Քաջարանում այս տարին հայտարարված է տոնական. լրանում է քաղաքի 50-ամյակը: Տոնական տարի հայտարարած Քաջարանի քաղաքապետ Վարդան Գևորգյանը «Այաս-ֆիլմ» վավերագրական ֆիլմերի ընկերությանն առաջարկել է նկարահանել քաղաքի մասին պատմող վավերագրական ֆիլմ: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ֆիլմի տնօրեն ու նախագծի հեղինակ Հակոբ Մելքոնյանը: Ըստ նրա, ֆիլմը լավագույն նվերը կլինի քաղաքի բնակիչների համար: «Այս տարի քաղաքի կյանքը հագեցած է լինելու մշակութային ու սպորտային տարբեր ծրագրերով, բայց դրանց միջուկը ֆիլմն է լինելու, քանի որ այն պատմելու է քաղաքի մշակույթի, տնտեսության ու պատմության մասին»,-ասաց Հ. Մելքոնյանը:
Հիսուն րոպե տևողությամբ ֆիլմն, ըստ նախագծի հեղինակի, իր մեջ ներառելու է քաղաքի հիսուն տարվա պատմությունը: Ֆիլմի ստեղծագործական աշխատակազմն այնքան էլ մեծ չէ, քանի որ վավերագրական ֆիլմը ենթադրում է համեմատական սեղմ խումբ: «Խմբում աշխատում են 8-10 հոգի: Ռեժիսորը երիտասարդ, բայց տաղանդավոր Գոռ Մարգարյանն է, օպերատորը Արեստակես Բարսեղյանն է, իսկ մոնտաժով զբաղվելու է Սամվել Սերոբյանը: Իհարկե, բացի իրենցից կան մարդիկ, ովքեր նույնպես մեծ դեր են խաղում ֆիլմի ստեղծման համար»,-նշեց նախագծի հեղինակը:
Ավելացննք, որ Քաջարանի մասին պատմող ֆիլմը «Այաս-ֆիլմ» ընկերության առաջին ֆիլմն է: Նկարահանումները սկսվելու են հաջորդ շաբաթ: Ընկերության տնօրենի խոսքով, ֆիլմի բյուջեն կազմելու է 7 մլն դրամ, որը տրամադրել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը:

It is an anniversary year in Kajaran. It is the 50th anniversary of the town this year. Vardan Gevorgyan, mayor of Kajaran, who announced the anniversary year for Kajaran, has offered Ayas Film Documentary Company to shoot a documentary on the town, Hakob Melkonyan, film director and author of the project, told Panorama.am. He said the film will be the best gift to the town dwellers. ''This year the life of the town will be full of cultural and sports programs but the film will be in the core since it will tell about the culture, economy and history of the town,'' Melkonyan said.
The film will last 50 minutes and will tell about the history of the town which dates back 50 years, the project author said. ''The group involves 8-10 person. The producer is Gor Margaryan who is young but very talented,'' he said.
The film on Kajaran will be the first film of Ayas Film Company. The shootings will start next week. In the words of company direction, the budget of the film is 7 million Armenian drams, which was provided by Zangezur copper molybdenum factory.