ՄԻԱՍՆԱԿԱՆ ՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆ ԿՀԱՆՁՆԻ ԱՎԵԼԻ ՔԱՆ 14 ՀԱԶԱՐ ԴԻՄՈՐԴ
Այս տարի հանրապետության բոլոր դպրոցներն ընդհանուր առմամբ կունենան 48 860 շրջանավարտ: Այս մասին տեղեկացանք կրթության և գիտության նախարարության հանրակրթության բաժնի պետ Նարինե Հովհաննիսյանից:
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի դպրոցին հրաժեշտ է տվել 48 448 տասներորդցի:
Առաջին անգամ այս տարի ներդրվեց ավարտական և միասնական քննությունների համակարգը: Այդ մեխանիզմով առայժմ քննություն կհանձնեն միայն հայոց լեզու և գրականություն առարկաներից: Միասնական քննությանը մասնակցելու համար դիմել է 14 736 աշակերտ: Նման տվյալներ մեզ տրամադրեցին գիտելիքի թեստավորման կենտրոնից` չմանրամասնելով, թե նրանցից քանիսն են նախորդ տարվա շրջանավարտներ: Մյուս շրջանավարտներն այդ առարկաներից կհանձնեն ավարտական քննություն:
Հիշեցնենք, որ միասնական քննությունից ստացած գնահատականը կծառայի նաև բուհ ընդունվելու համար: Տասներորդցիների թվով պայմանավորված, միասնական քննությանը մասնակցելու համար ամենաքիչ` 282 դիմումներ ներկայացրել են Վայոց Ձորի, իսկ առավել շատ` 4990 դիմում Երևանի դպրոցների աշակերտները:
Նշենք, որ ԼՂՀ-ում ևս հայոց լեզու և գրականություն առարկաներից շրջանավարտները կհանձնեն ավարտական և միասնական քննություններ: Ավարտական քննություններին մասնակցելու համար հայտ է ներկայացրել 1378, իսկ միասնական քննություններին` 776 դիմորդ:

В едином выпускном экзамене по армянскому языку и литературе примут участие 14 736 учащихся республиканских школ Армении. Как сообщила корреспонденту Panorama.am начальник общеобразовательного отдела Министерства образования и науки РА Нарине Ованнисян, в этом году в Армении число выпускников республиканских школ в общей сложности составит 48 860 человек. Для сравнения: в прошлом году со школами попрощались 48 448 учащихся.
Наименьшее количество заявлений для участия в едином выпускном экзамене поступило из Вайоц Дзорской области РА - 282, а наибольшее – из Еревана (4990). Эти показатели обусловлены числом выпускников школ.
Отметим, что единые выпускные экзамены по армянскому языку и литературе пройдут также в НКР. Для участия в выпускных экзаменах здесь подано 1378 заявок, а для участия в едином выпускном экзамене – 776.
Систему единых выпускных экзаменов ввели в этом году. По этому механизму экзамены сдадут пока только по армянскому языку и литературе. Отметка, полученная за этот экзамен, будет учтена при поступлении в вуз.