ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՏԱՐԱԾՔԻ 82%-Ը ԱՆԱՊԱՏԱՑՄԱՆ ՎՏԱՆԳԻ ՏԱԿ Է
«Երկրագնդի մակերեսի մոտ 40%-ը չորային հողեր են: Այս տարածաշրջաններում ապրում են երկրագնդի բնակչության մեկ հինգերորդ մասը: Հանրապետությունը նույնպես համարվում է չորային շրջան»,-այսօր ասուլիսի ժամանակ ասաց բնապահպանության նախարարության` ՄԱԿ-ի անապատացման դեմ պայքարի ծրագրի պատասխանատու Աշոտ Վարդևանյանը:
Ըստ Ա. Վարդևանյանի, Հայաստանը դասվում է «վնասված» երկրների շարքին: Նրա խոսքով երկրում անապատացմանը նպաստող երեք հիմնական գործոն կա: «Անտառների հատումը, որոշակի տարածքներում գերարածեցումն ու գյուղատնտեսության ոլորտում սխալ գործունեության ծավալումը: Այսինքն` աղային շերտերի առաջացումը, քայքայումները, հողմնահարումները, գյուղատնտեսությունում ոչ ճիշտ քանակի քիմիկատների օգտագուծումն ու այլ գործոնները հանգեցնում են անապատացման»,-նշեց Ա. Վարդևանյանը: Արարատյան հարթավայրում քայքայման` համապատասխանաբար անապատացման, հիմնական պատճառն աղակալումն է: Լեռնային հատվածներում այս գործնթացին նպաստում է վար ու ցանքի սխալ իրականցումը:
Նշենք, որ 1994 թվականից ՀՀ-ն ՄԱԿ-ի անապատացման դեմ պայքարի կոնվենցիայի անդամ է: Բացի այդ հանրապետությունում իրականացվում է «Հայաստանում անապատացման դեմ պայքարի գործողությունների ազգային ծրագիր»: Ա. Վարդևանյանի հավաստմամբ, կոնվենցիան իրականացվում է պետբյուջեի, միջազգային կազմակերպությունների, դոնոր երկրների և այլ նախարարությունների բյուջեներում նախատեսված միջոցների հաշվին:
Հարցին, թե կոնվենցիայի պահանջների իրականացման համար ինչքան գումար է հատկացվում բետբյուջեից, Ա. Վարդևանյանը չպատասխանեց, ասելով, թե այդ տվյալները չունի:

82 PERCENT OF REPUBLIC UNDER DANGER OF DESERTIFICATION
“About 40 percent of the surface of the earth is dry land. One fifth of the earth population lives in these regions. Our republic is also considered a dry zone,” Ashot Vardevanyan, responsible person of Nature Protection Ministry UN Program of Combat against Desertification, told a news conference today.
In Vardevanyan’s words, Armenia is qualified in the list of “damaged” countries. He said there are three main factors contributing to desertification. “Cutting trees, over-callosity of some zones and incorrect agriculture,” he named the three.
The major reason of decay in Ararat valley, and consequently of desertification, is salinity. In mountainous regions this is caused by incorrect agriculture.
It must be noted that Armenia has been a member of UN Convention on Combat against Desertification since 1994. A national program against desertification is also implemented in the republic. In the words of Vardevanyan, the convention is implemented on funds released by the state budget, international organizations, donor countries and other ministerial allocations.