Հայտնի կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանի` հայոց ցեղասպանությանը նվիրված «Արարատ» ֆիլմը կցուցադրվի Ստամբուլում սեպտեմբերին կայանալիք միջազգային 10-րդ կինոփառատոնում: Այստեղ կներկայացվեն 35 պետությունների մոտ 150 արվեստագետների աշխատանքներ: Թուրքական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, փառատոնի կազմակերպիչը Ստամբուլի մշակույթի և արվեստի ֆոնդն է: «Անկարա» գործակալության հաղորդմամբ, «Արարատի» ռեժիսորն անձամբ չի մասնակցի փառատոնին:
Նշենք, որ ֆիլմը որոշ կրճատումներով նախորդ տարի ցուցադրվեց «Kanal Turk» թուրքական մասնավոր հեռուստաընկերությամբ: 2002-ին «Արարատը» ներկայացվեց Կաննի փառատոնի ոչ մրցութային բաժնում, ինչպես նաև մոսկովյան կինոփառատոնում:

Фильм кинорежиссера Атома Эгояна “Арарат”, посвященный геноциду армян в Османской империи, будет показан на 10 международном кинофестивале, который пройдет в Стамбуле в сентябре текущего года, однако сам режиссер на показе присутствовать не будет.
Как сообщают турецкие СМИ, здесь будут представлены более 150 творческих проектов 100 деятелей искусств из 35 стран мира. Кинофестиваль будет организован Стамбульским фондом искусства и культуры.
Отметим, что “Арарат” Эгояна с сокращениями был показан по частному турецкому каналу “Kanal Turk” в прошлом году. В 2002 году фильм о геноциде армян был представлен на фестивале в Каннах вне конкурса, а также во время московского кинофестиваля в июне того же года.