ՄԻԼԻՈՆՆԵՐ` ԴՊՐՈՑԱՇԻՆՈՒԹՅԱՆԸ, ԲԱՑԱՐՁԱԿ ՈՉԻՆՉ`ՀԱՄԱԶԳԵՍՏՆԵՐԻՆ
«Դպրոցաշինությունը այս տարի աննախադեպ ծավալների է հասել»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Երևանի փոխքաղաքապետ Կամո Արեյանը: Նրա խոսքով, այժմ պետական բյուջեի 3,7 միլիարդ դրամի միջոցներով նորոգման փուլում են 44 դպրոցներ, որոնց մի մասում աշխատանքները ավարտվել են, մնացած մասը կավարտվեն առաջիկա երկու ամսում: Այդ նպատակով քաղաքի 10 դպրոցներում 415 միլիոն դրամի աշխատանքներ է իրականացնում Երևանի քաղաքապետարանը, 10 միլիոն դոլարի աշխատանքներ` «Լինսի» հիմնադրամը` 5 դպրոցներում և ևս 256 միլիոն դրամի աշխատանքներ` Սոցիալական ներդումերի հիմնադրամը` 11 դպրոցներում:
Ըստ Կ. Արեյանի, Կառավարության հանձնարարությամբ Երևանի քաղաքապետարանը պետք է առաջիկա 2-3 տարվա համար ծրագիր կազմի, որով հանրակրթական և նախադպրոցական ողջ համակարգը պետք է ապահովվի լոկալ ջեռուցման համակարգով: «Արդեն 1,7 միլիարդ դրամի ծրագիրը պատրաստ է, որում 2008 թվականին կընգդրկվեն 60 ուսումնական հաստատություններ` 40 դպրոցներ և 20 նախադպրոցական հաստատություններ»,- ասաց նա, հավելելով, որ կառավարության մեկ այլ ծրագրով 96 միլիոն դրամի շրջանակներում գույքով պետք է ապահովվեն այն դասարանները, որտեղ կան կրտսեր և առաջին դասարանցիներ:
Անդրադառնալով դպրոցականների համազգեստների խնդրին, նա նշեց, որ քաղաքապետարանի կողմից այդ հարցում որևէ դպրոցի որևէ պարտադրանք չի եղել: Իսկ հարցին, թե այնուամենայնիվ որոշ դպրոցներում դրանք պարտադրվում են, Երևանի փոխքաղաքապետը պատասխանեց, որ դա մանկավարժական, դպրոցի ու ծնողական խորհուրդների կամավոր նախաձեռնությունն է:
Ոչ մի գերատեսչական միջամտություն չի լինելու:
Ափսոս: Գուցե և լավ է, որ դպրոցական համազգեստի պարտադրանք չկա, սակայն ափսոս, որ միջամտություն էլ չի լինելու այդ կամայական «կամավորությանը»:

Столичная мэрия готовится к 1 сентября
На ремонт 44 школ столицы из госбюджета выделено 3.7 млрд драмов. В то же время на ремонт и благоустройства 10 школ Еревана 415 млн драмов выделила мэрия, а 10 млн долларов для ремонта 5 школ предоставил фонд “Линси” и 256 млн драмов для ремонта 11 школ выделил Фонд социальных инвестиций. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил заместитель мэра Еревана Камо Ареян.
По словам источника, на сегодня в некоторых из этих школ работы закончены, ремонт остальных будет закончен в течение двух месяцев. “Строительные работы в школах в этом году достигли неимоверных обьемов”, - добавил К. Ареян.
Как сообщил заместитель градоначальника, мэрия столицы, согласно распоряжению правительства РА, должна разработать программу локального отопления всех среднеобразовательных и дошкольных учреждений на ближайшие 2-3 года. По словам К. Ареяна, уже разработана программа на 1.7 млрд драмов, в которую включены 60 образовательных учреждений – 40 школ и 20 дошкольных учреждений. Согласно другой программе правительства, на оборудование кабинетов для младших классов средних школ выделено 96 млн драмов.
Что касется вопроса единой школьной формы, то К. Ареян пояснил, что со стороны мэрии не было никакого распоряжения. А если в каких-то школах вводится обязательная школьная форма, то это исключительно "инициатива педагогических и родительских советов школ".