… ԱՐՁԱԳԱՆՔՈՒՄ Է ՇՏԱՊՕԳՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
Այս տարի հունվարի 1-ին գրանցվել է շտապօգնության ամենաշատ կանչերի թիվը` 585, իսկ նախօրեին դրանց թիվը հասել է 480-ի: Այս ցուցանիշը միջինից բարձր է համարվում: Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Շտապ բուժօգնություն» ՓԲԸ-ի տնօրեն Արտյոմ Պետրոսյանը: «Սովորաբար միջին հաշվով հանրապետությունում գրանցվում է 420-450 շտապօգնության կանչ: Իսկ տոնական օրերին դրանց թիվն ավելանում է 15-18 տոկոսով»,-նշեց նա:
Ա.Պետրոսյանի հավաստմամբ, գրանցված կանչերի թիվը չի գերազանցում անցյալ տարվա ցուցանիշները: «Արտակարգ դեպքեր չեն գրանցվել, ճիշտ է, ունեցել ենք վթարների հետ կապված դեպքեր, սակայն դրանք ոչ տոնական օրերին նույնպես գրանցվում են»,-ասաց Ա. Պետրոսյանը: Ըստ նրա, այս շրջանում կանչերի թվի բարձրացումը կապված է խրոնիկ հիվանդությունների սրացումների հետ:
Նշենք, որ կանչերը հիմնականում կապված են եղել սննդակարգի խախտման հետ: Այս առումով, շտապօգնության են դիմել հիմնականում աղեստամոքսային տրակտի ու լեղապարկի հետ խնդիրներ ունեցողները, որոնց առողջական վիճակը վատացել է ալկոհոլի ու սննդի չարաշահումից: Այս տարիվա ընթացքում սուր թունավորման դեպքեր չեն գրանցվել: Աղբյուրի խոսքով, այս ընթացքում տրավմաների հետ կապված կանչեր չեն եղել:

Новый год ухудшил состояние гастроэнтерологических больных
1 января 2008 года в Армении было зафиксировано наибольшее количество вызовов скорой помощи: 585, и это показатель выше среднего. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил директор ЗАО “Скорая медицинская помощь” Артем Петросян. По словам источника, обычно в республике в день в среднем регистрируется 420-450 вызовов. “А в праздничные дни их число увеличивается на 15-18%”, - отметил А. Петросян.
По словам А. Петросяна чрезвычайных случаев не было. Однако были случаи аварий, но аварии происходят и в непраздничные дни.
По мнению врача, увеличение числа вызовов в этот период связано с обострением хронических болезней, вызванных нарушением режима питания.
В "неотложку" в праздничные дни в основном обращались с желудочно-кишечными проблемами, проблемами печени и желчного пузыря. Случаев острых пищевых отравлений не было зафиксировано. Не было также вызовов в связи с травмами.