Ս. ՍԱՐԳՍՅԱՆ. «ՊԵՏՔ Է ԱՌԱՐԿԱՅԱԿԱՆ ԴԱՌՆԱ ԳԻՏՈՒԹՅԱՆ ՈՒ ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ԻՆՏԵԳՐՈՒՄԸ»
Հայաստանի համար կարևորը գիտական ներուժն է: 21-րդ դարում ունենալ կրթության ցածր մակարդակ, նշանակում է ունենալ ցածր կենսամակարդակ: Այսօր այս մասին Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի տարեկան ընդհանուր ժողովի ժամանակ ասաց հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, կառավարությունը ձգտելու է անել ամեն ինչ, որպեսզի երկրի տնտեսությունը զարգանա ճիշտ ուղիով ու պահպանվի արագ աճի տեմպը: «Համոզված եմ, որ մեր պարագայում դրան հնարավոր է հասնել միայն գիտատար տնտեսության խթանման մեր արտադրական հզորությունների արդիականացման միջոցով: 21-րդ դարում համաշխարհային տնտեսության զարգացման հիմնական հրամայականը ինտելեկտի և գիտելիքների վրա հիմնված հասարակության ձևավորումն է, որտեղ հիմնական շարժիչները գաղափարներն ու հայտնագործություններն են ու դրանք առօրյա կյանքում ամենից արագ ներդնելու կարողությունը»,-ասաց Ս. Սարգսյանը:
Նախագահը ևս մեկ անգամ շեշտեց գիտության ոլորտի զարգացման կարևորությունն ու նշեց, որ 2007 թվականն այս առումով նշանավորվեց, քանի որ կառավարությունը հաստատեց գիտության ոլորտի բարեփոխումների համալիր ծրագիր: Նրա հավաստմամբ, արդեն իսկ ձևավորվել է գիտության պետական կոմիտեն և ըստ նախագահի, ակնկալվում է, որ պետական կառավարման այս օղակի ուժեղացումը գիտության ոլորտի հիմնախնդիրների առավել արդյունավետ լուծման առումով պետք է զգալի արդյունք տա: Սրան որպես ապացույց, նախագահը նշեց, որ այս տարի շուրջ 18 %-ով ավելացել է գիտության բյուջետային ֆինանսավորումը: Բացի այդ, նա նշեց, որ կրկնապատկվել է գիտական աստիճանների համար տրվող հավելավճարների չափն ու 50 %-ով ավելացել է թեմատիկ ֆինանսավորման միջին աշխատավարձի ֆոնդը:
Նշենք, որ հանդիպման ընթացքում հանրապետության նախագահը նշեց, որ հետզհետե ավելանալու են գիտության ուղղված միջոցների ծավալը: Սակայն որպեսզի կառավարությունը կարողանա շարունակել լուծել գիտության նյութատեխնիկական խնդիրները, ըստ նախագահի, ԳԱԱ անդամները նույնպես պետք է անհրաժեշտ քայլեր կատարեն` մասնավորապես համակարգի արդիականացման, որակի հսկողության համակարգի ներդրման առումով: «Դուք պետք է փարատեք հոռետեսների այն կանխատեսումները, որ գիտության ոլորտի ֆինանսավորման ավելացումը չի բերելու շոշափելի անմիջական արդյունքների»,-նշեց Ս. Սարգսյանը:

Армения придает особое значение научному потенциалу страны, а также высокому уровню образования, без которого невозможно иметь высокий жизненный уровень. Такую точку зрения высказал сегодня президент Армении Серж Саркисян, выступая на годовом собрании Национальной академии наук Армении.
“Я уверен, что развития экономики быстрыми темпами можно добиться только стимулированием наукоемкого производства и модернизацией наших производственных мощностей. Основное требование 21 века – формирования общества, основанного на интеллекте и знаниях, где основными движущими силами являются идеи и открытия и способность оперативного внедрения их в повседневную жизнь”, - сказал президент.
По словам С. Саркисяна, 2007 год был примечателен тем, что правительство утвердило комплексную программу реформирования науки. Уже сформирован государственный комитет науки, и усиление этого звена государственного управления для эффективного решения научных проблем даст значительный результат. В качестве доказательства президент привел тот факт, что бюджетное финансирование науки увеличилось на 18%.
Кроме того он отметил, что вдвое увеличен размер допонительной оплаты за научные степени и на 50% возрос фонд средней зарплаты тематического финансирования.
Президент проинформировал ученых Армении, что объем средств, выделяемых на науку, будет постепенно увеличиваться. Однако для того, чтобы правительство было в состоянии решить материально-технические проблемы науки, члены НАН РА также должны предпринимать соответствующие шаги для модернизации системы и установления контроля за качеством научных исследований. “Вы должны рассеять прогнозы пессимистов, что увеличение финансирования науки не приведет к непосредственным ощутимым результатам”, - сказал С. Саркисян.