ԿԱՐՄՐՈՒԿԻ ՈՒ ԿԱՐՄՐԱԽՏԻ ԴԵՄ ՊԱՏՎԱՍՏՎՈՒՄ Է ՕՐԱԿԱՆ 400-500 ՄԱՐԴ
Կարմրուկի ու կարմրախտի դեմ պատվաստումների երկրորդ` «մաքրման» փուլում, հոկտեմբերի 19-ի տվյալներով հանրապետությունում պատվաստվել է թիրախային խմբի 97.96 %-ը: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցի ժամանակ հայտնեց Իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը: «Քանի որ մարզերում պատվաստման հիմնական փուլում նկատվում էր ավելի բարձր ցուցանիշ, այժմ, այնտեղ այդքան էլ մեծ չէ պատվաստումների թիվը»,- նշեց նա: Բայց, ինչպես հաստատում է ծրագրի ղեկավարը, պատվաստումների երկրորդ փուլում ակտիվություն է ցուցաբերում մայրաքաղաքի բնակչության թիրախային խումբը:
Գայանե Սահակյանի խոսքով, Երևանում օրական պատվաստվում են մոտավորապես 400-500 մարդ: Պատվաստումները շարունակվելու են մինչև հոկտեմբերի 28-ը:
Հիշեցնենք, որ կարմրուկի ու կարմրախտի դեմ պատվաստման հիմնական փուլն ավարտվել է հեկտեմբերի 13-ին: Իսկ հոկտեմբերի 1-13-ն ընկած ժամանակահատվածում կարմրուկի և կարմրախտի դեմ պատվաստվել է 6-27 տարեկան թիրախային խմբի 96%-ը: Ըստ հաշվարկների, այս թիրախային խմբում ընդգրկված է 1 մլն 200 հազար մարդ:

As of October 19, on the second, “sanitation” stage of the inoculations against measles and rubella, 97.96 % of the target population have been inoculated in the Republic, as Panorama.am’s correspondent was informed Gayane Sahakyan, Head of the National Program for Immune Prevention. “Since a higher level of inoculations during the main stage was observed in marzes, at present the number of those getting the inoculation is not so big,” she said. Instead, according to the Program leader, the target group in the capital city manifests active involvement in the second stage of inoculations.
As Gayane Sahakyan states, about 400-500 people are inoculated in Yerevan daily. The inoculations will continue till October 28.
The main stage of the inoculations against measles and rubella ended up on October 13. Within the period of October 1-13 96% of the target population aged 6-27 were inoculated. The estimates of this target group total to 1.2 mln people.