Էրեբունի համայնքի Արմեն Հովհաննիսյանի անվան թիվ 194-րդ դպրոցի երեխաների համար այսօրը երկակի տոն է` ոմանք առաջին անգամ մուտք գործեցին դպրոց և միանգամից մեկ տարով մեծացան, իսկ բոլորը միասին` մուտք գործեցին Լինսի հիմնադրամի միջոցներով հիմնովին վերանորոգված դպրոց:
Դպրոցի բացմանը ներկա էին նախագահ Սերժ Սարգսյանը, քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանը, կրթության և գիտության նախարար Սպարտակ Սեյրանյանը:
Լինսի ծրագրերի իրականացման գրասենյակի տնօրեն Հրայր Սարգսյանը նշեց, որ դեռևս 1959 թվականից չվերանորոգված այս դպրոցի վրա ծախսել են շուրջ 900 մլն դրամ. մեկ քառակուսի մետրի վրա զուտ շինարարության համար ծախսվել է 107 հազար դրամ, իսկ գույքով ու բարեկարգումով, կաթսայատնով` 134 հազար դրամ: Ընդհանուր առմամբ, շինարարությունը տարվել է 6800 քմ. տարածքում: Առաջ դպրոցն ունեցել է 720 աշակերտական տեղ, իսկ այսօր` 960: Շինարարական աշխատանքներն սկսվել են 2007թ. փետրվարից: Այժմ, ըստ նրա, շենքը լիովին համապատասխանում է ժամանակակից պահանջներին:
Քաղաքապետը նախ շնորհավորեց բոլոր աշակերտներին ու ուսուցիչներին գիտելիքի ու դպրության օրվա առթիվ, նշեց, որ վերակառուցված կրթօջախն ավելի լայն հնարավորություն է ընձեռնում իրագործելու իրենց առջև դրված նոր խնդիրները: «Ստացվող որակյալ կրթությունը կլինի լավագույն հատուցումը պետությանը»,-ընդգծեց նա: Ե. Զախարյանի խոսքով, նորակառույց դպրոցը ոչ միայն իր կատարյալ շենքային պայմաններով, այլև հարուստ բովանդակությանբ` իբրև ազգային արժեք լավագույնս պահպանվելու ու ավելի շենանալու կենսական լիցք է ստանալու հենց դպրոցականների կողմից:
Դպրոցի տնօրեն Նունե Մանուկյանը շնորհակալություն հայտնեց բոլորին:
Հիշեցնենք, որ «Լինսի» հիմնադրամի միջոցներով 3 մլրդ ավել ներդրումի միջոցով հիմնովին վերակառուցվել ու ժամանակակից չափորոշիչներին համապատասխանեցվել են 5 հանրակրթական դպրոցներ: Այս ուսումնական տարում առաջին դասարան հաճախելու է շուրջ 33 հազար 500 երեխա: Ընդհանուր առմամբ` հանրապետության բոլոր դպրոցները միասին կունենա 435 հազար 200 աշակերտ:
Բարի երթ Ձեզ` դպրոցականներ:

Для учащихся столичной школы №194 им. Армена Ованнисяна общины Эребуни сегодня был двойной праздник. Начало учебного года они празднуют в отремонтированном на средства фонда “Линси” здании школы.
На церемонии открытия школы присутствовал президент Армении Серж Саргсян, мэр Еревана Ерванд Захарян и министр образования и науки РА Спартак Сейранян.
Мэр столицы поздравил всех учеников и учителей с праздником Дня знаний, добавив при этом, что отремонтированная школа может использовать широкие возможности для постановки и решения новых задач.
“Получение качественного образования – это наилучшая компенсация государству”, - подчеркнул он. По словам Е. Захаряна, отремонтированная школа станет залогом сохранения национальных ценностей не только своим совершенным благоустройством, но и богатым внутренним содержанием.
Директор офиса реализации программ фонда “Линси” Грайр Саркисян отметил, что на ремонт школы, которая не ремонтировалась с 1959 года, было потрачено около 900 млн. драмов, стоимость работ на 1 кв. метр школы составила 107 тыс. драмов только на строительство, а с учетом благоустройства, приобретенного имущества и строительства котельной – 134 тыс. драмов. Общая площадь строительства составила 6800 кв. м. Ранее школа была рассчитана на 720 учеников, а после восстановления она сможет принять 960 человек.
Строительство школы началось в феврале 2007 года и теперь, по словам директора офиса, она полностью соответствует современным требованиям.
Отметим, что инвестиции фонда “Линси” в капитальный ремонт пяти средних школ Еревана превысили 3 млрд. драмов.