ՀԻՆ ԵՐԵՎԱՆԻ «ՇԱՐԺՎՈՂ» ՄԱՍԸ` ԲՈՒԶԱՆԴԻ ՈՒ ԱՐԱՄԻ ՓՈՂՈՑՆԵՐԻ ՄԻՋԵՎ
«Բոլոր այն հուշարձանները, որ ընդգրկված են կառավարության կողմից հաստատված չտեղափոխվող շինությունների ցանկում, նրանք կմնան իրենց տեղում և իրենց տեղը կգտնեն տվյալ վայրի կառուցապատման ծրագրում»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Սամվել Դանիելյանը, հավելելով, որ նման շինություններից են օրինակ, Հանրապետության և Բուզանդի փողոցների խաչմերուկում վերականգնվող 51 և 53 շենքերը և Աբովյան 1/3 շենքը:
Լրագրողներին հետաքրքրում էր, թե ինչ փուլում են հին Երևանին բնորոշ ճարտարապետական հուշարձանները Բուզանդի և Արամի փողոցների միջև հավաքելու և պատմաճարտարապետական միջավայր ստեղծելու ծրագրերը: Այս առնչությամբ Ս. Դանիելյանն ասաց, որ այն պատմական հուշարձան- շինությունները, որոնք հնարավորություն տալիս են տեղափոխել, կտեղափոխվեն Արամի, Բուզանի, Աբովյան և Եզնիկ Կողբացի փողոցների միջանկյալ հատված և այնտեղ կստեղծվի «20–րդ դարի սկզբին բնորոշ Երևանի քաղաքաշինական միջավայրը բնութագրող տարածք»: Նրա խոսքով, այդ ծրագիրը գործողության մեջ է արդեն 2 տարի, նախագծերն արված են, մրցույթը կայացել է և տարբեր հատվածների համար արդեն սկսվել են աշխատանքային նախագծերի մշակումը:
«Դա լինելու է հասարակական բնույթի կառուցապատում և այդ վայրում լինելու են փոքրիկ պատկերասրահներ, արվեստանոցներ, արհեստանոցներ և խանութներ»,- նշեց քաղաքի գլխավոր ճարտարապետը, հավելելով, որ այնտեղ լինելու են թվով 19 կառույցներ, որոնցից 5-ը հենց տեղում կառուցված շինություններ են և հենց դրանով է պայմանավորված եղել մնացած 14 հուշարձան շինությունները հավաքել այդ վայրում և ստեղծել պատմաճարտարապետական միջավայր:

Все те памятники, которые включены в утвержденный правительством список неперемещаемых строений, останутся на своих местах и найдут свое место в программе застройки данного места, сообщил сегодня на встрече с журналистами главный архитектор Еревана Самвел Даниелян. Такими памятниками, в частности, по словам Даниеляна, являются реконструируемые здания 51 и 53 на перекрестке улиц Анрапетутян и Бузанди и дом 1/3 на улице Абовяна.
Журналистов интересовал вопрос, на каком этапе находится программа по перенесению ценных архитектурных строений старого Еревана на перекресток улиц Бузанди и Арама. По этому поводу С. Даниелян сказал, что те строения, которые возможно перенести, будут перенесены на участок между улицами Абовяна, Бузанди, Арама и Кохбаци, и там будет создан “участок, характеризующий градостроительную среду Еревана начала 20 века”.
По его словам, программа действует уже 2 года, подготовлены проекты, проведен конкурс и уже начался процесс подготовки строительных чертежей для различных участков. “Это будет застройка общественного типа, и на этом участке будут маленькие галереи, художественные и ремесленные мастерские и магазины”, - сказал главный архитектор, добавив, что здесь будет 19 зданий, 5 из которых будут местные здания, и именно этим было обусловлено решение собрать на данном участке остальные 14 архитектурных памятников и создать уникальный район.