Ռ. ՔՈՉԱՐՅԱՆ «ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ, ՄՇԱԿՈՒՅԹԻ ԲՆԱԳԱՎԱՌՆԵՐՈՒՄ ԱՆԵԼԻՔՆԵՐԸ ԴԵՌԵՎՍ ՇԱՏ ԵՆ»
Բոլոնյան գործընթացի շրջանակում Հայաստանի բուհական համակարգում ընթացող բարեփոխումներին առնչվող հարցեր են քննարկվել նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի այսօր անցկացրած աշխատանքային խորհրդակցությանը: Ինչպես հայտնեցին նախագահի մամլո գրասենյակից, խորհրդակցությանը մասնակցել են կրթության և գիտության նախարարը, պետական բուհերի ռեկտորները:
Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է, որ նման քննարկումը կարևոր է հասկանալու համար, թե բարեփոխումների առումով բուհերն ինչ տեմպերով են առաջ շարժվում, և արդյոք, բավարար հետևողականություն են ցուցաբերում այդ գործում: Նախագահը նշել է, որ տնտեսության ոլորտում հիմնարար բարեփոխումներ արդեն իսկ իրականացվել են, ինչը չի կարելի ասել կրթության, մշակույթի բնագավառի մասին, որտեղ անելիքները դեռևս շատ են:
Կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն անդրադարձել է կրթական միասնական դաշտ ստեղծելու ուղղությամբ կատարվող աշխատանքին և այն երեք հիմնական խնդիրներին, որոնց լուծմանն են ուղղված բարեփոխումները` կրեդիտային համակարգի ներդրում, եռաստիճան կրթական համակարգի և որակի գնահատման համակարգի ձևավորում: Բուհերի ռեկտորները ներկայացրել են այդ ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, առկա խնդիրներն ու անելիքները:
Երկրի ղեկավարը կարևոր է համարել, որ բոլոր բուհերը համաչափորեն իրականացնեն բարեփոխումները, այլապես եթե որոշներն առաջ անցնեն, իսկ որոշները` տեղում դոփեն, գործընթացը չի կարող ցանկալի արդյունք տալ:
Խոսվել է նաև բուհերի շրջանավարտներին աշխատանքով ապահովելու խնդրի մասին: Այդ առումով կարևորվել է բուհական մասնագիտությունների` աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխանությունը:

На рабочем совещании у президента Армении сегодня обсуждали вопросы, связанные с реформами в вузовской системе в рамках Болонского процесса. Как сообщили в пресс-службе президента, в совещании приняли участие министр образования и науки Левон Мкртчян и ректоры государственных вузов.
Роберт Кочарян сказал, что это обсуждение необходимо для оценки темпов и последовательности проведения реформ в вузах. Президент отметил, что в сфере экономики ключевые реформы уже осуществлены, чего нельзя сказать о сферах образования и культуры, где есть еще очень много дел.
Левон Мкртчян представил ход работ по созданию единого образовательного поля, по внедрению кредитной системы и по формированию трехступенчатой образовательной системы и системы оценки качества.
Ректоры вузов обсудили с президентом проделанные в этом направлении работы, насущные проблемы и дальнейшие действия.
Глава государства счел очень важным, чтобы все вузы страны проводили реформы одновременно, иначе процесс не даст желанных результатов.
Участники совещания обсудили также проблемы трудоустройства выпускников вузов и в этом контексте необходимость приведения вузовских специальностей в соответствие с требованиями рынка труда.