ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆ- ԻՆՍՏԻՏՈՒՏԸ ԹՎԱՅՆԱՑՐԵԼ Է 6 ՁԵՌԱԳԻՐ ՀՈՒՇԵՐ
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ինտերնետային կայքէջը, որը ուներ միայն անգլերենով էր, մոտ ապագայում կունենա նաև հայերեն, ֆրանսերեն և թուրքերեն տարբերակները: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի մամլո քարտուղար Արևիկ Ավետիսյանը: Նրա խոսքով, այժմ թանգարան-ինստիտուտում մեծածավալ գիտական աշխատանքներ իրականացվում: Ինստիտուտում յուրաքանչյուր տարի նորանոր աղբյուրներ են ի հայտ գալիս, նոր ձեռագիր հուշեր և բոլորովին անհայտ լուսանկարներ:
Նա նշեց, որ կան բավականին շատ հայերեն և ռուսերեն անհայտ մենագրություններ, որոնք մոտ ժամանակաշրջանում կթվայնացվեն: Այս տարի «Հայ բարեգործական ընդհանուր միությունը» թանգարան-ինստիտուտին 3 մլն 388 հազար դրամ արժողությամբ թվայնացման սարք է նվիրել: Ա. Մինասյանը տեղեկացրեց, որ այդ սարքով արդեն թվայնացվել են 6 ձեռագիր հուշեր և մի քանի լուսանկարներ:
Նախատեսված է թվայնացնել թանգարան-ինստիտուտի բոլոր ձեռագրերը և լուսանկարները: Մամլո քարտուղարը տեղեկացրեց, որ մոտակա ամիսներին թանգարան–ինստիտուտը կտպագրի 10 հատոր նոր մենագրություն, որտեղ ներառված կլինեն նոր թարգմանություններ:

The internet portal of the Armenian Genocide Museum-Institute was only in English but soon it will be in Armenian, French and Turkish, Arevik Avetisyan, press secretary of the Armenian Genocide Museum-Institute, told Panorama.am. In her words, the institute is engaged in large-scale scientific work. Each year new sources are revealed, new manuscripts and completely unknown photographs are found.
She mentioned that there are a lot of unknown monographs in Armenian and Russian languages, which will be digitalize in near future. The Armenian General Benevolent Union (AGBU) has donated a digitalization equipment to the institute costing 3 million 388 thousand drams.
All the manuscripts of the institute are planned to be digitalized. The press secretary said soon a series of 10 books will be published with new translations.