ԱՎԵՏԻՍ ՓՈՔՐ ԵՎ ՄԻՋԻՆ ԲԻԶՆԵՍԻ ՀԱՄԱՐ. ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՅՍՕՐ ԱՆՆԱԽԱԴԵՊ ՈՐՈՇՈՒՄ Է ԿԱՅԱՑՆԵԼՈՒ
2009-2010 թվականների ընթացքում փոքր և միջին բիզնեսի ձեռնարկություններում արգելվելու է տեսչական բոլոր տեսակի ստուգումներ անցկացնել: Այդ մասին այսօր Ազգային ժողովում 2008-ի պետական բյուջեի կատարման մասին հաշվետվության ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
«Այդ որոշումն այսօր ընդունվելու է Հանրապետության նախագահի հրամանով, փոքր և միջին բիզնեսի զարգացումը ինչպես նաև դրանց համար ստեղծելու հարկային վարչարարության բարենպաստ միջավայր ստեղծելու համար», -հավելեց վարչապետը:
Վարչապետի համոզմամբ, շուրջ 22 մարմինների կողմից իրականացվող տեսչական ստուգումների դադարեցումը ճգնաժամի փուլում կստեղծի ավելի բարենպաստ միջավայր փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացման համար:
«Քաջ գիտակցում ենք, սակայն, որ ձեռնարկված միջոցառումները բավարար չեն լուծելու մեր առջև ծառացած խնդիրները, և հակաճգնաժամային ծրագրեր իրականացնելու մեր միջոցառումները լինելու են շարունակական»,- նկատեց վարչապետ Սարգսյանը:

Правительство Армении намерено принять беспрецедентное решение о малом и среднем бизнесе
В 2009-2010 годы в предприятиях малого и среднего бизнеса будут запрещены все виды инспекторских проверок. Об этом сегодня в ходе парламентских слушаний по выполнению бюджета 2008 года сообщил премьер-министр Армении Тигран Саркисян.
“Это решение будет принято сегодня по указу президента республики, в целях создания благоприятной среды для развития малого и среднего бизнеса”, - добавил глава правительства.
Премьер-министр заверил, что прекращение инспекторских проверок со стороны 22 органов на этапе кризиса создаст более благоприятные условия для развития малого и среднего бизнеса.
“Однако мы прекрасно осознаем, что предпринятые мероприятия не достаточны для решения вставших перед нами задач, и наши мероприятия по реализации антикризисных программ будут продолжительными”, - сказал премьер-министр.