիթ Հարությունյանից Panorama.am-ը հետաքրքրվեց, թե ի՞նչ առաջարկներ ունի այս առումով Հանրապետական կուսակցությունը: «Ի տարբերություն այլ կուսակցությունների, ՀՀԿ-ն ունի բարեփոխումների այլ` շատ կարևոր հատված: Դա քաղաքական բարեփոխումներն են: Մենք արձանագրում ենք հետևյալը, որ տնտեսական արդյունքները և տնտեսական բարեփոխումները շատ ավելի առաջ են անցել, քան քաղաքական բարեփոխումները: Եվ եթե հաջորդ փուլում մենք չապահովենք քաղաքական բարեփոխումները, ապա մենք անկայուն զարգացման տեմպեր կունենանք»,- հայտնեց Դավիթ Հարությունյանը: Նրա տեղեկացմամբ, քաղաքական բարեփոխումները վերաբերելու են կուսակցությունների գործունեությունը կանոնակարգող օրենսդրությանը, ընտրական համակարգին, և առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվելու տեղական ինքնակառավարման բարեփոխմանը, որը համակարգը ուժեղացնելու և քաղաքականացնելու նպատակ է հետապնդելու:
Բարեփոխումների փաթեթում առանձնակի նշանակություն է տրվելու դատա-իրավական ոլորտին: Panorama.am-ը Արդարադատության նախարարից հետաքրքրվեց նաև, թե ի՞նչ փուլում է գտնվում դատա-իրավական բարեփոխումների գործընթացը, և արդյոք մայիսի 12-ի քվեարկության արդյունքներից անկախ այն բնականոն շարունակություն կունենա: «Եթե հիշում եք, մենք հայտարարեցինք, որ սկսում ենք երկրորդ փուլը: Երկրորդ փուլի հիմնաքարն արդեն դրված է: Դատական օրենսգիրքն արդեն ընդունված է, Դատախազության մասին նոր օրենքն ընդունված է, և այդ հիմնաքարերի վրա պետք է դրվեն հաջորդ քարերը: Դրանք դատավարական օրենքներն են, որոնք մշակվելու են մինչև տարեվերջ»,- ասաց նա, տեղեկացնելով, որ խոսքը մասնավորապես վերաբերում է նոր քրեա-դատավարական, քաղաքացիական դատավարական, և հատկապես վարչական դատավարական օրենսգրքերին:
Դավիթ Հարությունյանը հիշեցրեց, որ իրենց կուսակցությունն արդեն իսկ պատրաստակամություն է հայտնել ակտիվորեն մասնակցել հիշյալ օրենքների մշակման աշխատանքներին:

A new package of political reforms
Although during the current campaign the public didn’t witness any debate on parties’ program provisions, however after some discussions it became clear that the system reforms and particularly, the realization of “second generation reforms” are considered to be primary issues by both position and opposition parties.
The RA Minister of Justice and RPA Board member, Davit Harutyunyan, was asked by Panorama.am to present the RPA suggestions regarding the above issue. According to Harutyunyan, as against other parties RPA has another very important section of reforms which are the political reforms. “We recorded the fact that the economical results and economical reforms are much advanced than the political reforms and if in the next phase we don’t ensure the political reforms we’ll have the rates of unsustainable development”, said Davit Harutyunyan. In his words the political reforms will refer to the legislation regulating the parties’ activities, to election system, and a special attention will be given to reformation of local self-government which will pursue an aim to strengthen and politicize the system.
The judiciary sphere will become matter of special importance. In reply to Panorama. am questions, concerning the phase of the judiciary reform process and its continuation in spite of May 12 elections results, Davit Harutyunyan stated: “We announced that we started the second phase. The basis of the second phase is laid, the Judicial Code has already been adopted, the new law on Prosecutor’s office has already been passed and we should continue to make the rest, that is, the judicial laws which will be elaborated before the end of next year”. Harutyunyan also added that it generally referred to criminal-judicial, civil-judicial and, particularly, administrative-judicial codes.
Davit Harutyunyan reminded that the RPA already expressed its willingness to actively participate in the elaboration activities of the above mentioned laws