ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԻՆՍՏԻՏՈՒՏԻ ԳՐԱԴԱՐԱՆԸ ԿՀԱՄԱԼՐՎԻ ՆՈՐ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ԳՐԱԿԱՆՈՒԹՅԱՄԲ
Այս տարի ՀՀ ԿԳՆ Կրթության ազգային ինստիտուտի գրադարանը մաս կկազմի «Կրթության պլանավորման միջազգային ինստիտուտ»-ի դեպոզիտային գրադարանների ցանցին և պարբերաբար կստանա ինստիտուտի հրատարակությունները։ Ինչպես տեղեկացանք ԿԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Կրթության ազգային ինստիտուտն արդեն ստացել է նախկինում հրատարակված մասնագիտական գրկանության շուրջ 50 օրինակ:
Փարիզում գործող Կրթության պլանավորման միջազգային ինստիտուտը, հաշվի առնելով մասնագիտական գրականության ձեռք բերման դժվարությունները տարբեր երկրներում, 1990 թվականին ստեղծել է դեպոզիտային գրադարանների ցանց: Նշենք, որ ներկայում շուրջ 180 գրադարան, աշխարհի 80 երկրում անվճար ստանում է ինստիտուտի հրատարակությունների մեկական օրինակ: Հրատարակությունները լինում են տարբեր լեզուներով` անգլերեն, ֆրանսերեն, ռուսերեն, իսպաներեն և այլն:
Ստեղծման օրից ինստիտուտը պատրաստել է շուրջ 6000 կրթության փորձագետ և պատասխանատու: Կրթության պլանավորման միջազգային ինստիտուտի «Խորացված ուսուցման ծրագրին» Հայաստանից առաջին անգամ մասնակցում է կրթության և գիտության նախարարի արտահաստիքային խորհրդական, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Արայիկ Նավոյանը:

LIBRARY OF NATIONAL INSTITUTE OF EDUCATION RECEIVES NEW PROFESSIONAL LITERATURE
The National Institute of Education (NIE) of the ministry of education and science (MES) will join the deposit library network of Education Planning International Institute (EPII). NIE will periodically receives publications of the institute. MES public relations department informs that NIE has already received about 50 items of professional books.
EPII operates in Paris and since 1990 it has created a deposit library network taking into consideration the difficulties some countries have in getting professional literature. About 180 libraries in 80 countries receive one copy of the institute publication free of charge. The publications are in different languages – English, French, Russian, Spanish and others.
Since its establishment, the institute has trained about 6000 education experts and specialists. Araik Navoyan, deputy rector on foreign relations of the French University of Armenia and adviser to education minister, takes part in the Advanced Education Program of EPII for the first time ever from Armenia.