ՄԻԼԻՈՆՆԵՐ` ԴՊՐՈՑԱՇԻՆՈՒԹՅԱՆԸ, ԲԱՑԱՐՁԱԿ ՈՉԻՆՉ`ՀԱՄԱԶԳԵՍՏՆԵՐԻՆ
«Դպրոցաշինությունը այս տարի աննախադեպ ծավալների է հասել»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Երևանի փոխքաղաքապետ Կամո Արեյանը: Նրա խոսքով, այժմ պետական բյուջեի 3,7 միլիարդ դրամի միջոցներով նորոգման փուլում են 44 դպրոցներ, որոնց մի մասում աշխատանքները ավարտվել են, մնացած մասը կավարտվեն առաջիկա երկու ամսում: Այդ նպատակով քաղաքի 10 դպրոցներում 415 միլիոն դրամի աշխատանքներ է իրականացնում Երևանի քաղաքապետարանը, 10 միլիոն դոլարի աշխատանքներ` «Լինսի» հիմնադրամը` 5 դպրոցներում և ևս 256 միլիոն դրամի աշխատանքներ` Սոցիալական ներդումերի հիմնադրամը` 11 դպրոցներում:
Ըստ Կ. Արեյանի, Կառավարության հանձնարարությամբ Երևանի քաղաքապետարանը պետք է առաջիկա 2-3 տարվա համար ծրագիր կազմի, որով հանրակրթական և նախադպրոցական ողջ համակարգը պետք է ապահովվի լոկալ ջեռուցման համակարգով: «Արդեն 1,7 միլիարդ դրամի ծրագիրը պատրաստ է, որում 2008 թվականին կընգդրկվեն 60 ուսումնական հաստատություններ` 40 դպրոցներ և 20 նախադպրոցական հաստատություններ»,- ասաց նա, հավելելով, որ կառավարության մեկ այլ ծրագրով 96 միլիոն դրամի շրջանակներում գույքով պետք է ապահովվեն այն դասարանները, որտեղ կան կրտսեր և առաջին դասարանցիներ:
Անդրադառնալով դպրոցականների համազգեստների խնդրին, նա նշեց, որ քաղաքապետարանի կողմից այդ հարցում որևէ դպրոցի որևէ պարտադրանք չի եղել: Իսկ հարցին, թե այնուամենայնիվ որոշ դպրոցներում դրանք պարտադրվում են, Երևանի փոխքաղաքապետը պատասխանեց, որ դա մանկավարժական, դպրոցի ու ծնողական խորհուրդների կամավոր նախաձեռնությունն է:
Ոչ մի գերատեսչական միջամտություն չի լինելու:
Ափսոս: Գուցե և լավ է, որ դպրոցական համազգեստի պարտադրանք չկա, սակայն ափսոս, որ միջամտություն էլ չի լինելու այդ կամայական «կամավորությանը»:

"School building has reached unprecedented size this year," Yerevan Deputy Mayor Kamo Areyan told a meeting with reporters today. In his words, forty four schools are under reconstruction on 3.7 billion Armenian drams released from the state budget. The reconstruction is over for half of these forty four with the rest to finish in two months. Yerevan municipality is implementing works of $415 million in ten schools, "Linsi" Foundation is working in 5 schools on $10 million funds and the Social Investment Fund reconstructs 11 schools on 256 million dram investment.
Areyan said Yerevan municipality has got an assignment from the government to develop a program for upcoming 2-3 years by which the whole school and pre-school system must be furnished with local heating system.
Speaking about school uniforms, he mentioned that the municipality imposes no obligations in this regard. Asked about requirements at some schools for uniforms, the deputy mayor said it is the voluntary initiative of teacher, school and parent boards.