ՂԱՐԱԲԱՂՈՒՄ ԱՖՐԻԿՅԱՆ ԺԱՆՏԱԽՏԻ ՀԵՏԵՎԱՆՔՈՎ ԱՆԿԵԼ Է 5859 ԽՈԶ
Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունում աֆրիկյան ժանտախտի հետևանքով արդեն անկել է 5859 խոզ: Ընդհանուր առմամբ Ղարաբաղում կա 31 հազար գլուխ խոզ: Այս պահին երկրում հիվանդության կանխարգելման միջոցառումները շարունակվում են:
Karabakhօpen-ի հաղորդմամբ, համաճարակն առավել տարածում ունի Մարտակերտի և Ասկերանի շրջաններում: Ներկայում Ասկերանի շրջանում կա 23 անապահով համայնք, իսկ Մարտակերտի շրջանում` 21: Գյուղատնտեսության նախարարության անասնապահական տեսչությունից, Մարտունու շրջանում անապահով համայնքները 12-ն են, Քաշաթաղում` 3: Շուշիի 4 համայնքում էր համաճարակը տարածված, որի հետքերն արդեն վերացվել են: Համաճարակի դեմ պայքարի միջոցառումների շրջանակներում անարյուն եղանակով ոչնչացվել է 560 գլուխ խոզ:
Չվարակված խոզերի մսի մթերումը շարունակվում է: Ինչպես արդեն տեղեկացրել էին, մթերվող մսի 1կգ-ի դիմաց վճարվում է 800 դրամ: Նշենք, որ Ղարաբաղում հիվանդությունը բռնկվեց հոկտեմբերի վերջերին:
Հիշեցնենք, որ աֆրիկյան ժանտախտի բռնկում կա Հայաստանի Լոռու, Տավուշի մարզերում, ինչպես նաև Գեղարքունիքի, Արարատի մի քանի համայնքներում: Հանրապետությունում հայտարարված է կարանտին: Անկած խոզերի թիվը գերազանցում է 5500-ը:

5859 PIGS DIE FROM AFRICAN PLAGUE IN KARABAKH
Some 5859 pigs have died from African plague in the Republic of Nagorno Karabakh. There are total of 31,000 pigs in Karabakh. Currently, prevention measures are taken.
According to Karabakhopen, the disease is widely spread in Martakert and Askeran regions. There are 23 needy communities in Askeran and 21 in Martakert region. As prevention measures, 560 pigs were killed.
The pork of the animals which were not infected is stored. At the moment, 1 kg of pork is sold at 800 Armenian drams. The disease started in Karabakh in late October.
In Armenia African plague is spread in several regions, Lory, Tavush, Gegharkunik and several communities of Ararat. Quarantine is announced in the republic. More than 5500 animals died.