ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՏԱՐԱԾՔԻ 82%-Ը ԱՆԱՊԱՏԱՑՄԱՆ ՎՏԱՆԳԻ ՏԱԿ Է
«Երկրագնդի մակերեսի մոտ 40%-ը չորային հողեր են: Այս տարածաշրջաններում ապրում են երկրագնդի բնակչության մեկ հինգերորդ մասը: Հանրապետությունը նույնպես համարվում է չորային շրջան»,-այսօր ասուլիսի ժամանակ ասաց բնապահպանության նախարարության` ՄԱԿ-ի անապատացման դեմ պայքարի ծրագրի պատասխանատու Աշոտ Վարդևանյանը:
Ըստ Ա. Վարդևանյանի, Հայաստանը դասվում է «վնասված» երկրների շարքին: Նրա խոսքով երկրում անապատացմանը նպաստող երեք հիմնական գործոն կա: «Անտառների հատումը, որոշակի տարածքներում գերարածեցումն ու գյուղատնտեսության ոլորտում սխալ գործունեության ծավալումը: Այսինքն` աղային շերտերի առաջացումը, քայքայումները, հողմնահարումները, գյուղատնտեսությունում ոչ ճիշտ քանակի քիմիկատների օգտագուծումն ու այլ գործոնները հանգեցնում են անապատացման»,-նշեց Ա. Վարդևանյանը: Արարատյան հարթավայրում քայքայման` համապատասխանաբար անապատացման, հիմնական պատճառն աղակալումն է: Լեռնային հատվածներում այս գործնթացին նպաստում է վար ու ցանքի սխալ իրականցումը:
Նշենք, որ 1994 թվականից ՀՀ-ն ՄԱԿ-ի անապատացման դեմ պայքարի կոնվենցիայի անդամ է: Բացի այդ հանրապետությունում իրականացվում է «Հայաստանում անապատացման դեմ պայքարի գործողությունների ազգային ծրագիր»: Ա. Վարդևանյանի հավաստմամբ, կոնվենցիան իրականացվում է պետբյուջեի, միջազգային կազմակերպությունների, դոնոր երկրների և այլ նախարարությունների բյուջեներում նախատեսված միջոցների հաշվին:
Հարցին, թե կոնվենցիայի պահանջների իրականացման համար ինչքան գումար է հատկացվում բետբյուջեից, Ա. Վարդևանյանը չպատասխանեց, ասելով, թե այդ տվյալները չունի:

Армения может превратиться в пустыню
Армения классифицируется как “поврежденная” страна, что означает, что ей грозит превращение в пустыню, если не принять соответствующих мер, сообщил сегодня на пресс-конференции ответственный программы ООН по борьбе против превращения в пустыню Ашот Вардеванян.
В стране, по его словам, действуют три фактора, способствующих превращению земель в пустыню: вырубка леса, откорм скота на запрещенных территориях и некоторые неправильные действия в сфере сельского хозяйства. В результате чего, образование солевых слоев, выветривание земель, коррозия и неверное использование химикатов приводит к превращению земель Армении в пустыню.
Напомним, что с 1994 года Армения присоединилась к конвенции ООН по борьбе с превращением в пустыню. Кроме этого в Армении действует национальная программа по борьбе с этим явлением. По словам Вардеваняна, международная конвенция реализуется на средства, выделяемые бюджетом стран, международными организациями и странами-донорами.
На вопрос, сколько денег выделяет бюджет Армении для реализации конвенции, Ашот Вардеванян ответить не смог, сказав, что не располагает подобным данными.