… ԱՐՁԱԳԱՆՔՈՒՄ Է ՇՏԱՊՕԳՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
Այս տարի հունվարի 1-ին գրանցվել է շտապօգնության ամենաշատ կանչերի թիվը` 585, իսկ նախօրեին դրանց թիվը հասել է 480-ի: Այս ցուցանիշը միջինից բարձր է համարվում: Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Շտապ բուժօգնություն» ՓԲԸ-ի տնօրեն Արտյոմ Պետրոսյանը: «Սովորաբար միջին հաշվով հանրապետությունում գրանցվում է 420-450 շտապօգնության կանչ: Իսկ տոնական օրերին դրանց թիվն ավելանում է 15-18 տոկոսով»,-նշեց նա:
Ա.Պետրոսյանի հավաստմամբ, գրանցված կանչերի թիվը չի գերազանցում անցյալ տարվա ցուցանիշները: «Արտակարգ դեպքեր չեն գրանցվել, ճիշտ է, ունեցել ենք վթարների հետ կապված դեպքեր, սակայն դրանք ոչ տոնական օրերին նույնպես գրանցվում են»,-ասաց Ա. Պետրոսյանը: Ըստ նրա, այս շրջանում կանչերի թվի բարձրացումը կապված է խրոնիկ հիվանդությունների սրացումների հետ:
Նշենք, որ կանչերը հիմնականում կապված են եղել սննդակարգի խախտման հետ: Այս առումով, շտապօգնության են դիմել հիմնականում աղեստամոքսային տրակտի ու լեղապարկի հետ խնդիրներ ունեցողները, որոնց առողջական վիճակը վատացել է ալկոհոլի ու սննդի չարաշահումից: Այս տարիվա ընթացքում սուր թունավորման դեպքեր չեն գրանցվել: Աղբյուրի խոսքով, այս ընթացքում տրավմաների հետ կապված կանչեր չեն եղել:

On January 1, this year, the highest rate of emergency calls was reported totaling 585 against 480 last year. This indicator is considered higher than the average, Artiom Petrosyan, director of Emergency Call closed joint stock company, told Panorama.am. ''Normally 420-450 emergency calls in average are registered throughout the republic. During the festivities, their number goes up by 15-18 percent,'' he said.
''No emergency situations were reported. There were some connected with car accidents but such cases are reported during non-holiday days as well,'' Petrosyan said. He said higher rate of emergency calls for this year is connected with chronic diseases.