18 ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱՅՏ Է ՆԵՐԿԱՅԱՑՐԵԼ. ԻՍԿ ԳՅՈՒՄՐԻՈՒՄ ԱՐԴԵՆ ԹԱՆԿԱՑԵԼ Է
Արդեն 18 ընկերություն նամակով դիմել է Հայաստանի տրանսպորտի և կապի նախարարություն` միջմարզային երթուղայինների սակագները բարձրացնելու համար: Այս մասին Panorama.am-ին ասաց տրանսպորտի և կապի նախարարության մամուլի քարտուղար Սուսաննա Տոնոյանը: Նա նշեց, որ իրենց դիմումներում այդ ընկերություններն առաջարկում են սակագները բարձրացնել 30-35 տոկոսով` կապված գազի թանկացումների հետ:
«Որոշում դեռ չի կայացվել: Պետք է մրցութային հանձնաժողովի նիստ լինի ու 15-30 օրվա ընթացքում ընդունվի որոշում»,- ասաց Ս. Տոնոյանը:
Ի դեպ, նշենք, որ տրանսպորտի և կապի նախարարությանն իրավասություն ունի միայն միջմարզային երթուղայինների հարցում, իսկ ներքաղաքային երթուղայինների սակագներն արդեն որոշում են քաղաքապետարանները: Երևանի քաղաքապետարանի տրանսպորտի վարչության պետ Հենրիկ Նավասարդյանը Panorama.am-ին ասաց, որ իրենք դեռ ոչ մի հայտ, դիմում չեն ստացել սակագների թանկացումների վերաբերյալ: Իսկ ահա Գյումրիի քաղաքապետարանն արդեն հասցրել է թանկացնել է ավտոբուսների ուղեվարձը` 50-ից դարձնելով 70 դրամ:

18 компаний обратились в Минтранс Армении для повышения тарифов на маршрутные такси
Уже 18 компаний письменно обратились в Министерство транспорта и связи Армении для повышения тарифов на межобластные маршрутные такси. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила пресс-секретарь министра транспорта и связи РА Сусанна Тоноян.
Она отметила, что в своих заявках компании предлагают повысить цены на 30-35%, мотивируя это подорожанием газа.
“Решение пока не принято. Должно состояться заседание тендерной комиссии, и в течение 15-30 дней будет принято решение”, - сказала С. Тоноян.
Отметим, что Министерство транспорта и связи РА обладает полномочием только в вопросе межобластных маршрутных такси, а решение относительно тарифов на внутригородской транспорт выносит мэрия.
Начальник управления транспорта мэрии Еревана Генрик Навасардян сообщил корреспонденту Panorama.am, что они пока ни одного заявления не получали относительно повышения тарифов. А вот мэрия Гюмри уже успела повысить цены за проезд в автобусе на 20 драмов – от 50 до 70 драмов.