ԵՊՀ-ՈՒՄ ՔՆՆԱՐԿԵՑԻՆ ԲՆԱԿԱՆ ԳԻՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԵՌԱՆԿԱՐՆԵՐԸ
Կրթության հիմնական ռազմավարական խնդիրն այսօր սովորողների հետաքրքրությունը բնագիտական գիտությունների նկատմամբ բարձրացնելն է և որակավորված գիտական կադրերի վերարտադրությունն ապահովելը:
Ինչպես այսօր ԵՊՀ-ում կազմակերպված սեմինարի բացման ժամանակ հայտնեց միկրոուսումնասիրություններ անցկացնող գիտությունների փորձերին նվիրված նախագծի հեղինակ ՅՈԻՆԵՍԿՕ-ի մոսկովյան բյուրոյի հիմնադիր Ալեքսանդր Պոկրովսկին, դա զարգացած և ոչ զարգացած երկրի խնդիր չէ, այն համընդհանուր է: Նախագիծը, որը նա այսօր ներկայացրեց Երևանում, մշակվում է արդեն 9 տարի և իրականացվում է 95 երկրներում:
Դասավանդման ժամանակակից համակարգը կառուցված է տեսության դասավանդման և ուսուցչի կողմից փորձերի ցուցադրության վրա: Նոր մեթոդաբանությունն առաջարկում է փոխել ցուցադրական մոտեցումը փորձնականով, որպեսզի սովորողները ինքնուրույն փորձեր կատարեն: Այն չի պահանջում շատ ծախսեր, մասնավորապես քիմիայի բնագավառում, խոսքը միկրոքիմիական սարքերի օգտագործման մասին է, որոնք էկոլոգիապես անվտանգ են:
Ինչպես հայտնեց ԵՊՀ պրոռեկտոր Ալեքսանդր Գրիգորյանը, սեմինարը կազմակերպվել է համալսարնում, որովհետև նախահամալասարանական կրթությունը բուհի ռազմավարության առաջնահերթ խնդրիներից է: Համալսարանում ստեղծվել է հատուկ օղակ միջնակարգ դպրոցների հետ համագործակցելու համար: Նշենք, որ Սեմինարը կազմակերպել են ՅՈԻՆԵՍԿՕ-ի Մոսկվայի գրասենյակը և ԵՊՀ միջազգային համագործակցության վարչությունը: Սեմինարը նախատեսված է հայաստանյան դպրոցների ֆիզիկայի, քիմիայի և կենսաբանության ուսուցիչների, և ԵՊՀ բնագիտական ֆակուլտետների դասախոսների համար: Նրանց համար կազմակերպված են հատուկ դասախոսություններ և գործնական աշխատանքներ ԵՊՀ լաբորատորիաներում:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Մոսկվայի գրասենյակը նմանատիպ սեմինարներ է անցկացնում նաև Ադրբեջանում, Բելոռուսում, Մոլդովայում և Ռուսաստանում: Հայաստանում նման ծրագրի իրականացվում է առաջին անգամ:

Основная стратегическая задача образования во всем мире сегодня – привлечь интерес учащихся к естественно-научным дисциплинам и обеспечить воспроизводство квалифицированных научных кадров. Как сообщил сегодня на открытии рабочего семинара по новым экспериментальным методикам изучения микроисследовательских дисциплин в Ереванском государственном университете один из авторов методики, основатель московского бюро ЮНЕСКО, руководитель естественнонаучного блока наук секретариата ЮНЕСКО до 2004 годам, академик Александр Покровский, это проблема не одной отдельной страны, развитой или неразвитой, а глобальная проблема, и проект, который он сегодня представляет в Ереване, разрабатывается уже в течение 9 лет и реализуется в 95 странах мира.
Современная система преподования естественных дисциплин в основном построена на обзоре теории и демонстрации опытов преподавателями, новая методика предлагает сменить демонстрационный подход на экспереиментальный, привлечь обучающихся к экспериментальному процессу, который при этом не требует особых затрат. В частности, в химии речь идет об использовании микрохимических устройств, которые к тому же безопасны с экологической точки зрения. При этом естественные научные дисциплины выгодно отличаются от социальных тем, что в них существует единый фундаментальный базис, благодаря чему можно разрабатывать единую стратегию преподавания для различных стран.
Как сообщил в приветственном слове проректор унирситета Александр Григорян, семинар организован в ЕГУ, поскольку доуниверситеткое образование – одно из приоритетных напралений стратегии университета, где создана специальная структура по сотрудниеству со среднеобразовательными школами.
Семинар в ЕГУ организован московским офисом ЮНЕСКО при содействии управления международного сотрудничества ЕГУ. В семинаре принимают участие преподаватели химии, физики и биологии средних школ республики, а также преподаватели соответствующих факультетов ЕГУ. Для них организован специальный курс лекций по новой экспериментальной методике преподавания, а также практические занятия в лабораториях университета.
Московский офис ЮНЕСКО организовал подобные семинары в Азербайджне, Молдове, Грузии, Беларуси и в России. В Армении подобная программа реализуется впервые.