«Առաջին կարգի մարտահրավերը այսօրվա և գալիք սերնդի պրոցեսային սարքերի ֆիզիկայում, փոխկապակցված ապշեցնող բարդությունների հետ, որոնց հետ յուրաքանչյուր օր բախվում են միկրոսխեմային համակարգերի նախագծողները, մեծապես փոխակերպել է տատանվողներից մեկի մի ժամանակ հիմնավորապես սահմանված ներդրված ստատիկ հիշողության աշխարհը, եթե ոչ նվազագույնս հասկացված ոլորտի այսօրվա կիսահաղորդիչների տեխնոլոգիաների ոլորտում: Սարքերի ֆիզիկայի կալվածքում, այս մարտահրավերները հստակորեն գրոհում են երեք ճակատով` պրոցես, միջավայր և ժամանակային հետևանքներ:
Փոփոխականները, որոնք խաղի են բերվում բարդության կալվածքում, ներգրավում են հիշողության համակարգի կառուցվածքը, կրեմնիումի ստուգողական փորձարկումների պահանջները, գլոբալ և լոկալ հզորության փոխանակումները, արտադրողականությունը և տարածությունը, ինչպես նաև ստատիկ հիշողության մեջ ներգրավված բաղադրիչների միացումների սխեման: Անցյալում ներդրված ստատիկ հիշողության հետ հնարավություն էին տալիս վարվել ավտոնոմ եղանակով: Սակայն ներկայիս պրոցեսի և բարդության մարտահրավերները պահանջում են, որ ներդրված հիշողությունը հանդես գա ինչպես մի համակարգ` այն նպատակով, որ հնարավորություն տրվի
արդյունքում ստանալ ամրակազմ և դիմացկուն որակ, միաժամանակ իրավունք տալով ամենաարագ ժամանակում ապրանքը հասցնել սպառողական շուկա:
Մի ժամանակաշրջանում, երբ օքսիդային դարբասի հաստությունը կարելի է չափել հաշվելով մատերի վրա ատոմների քանակը, ակնհայտ է, որ ատոմային չափացույցի վրա կատարված յուրաքանչյուր փոփոխություն կարող է ազդել էլեկտրական շղթայի պահելաձևի վրա: Մեկ մակարդակ վերև բարձրանալով դեպի էլեկտրական շղթայի միջավայր, առաջին կարգի աջակցումը փոփոխություններին գալիս են ջերմաստիճանից, էլեկտրական հոսանքի լարվածությունից, աղմուկներից, էլեկտրամագնիսական միջամտություններից, ինքնատաքացումից, յուրահատուկ տեղադրության հետևանքով առաջացող ցանցային լարումից և դրա հետևանքով միմյանց ձուլումից: Ամենավերջում հարկավոր է խորհել այնպիսի բաների մասին ինչպիսին են ժամանակային հետևանքները, որոնք ի հայտ են գալիս պրոցեսի շեղման պատճառով, ինչպես նաև բացասական շեղություն ունեցող ջերմաստիճանի անկայուն լինելու փաստից, նաև` էլեկտրագաղթի և ջերմակիրների հետևանքները: Պատկերը պարզաբանում է այն հարվածը, որը հասցնում է պրոցեսի փոփոխությունը ամեն մի նորընտիր տեխնոլոգիական հանգույցի վերաբերյալ:
Չնայած նրան, որ պարզ է, որ պրոցեսի միջին թիվը միանգամայն լավ կշռանժարվող է, մենք պետք է հավանություն տանք այն հանգամանքին, որ սիստեմատիկ և անկանոն փոփոխությունները այլևս նկատի չեն առնվում ավանդական նախագծող տեխնիկաների կողմից: Ավանդական վերջնական ստուգումները վատագույն դեպքի անկյան վերլուծության միջոցով սաստիկ հարձակողական են որոշ դեպքերում և սաստիկ պահպանողական այլ դեպքերում, ինչը իր հերթին ժխտում է նոր պրոցեսի օգտակար լինելու հանգամանքը:
Խնդիրը լուծելու համար կիրառվում է մոդելավորման մի վիճակագրական տեխնիկա, որը հնարավորություն է տալիս կանխագուշակել վատագույն դեպքի վազքուղու վերլուծությունը` բնորոշ տվյալ ձուլարանի պրոցեսին: Ունենալով լավ վիճակագրական մոդել ներդրված ստատիկ հիշողությունը նախագծողին հնարավորություն է ընձեռվում լավագույնին հասցնելով շղթաները` կարգի բերել դրանք և հարմարեցնել անհամաձայնությունները դրանց ներքո:
Եթե վերցնենք ավելի լայն միկրոսխեմային համակարգի կոնտեքստում, ապա լավագույն միկրոսխեմաների համակարգում ներդրված ստատիկ հիշողությունը պետք է ծառայեցնի այն շղթաները, որոնք հիշողության սահմաններից դուրս են գտնվում` մոնիտորինգ և ախտորոշաբանություն անցկացնելւ համար: Այժմ խաղը տարվում է այն բանի շուրջ, որպեսզի վիճակագրական կանխագուշակմամբ ստանալ շահ` պրոցեսի մասշտաբը փոխելիս, նկատի ունենալով, որ արդյունքում ստացված շահը դիտարկվում է այնպիսի կլասիկ որակական կատեգորիաների շրջանակներում, ինչպիսինք են` տարածությունը, արտադրողականությունը և հզորությունը:
Նրա հետ մեկ տեղ, որ միկրոսխեմային համակարգի նախագծումը գնալով աճում է և որոշ կալվածքներում հեշտությամբ հասնում է հարյուր միլիոն դոլարի սահմաններին, սաստիկ հարկավոր է, որ ներդրված ստատիկ հիշողությունը լինի ընդունելի կրեմնիի մակարդակի վրա, այնպես որ ներդրված ստատիկ հիշողությունը պետք է նախագծվի համակարգի կոնտեքստում: Իրականում շատ դժվար է ընդունելի դարձնել մի հիշողություն JTAG պորտի միջոցով, մինչև որ չմիացվի լրացուցիչ շղթաներ տեստավորման փոխադրամիջոցներին` նպատակ հետապնդելով ստուգել հիշողության ցուցաբերման աստիճանը համակարգի կոնտեքստում: Այդ լրացուցիչ շղթաները հանդիսանում են խթան աշխատող հաճախականության վրա տեստավորելիս և ծառայեցնում է ախտորոշաբանության համար նախատեսված մեխանիզմները, որոնք կարելի է նախագծել այնպիսի ալգորիթմների միջոցով, որոնք լավ հարմարեցված են տվյալ տեստավորվող հիշողության տիպին և տոպոլոգիային:
Հասկանալի է, որ կրեմնիի հրամանների կատարումը պրոցեսի պատուհանի ընձյուղի լայնքով կամ ճեղք ունեցող մասնաքանակի միջով պահանջ դարձավ 90 նանոմետրանոց տեխնոլոգիայից սկսած:
65 նանոմետրանոց տեխնոլոգիայից ի վեր, առաջացան տեխնիկաներ մտավոր սեփականություն իրենցից ներկայացնող ներդրված ստատիկ հիշողությունները խստապահանջ տեստավորելու համար: Այդ տեխնիկաները կարողեն բավարարվել միայն և միայն այն դեպքում, եթե տեստավորվեն տեստային միկրոսխեմաների վրա, որոնք պարունակում են ներդրված ստատիկ հիշողություններ: Նման տեստային միկրոսխեմաները ներդրված ստատիկ հիշողություններով շինծու նմանվում են միկրոսխեմաների համակարգի իր չափսով, արտադրողականությունով և բարդությամբ:
Բազմա-մեգաբիտ միկրոսխեմային համակարգի ժամանակաշրջանը առաջացավ 130 նանոմետրանոց տեխնոլոգիաներից սկսած, իսկ դրա սովորական օգտագործումը 90 նանոմետրից սկսած: լխավոր շարժանիվը բարդության կալվածքում ներկայիս հանդիսանում է այն որ մակերեսի վրա տոկոսային ավելի շատ ներդրված հիշողություններ են օգտագործվելու հաշվի առնելով բյուրեղի ընդհանուր մակերեսը:
Այնուհետև, այսօրվա նախագծերի մեծամասնության համար պահանջ գոյություն ունի լավ հարմարեցված հիշողություն ունենալ, որը կարող է համապատասխան ձևով լուծել լոկալ օպտիմիզացիայի խնդիրը, որի արդյունքը պետք է լինի որակը: Կարող են գոյություն ունենալ գաղտնի հիշողության պաշարներ, որոնք հաղորդակցվելով ներդրված պրոցեսորների հետ պետք է կատարեն փայլուն և արագ աշխատանք, պահանջեն բարձր արագության հիշողությունների կառուցվածք: Կարող են գոյություն ունենալ նաև պահանջներ FIFO (առաջինն եկավ, առաջինը մատուցվեց) գրապահոցների համար, որոնք չեն պահանջում արագ հրամանների կատարում, բայց որոնք խժռում են էական տարածություն բյուրեղի ընդհանուր մակերեսից: Այդ դեպքում բարձր խտությունն է դառնում ճարտարապետական լավագույն երկընտրությունը:
Կախված լինելով այն բանից թե ինչպիսին է համակարգի ճարտարապետական էությունը, շատ հնարավոր է, որ երկու տեսակի հիշողություններն էլ գտնվեն մի կառուցվածքի մեջ և հավանաբար կպահանջեն աջակցություն մատուցել սպասողական և դինամիկ հզորության ղեկավարելու կարիքներին: Ներդրված հիշողություն նախագծողների համար այս դեպքում ստեղը նրանում է կայանում, որ հիշողությունները նախագծելիս դրանք նախագծվեն օպտիմիզացված լոկալ կերպով ցանկացած որակի արդյունքների համար, նույնիսկ ժամանակ մատակարարելով զննման մի հնարավորություն համակարգի ախտանշման և նորոգման համար:
Ժամանակի ընթացքում ներդրված ստատիկ հիշողությունների համակարգերը, որոնց վրա տեղավորված են բյուրեղի ախտանշման սարքերը, տվյալներ են մատակարարում արտադրողականության վերաբերյալ, որոնք հետ են վերադարձվում նախագծի պրոցեսին` ինչպես լավագույն վարպետության նմուշներ: Լավագույն վարպետության նմուշները ճշգրիտ հիշողության տոպոլոգիան ընտրելու համար կարող են մատակարարվել նախագիծը իրականացնող ինժիներին, քանի որ փորձերի հիման վրա ստացված այդ տվիալները հիմք են հանդիսանում նախատեսված արտադրողականության վերլուծության համար` հատակի գծագրի հիման վրա:
Հիմնական բանալին նանոմետրանոց ներդրված ստատիկ հիշողությանը իրավունք տալու հասնել իր դասում լավագույն որակի կայանում է համակարգի կոնտեքստի մասին մտածելու մեջ: Փոփոխությունների կալվածքում այդ պարտադրում է լավ իմացություն պրոցեսի, միջավայրի և ժամանակային հետևանքների մասին քանզի դրանք էական են դարձել օպտիմիզացիայի հավասարման համար: Բարդությունների կալվածքում ներդրված ստատիկ հիշողության համակարգի բյուրեղի վրա գտնվող մտավոր ընդունակության մասը մատակարում է մի գործիք կոնտեքստի ներքո կրեմնիումը վավեր ճանաչելու համար ինչպես նաև նախագծին բնորոշ ալգորիթմներ, որոնց օգտագործումը հարկավոր է տեստավորումն ու նորոգումը հնարավոր դարձնելու համար արտադրության կոնտեքստում: Մտածել է հարկավոր միկրոսխեմաների համակարգի նախագծողի պահանջի մասին լոկալ օպտիմիզացիայի համար, որպեսզի բավարարել անկայուն պահանջներին ամբողջ համակարգի լայնքով:
Ի վերջո, համակարգի ներդրված հիշողության տեսարանը պահանջում է խորը գիտելիք արտադրողականության փոխանակությունների մասին, որոնք պիտանի կարող են լինել հատուկ հիշողությունների կապակցումների համար բյուրեղի մասնիկների վրա:
Ներդրված ստատիկ հիշողությունը իրենից նեկայացնում է համապատասխանը չունեցող այն նկարագրությունը տեխնոլոգիայի մի ոլորտի, որը վաղուց առաջ է անցնել ներդրված ստատիկ հիշողության սահմաններից: Այսօրվա ճանապարհը դեպի հաջողություն` գնում է համակարգերի մոտեցման ճանապարհով»:
Երվանդ Զորյանը ([email protected]) Վիրաժ Լոջիք կորպորացիայի նախագահի տեղակալն է և գլխավոր գիտնականը: Նա նախագահում է IEEE 1500 standardization աշխատանքային embedded-core test խումբը: Ունի մագիստրոսի կոչում, որը պաշտպանել է Հարավային Կալիֆորնիայի Համալսարանում, ունի նաև դոկտորի կոչում, որը ստացել է McGill Համալսարանից:
Կեն Պոթսը ([email protected]) Վիրաժ Լոջիք կորպորացիայի նախագահի տեղակալն է արտադրանքի մարկետինգի գծով: Նա մասնակցել է 5 ԱՄՆ արտոնագրերի ստեղծմանը և ունի էլեկտրական ինժեներական արվեստի բակալավրի կոչում, որը ստացել է Մոնտանայի Պետական Համալսարանից:

Yervant Zorian and Ken Potts.
"The first-order challenges of current- and next-generation process device physics, coupled with the astounding complexity that system-on-chip designers confront every day, have transformed the once-well-defined world of embedded SRAM into one of the most vibrant, if least understood, areas in semiconductor technology today. In the device physics domain, the challenges attack on three fronts: process, environment and temporal effects.
Variables that come into play in the complexity domain include memory system architecture; silicon validation requirements; global and local trade-offs for power, performance and area; and SRAM topology optimization to maximize yield. Historically, it has been possible to treat embedded SRAM in a standalone fashion. But today's process and complexity challenges demand that embedded memory be developed as a system to enable robust quality of results while enabling the fastest time-to-market.
In an era when gate oxide thickness can be measured by counting on your fingers the number of atoms, it is obvious that variation on an atomistic scale can affect circuit behavior. Moving up-level to the circuit environment, first-order contributors to variances come from temperature, voltage, noise, electromagnetic interference, self-heating, topology- specific lattice stress and coupling. Finally, the temporal effects of process drift, negative-bias-temperature instability, electromigration and hot carriers must be considered. The figure illustrates the impact of process variations for each new technology node.
Although it is clear that the process mean is scaling well, we must recognize that the systematic and random variations are no longer addressed by traditional design techniques. Traditional signoff with worst-case corner analysis is too aggressive in some cases and too conservative in others; it will negate the benefit of the new process node.
The solution is to employ statistical modeling techniques for predictive worst-case path analysis specific to the foundry process. With good statistical models at the embedded-SRAM designer's disposal, it becomes possible to optimize the circuits to adjust for variance.
Taken in the larger SoC context, the optimum SoC embedded SRAM will employ circuits outside the memory for monitoring and diagnostics. The game is now about achieving the process scaling benefits in the classic quality-of-results categories of area, performance and power through statistical predictability.
With the rising costs of SoC design easily approaching $100 million in some domains, it is incredibly important that the embedded SRAM be silicon-validated; thus the embedded SRAM must be designed in a system context. It is very difficult to validate a memory through a JTAG port without additional circuitry on the test vehicle to exercise the memory in a system context. This circuitry enables at-speed stimulus and employs diagnostics that can be designed with algorithms tailored for the type and topology of the memory under test.
Clearly, running the silicon across process window offset, or split lots, has been a requirement since the 90-nanometer node.
At 65 nm, the techniques for rigorous test of the embedded-SRAM intellectual property emerged that can only be satisfied with embedded-SRAM test chips that mimic systems-on-chip in their size, performance and complexity.
The multimegabit-SoC era emerged at 130 nm, with general usage starting at 90 nm. The key driver in the complexity domain is more embedded-memory area as a percentage of the die area.
Further, most designs today require a tailored memory system that addresses local quality-of-result optimization. There may be caches associated with the embedded processor that need to run blazingly fast, requiring high-speed memory architecture. There may also be a requirement for FIFO stacks that don't need to run fast but that consume significant die area. In this case, high density becomes the architectural choice.
Depending on the system architecture, it is likely that both types of memory will reside in one design and will probably need to support standby and dynamic power control requirements. The key for the embedded-SRAM designer is to design memories that are locally optimized for the desired quality of results while providing observability for system diagnostics and repair.
Over time, embedded-SRAM systems that are fielded with the on-chip diagnostics provide information with respect to yield that feed back into the design process as best practices. Best practices for selecting the right memory topology can be provided to the design engineer, as the empirical data provides a foundation for expected yield analysis on a floor plan basis.
The key to enabling nanometer embedded SRAM to achieve best-in-class quality results is in addressing the system context. In the variation domain, this requires an understanding of the process, environmental and temporal effects that have become essential to the optimization equation. In the complexity domain, the on-chip-intelligence portion of the embedded-memory system provides the engine for in-context silicon validation as well as design-specific algorithms to enable test and repair in the production context. The SoC designer's need for local optimization to meet varying requirements across the system must be addressed.
Finally, the system view of embedded memory requires a deep understanding of yield trade-offs for specific memory combinations on a die.
Embedded SRAM is an inadequate descriptor for an area of technology that surpassed the boundaries of "embedded SRAM" long ago. Today's path to success is through a systems approach".
Yervant Zorian ([email protected]) is vice president and chief scientist at Virage Logic Corp. He chairs the IEEE 1500 standardization working group for embedded-core test. He holds a master's degree from the University of Southern California and a PhD from McGill University. Ken Potts ([email protected]) is vice president of product marketing at Virage Logic. He is a co-inventor on five U.S. patents and holds a BSEE from Montana State University