Նախօրեին Սանկտ Պետերբուրգում` «Բալթիկայի աստղ» հյուրանոցում կայացավ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հերթական` վերջին մեկ տարվա ընթացքում հինգերորդ հանդիպումը: Խորհրդանշական է, որ նախագահների առաջին հանդիպումը տեղի էր ունեցել ուղիղ մեկ տարի առաջ, կրկին Սանկտ Պետերբուրգում, և կրկին Միջազգային տնտեսական ֆորումի շրջանակներում Ռուսաստան կատարած այցի ընթացքում: Փաստորեն` դարձ ի շրջանս յուր. նախագահները նույն օրակարգով հանդիպեցին նույն վայրում:
Բեկում չարձանագրվեց
«Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումն անցել է կառուցողական մթնոլորտում: Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել առաջ շարժվել բանակցային գործընթացքում: Երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աջակցությամբ շարունակել աշխատանքները կողմերի մոտեցումների համաձայնեցման և Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների նոր հնարավոր հանդիպման կազմակերպման ուղղությամբ»,- ասված է հանդիպման վերաբերյալ Հայաստանի նախագահի մամլո գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Իսկ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում իրենց գնահատականներն են տվել արտաքին գործերի նախարարները: Էդուարդ Նալբանդյանը, մասնավորապես, ասել է. «Չնայած այն բանին, որ այսօր բեկման կամ էական առաջընթացի մասին հնարավոր չէ խոսել, կողմերն առաջ են ընթանում և պայմանավորվել են շարունակել բանակցությունները»: Էլմար Մամեդյարովի հայտարարությունն այս անգամ կառուցողականության էլեմենտներ է պարունակում. «Ամենակարևորն այն է, որ կողմերն առաջ շարժվելու անհրաժեշտության հարցում համամիտ են»: Մամեդյարովն իր հայ գործընկերոջ ներկայությամբ նույնպես փաստել է, որ բեկում չի եղել, նշելով, սակայն, որ որոշակի շարժ կա: Հիշեցնենք, որ ընդամենը երկու շաբաթ առաջ այս նույն պաշտոնյան ի լուր աշխարհի հայտարարում էր, թե Հայաստանի հետ բանակցություններում առաջընթաց չկա: Հուսանք, որ հետագայում` հայաստանցի պաշտոնյաների բացակայության պարագայում, Մամեդյարովը չի մոռանա Սանկտ Պետերբուրգում արած հայտարարությունը:
Ինչևէ: Նախագահների հանդիպումից հետո հնչած գնահատականներն իմի բերելով` կարող ենք արձանագրել. հերթական հանդիպումը ևս բեկում չգրանցեց, բայց կողմերը պատրաստ են շարունակել դիրքորոշումները մերձեցնելու ուղղությամբ տարվող գործընթացը: Դեռ հանդիպումից առաջ մենք արդեն կանխատեսել էինք, որ ոչ մի բեկում էլ չի լինելու (http://www.panorama.am/am/comments/2009/06/03/peterburg/) և ներկայացրել էինք այն պատճառները, որոնք անհնար են դարձնում այս փուլում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման որևէ տարբերակ: Ինչպես տեսնում ենք, մեր կանխատեսումն իրականություն դարձավ, ընդ որում` գնահատականների բառացի կրկնությամբ:
Ինչու՞ հնարավոր չէ բեկում
Հասկանալի է, որ բեկում ասելով, թե’ կողմերը, թե’ միջնորդները հասկանում են լուծման որևէ տարբերակի շուրջ համաձայնություն: Հետևաբար, երբ ասում ենք (կամ արձանագրվում է պաշտոնյաների կողմից), որ բեկում չկա, նշանակում է, որ հակամարտության լուծում կամ լուծման որևէ տարբերակի շուրջ համաձայնություն չկա և այս փուլում հնարավոր չէ: Թե ինչու՞ հարցին անդրադարձել ենք մեր նախորդ հրապարակման մեջ: Հակիրճ կրկնենք:
Նախ` կողմերը, կամ առնվազն նրանցից մեկն այս պահին պատրաստ չէ լուծման որևէ տարբերակ ընդունելուն: Այսինքն սեփական կամքով համաձայնության գալու հնարավորություններ չկան: Եթե հաշվի առնենք, որ կողմերից մեկը` Ադրբեջանը, մշտապես հանդես է գալիս անզիջում դիրքորոշմամբ` անում է ռազմատենչ հայտարարություններով, հայկական կողմին մեղադրում է ոչ կառուցողականության մեջ, իսկ միջնորդներին ժամանակ առ ժամանակ մեղադրում է պրոհայկական մոտեցումներ ունենալու մեջ, հասկանալի կդառնա, որ բեկման բացակայության գոնե առերևույթ մեղավորը պաշտոնական Բաքուն է: Ասվածն, իհարկե, չի նշանակում, թե հայկական կողմը զիջումներ անելու միանշանակ պատրաստակամություն է հայտնել: Ամենևին` ոչ: Հայկական կողմը պարզապես ներկայացրել է երեք հայտնի սկզբունքներն ու պատրաստակամություն հայտնել բանակցել մնացած բոլոր հարցերի շուրջ: Այսինքն` փոխզիջումների հիման վրա հակամարտությունը լուծելու ցանկություն և կամք կա: Ինչը չես ասի Ադրբեջանի դեպքում:
Նշել էինք նաև, որ բեկում գրանցելու պատճառ հնարավոր է դառնա համանախագահների (հասկանալ` գերտերությունների) կազմակերպված համատեղ ճնշումը կողմերի վրա: Այսինքն` լուծման պարտադրում կողմերին: Միևնույն ժամանակ փաստերով ներկայացրել էինք, որ նման բան տեսանելի ապագայում անհնար է: Պատճառները բազմաթիվ են. տարածաշրջանի կոնֆիգուրացիայի մասին պատկերացումների անհամատեղելիություն, տարածաշրջանում այլ հակամարտությունների ու խնդիրների առկայություն, տնտեսական ճգնաժամի հետևանքով ռեսուրսների արդյունավետ տնօրինման անհրաժեշտություն, այլ տարածաշրջաներում (Աֆղանստան, Հյուսիսային Կորեա) առավել ռիկսային սպառնալիքների առկայություն և այլն: Մի խոսքով, չբացառելով ինչ-որ փուլում առանձին երկրների կողմից ճնշումների հնարավորությունը, բացառել ենք և շարունակում ենք մնալ նույն կարծիքին, որ համատեղ հարկադրանք չի լինելու:
Ավելի լավ է բանակցել, քան…
Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպման համատեքստում ուշադրության է արժանի մեկ այլ իրողություն ևս, որը, կարծում ենք, Արցախի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում առանցքային նշանակություն ունի:
Ինչպես նշվեց վերը, Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովը, հակասելով նախկինում իր կողմից մի քանի անգամ արված հայտարարություններին, արձանագրեց, որ բանակցություններում որոշակի առաջընթաց կա և բանակցությունները շարունակելու հարցում իրենք համամիտ են հայկական կողմի հետ: Սանկտպետերբուրգյան հանդիպման նշանակալից իրողությունն, ըստ էության, հենց այս հայտարարությունն էր, որն իրավամբ ադրբեջանական դիրքորոշման արմատական փոփոխություն է արձանագրում: Նման բաները պատահական չեն լինում: Հետևաբար` ո՞րն էր պատճառը: Կարծում ենք, Բաքվին նման քայլի գնալ ստիպել է բանակցային գործընթացի տապալման պատասխանատվության տակ ընկնելը: Ինչպե՞ս:
Մեր նախորդ բազմաթիվ հրապարակումներում նշել ենք, որ Ադրբեջանը համանախագահների առաջարկների հիման վրա բանակցություններին մասնակցում է զուտ մասնակցություն ապահովելու նպատակով: Իսկ իրականում մտադիր է վիժեցնել այդ գործընթացը` փոխարենը «Նաբուկկո»-ի (հասկանալ` Ադրբեջանից սկիզբ առնող գազատարի ուղղություն) քարտը խաղարկելով հասնել այն բանին, որ համանախագահ երկրները` սեփական էներգետիկ ու աշխարհաքաղաքական շահերից ելնելով, ճնշում բանեցնեն հայկական կողմի վրա:
Թերևս պատահական չէր, որ Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպումից մեկ օր առաջ Ադրբեջանի արդյունաբերության և էներգետիկայի նախարար Նաթիկ Ալիևը հանդես եկավ «Նաբուկկո» նախագծի քննադատությամբ (http://www.panorama.am/am/politics/2009/06/04/nabuko/): Հաշվարկը չափազանց պրիմիտիվ է: Քանի որ հերթական հանդիպման ոչ ֆորմալ կազմակերպիչն այս անգամ ռուսական կողմն է, ապա Ադրբեջանը հնարավոր է համարում իր գազը ռուսական ուղղությամբ արտահանելը: Այս խայծը, սակայն, չաշխատեց: Ռուսաստանի նախագահի արտաքին հարցերով օգնական Սերգեյ Պրիխոդկոյի հայտարարությունն այս առումով կարելի է ընկալել որպես Բաքվին ուղղված զգուշացում: «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Ռուսաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը կայանում է նրանում, որ հակամարտության կողմերին դրսից կարգավորման որևէ դեղատոմս չպարտադրվի, և բխում է այն բանից, որ վերջնական լուծման գլխավոր պատասխանատվությունը պետք է կրեն իրենք` ադրբեջանցիներն ու հայերը: Միևնույն ժամանակ Ռուսաստանը պատրաստ է աջակցել բոլոր ներգրավված կողմերին բավարարող լուծմանը, իսկ փոխզիջումային համաձայնության հասնելու դեպքում հանդես գալ երաշխավորի դերում: Կենսունակ կարող է լինել խնդրի այնպիսի լուծումը, որը թույլ կտա Անդրկովկասում վերականգնել կայունությունն ու խաղաղությունը, իսկ հետկոնֆլիկտային շրջանում կօգնի այնտեղ ձևավորված ուժերի պատմական հավասարակշռության պահպանմանը»,- ասել է ռուս պաշտոնյան: Ընդ որում` ուշագրավ է, որ նույնը վերջին շրջանում հայտարարել են նաև մյուս համանախագահ երկրների ներկայացուցիչները:
Այսինքն` Ադրբեջանին ուղղակի խորհուրդ է տրվում այլ գործոնների վրա հույս չդնել, հակամարտության էությունը չխեղաթյուրել և չփորձել ուրիշի ձեռքով կրակից շագանակներ հանել: Այս առումով Ադրբեջանի համար էական էր նաև Թուրքիայի վարքը: հայտնի է, որ այս երկու երկրները վերջին երկու ամսում ամեն ինչ անում էին Թուրքիային Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում ներգրավելու, հայ-թուրքական հարաբերությունների քարտը խաղարկելու և Ղարաբաղյան խնդրի հետ փոխկապակցելու համար: Հայտնի է նաև, որ համանախագահ երկրներն բավականին բարձր մակարդակով հորդորում էին Անկարային ձեռնպահ մնալ նման դրևորումներից: Անգամ Բեռնար Ֆասիեն այս բանը հասկացնելու համար այցելեց Թուրքիա և տեղում ներկայացրեց իրերի իրական դրությունն ու այն շրջանակները, որոնցից անդին Թուրքիայի միջամտությունը Ղարաբաղյան կարգավորման թեմային կարող է «խոչընդոտել պրոցեսին»` այսինք ցանկալի չէ: Սանկտ Պետերբուրգում նախագահների հանդիպումից անմիջապես առաջ պարզվեց, որ Անկարայում բավականին լավ հասկացել են այդ հորդորների արժեքը: Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն Վաշինգտոնում կայացած ասուլիսում ոչ միայն չփորձեց փոխկապակցել հայ-թուրքական ու ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացները, այլև հույս հայտնեց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո կողմերը կկարողանան ինքնուրույն առաջընթացի հասնել:
Թուրքիան ձեռքերը, փաստորեն, լվացեց: Իսկ ի՞նչ եք կարծում` նման իրողությունների պայմաններում Բաքուն կարո՞ղ էր կրկին հոխորտալ, թե հայկական կողմը ոչ կառուցողական է, իսկ միջնորդները` կողմնակալ: Բնականաբար, ոչ: Այլապես գործընթացը կտապալվեր, պատասխանատվությունը կմնար Ադրբեջանի ուսերին` դրանից բխող շատ ծանր հետևանքներով: Դրանից խուսափելու նպատակով էր, ըստ էության, որ Էլմար Մամեդյարովը կանգնեց Էդուարդ Նալբանդյանի կողքին ու հայտարարեց, որ իրենք համամիտ են հայկական կողմի հետ` բանակցությունները շարունակելու հարցում:
Իսկ դա չողջունել չի կարելի: Բոլոր դեպքերում թեկուզ անարդյունք բանակցությունները շատ ավելի լավ են, քան պատերազմն ու ռազմատենչ հայտարարությունները:

Накануне в Санкт-Петербурге, в гостинице “Балтийская звезда”, состоялась очередная (пятая за последний год) встреча президента Армении Сержа Саргсяна и президента Азербайджана Ильхама Алиева. Символично, что первая встреча президентов состоялась ровно год назад, и снова в Санкт-Петербурге, и снова в ходе визита в Россию, нанесенного в рамках Международного экономического форума. Фактически, возвращаясь на круги своя, президенты встретились той же повесткой, в том же месте.
Перелома не произошло
“Встреча президентов Армении и Азербайджана прошла в конструктивной атмосфере. Стороны достигли договоренности идти вперед в переговорном процессе. Министрам иностранных дел двух стран поручено, при содействии сопредседателей Минской группы ОБСЕ, продолжить работы по направлению соглашения подходов сторон и организации новой возможной встречи президентов Армении и Азербайджана”, - сказано в распространенном пресс-службой президента Армении сообщении относительно встречи.
А после встречи, во время беседы с журналистами, свои оценки дали министры иностранных дел. Министр ИД РА Эдвард Налбандян, в частности, сказал: “Несмотря на то, что сегодня говорить о переломе или существенном прогрессе невозможно, стороны продвигаются вперед, и они договорились продолжить переговоры”. Заявление Эльмара Мамедъярова в этот раз содержало элементы конструктивности: “Самое важное то, что стороны солидарны в вопросе необходимости продвижения вперед”.
Э. Мамедъяров в присутствии своего армянского коллеги также констатировал, что перелома не состоялось, однако, отметив, что определенный сдвиг есть. Напомним, что всего две недели назад этот самый чиновник заявлял, что прогресса в переговорах с Арменией нет. Будем надеяться, что в дальнейшем, в отсутствии армянских чиновников, Мамедъяров не забудет о своем заявлении, сделанном в Санкт-Петербурге.
Тем не менее, подводя итоги озвученных оценок после встречи президентов, можно зарегистрировать следующее, что очередная встреча также не привела к перелому, но стороны готовы продолжить процесс по сближению позиций. Еще до встречи мы уже прогнозировали, что никакого перелома не будет, (http://www.panorama.am/am/comments/2009/06/03/peterburg/) и представили причины, которые делают невозможным какой-либо вариант решения нагорно-карабахского конфликта на данном этапе. Как видим, наш прогноз стал явью, причем с дословным повторением оценок.
Почему перелом невозможен?
Понятно, что, говоря перелом, как стороны, так и посредники понимают соглашение вокруг какого-либо варианта решения. Следовательно, когда говорим (или констатируется официальными лицами), что нет перелома, значит решения конфликта или соглашения вокруг какого-либо варианта решения нет и на данном этапе невозможно. А почему, этого вопроса мы коснулись в предыдущей публикации. Вкратце повторим.
Во-первых, стороны, или как минимум одна из них, на данный момент не готова к принятию какого-либо варианта решения. То есть, нет возможностей прийти к согласию по собственной воле. Если учесть, что одна из сторон – Азербайджан – всегда выступает с неуступчивой позицией и милитаристскими заявлениями, обвиняет армянскую сторону в неконструктивности, а посредников время от времени обвиняет в проармянских подходах, то станет ясно, что очевидным виновником отсутствия перелома является официальный Баку. Сказанное, конечно, не означает, что армянская сторона выразила однозначную готовность идти на уступки. Вовсе, нет. Армянская сторона просто представила три известных принципа и выразила готовность вести переговоры вокруг всех остальных вопросов. То есть, желание и воля решить конфликт на основе компромисса существуют. Чего не скажешь в случае с Азербайджаном.
Мы отметили также, что причиной достижения перелома может также стать совместно организованное давление посредников (понимать - сверхдержав) на стороны. То есть, навязывание сторонам решения. В то же время, мы представили факты того, что в обозримом будущем подобное невозможно. Причины многочисленны: несовместимость представлений о конфигурации региона, наличие в регионе других конфликтов и задач, необходимость продуктивного управления ресурсов вследствие экономического кризиса, наличие более рискованных угроз в других регионах (Афганистан, Северная Корея). Словом, на определенном этапе не исключая возможности давления со стороны отдельных стран, исключили и продолжаем исключать, что совместного принуждения не будет.
Лучше вести переговоры, чем…
В контексте состоявшейся в Санкт-Петербурге встречи внимания заслуживает также и другое событие, которое, думаем, имеет ключевое значение в решении арцахской проблемы.
Как было указано, министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров, противореча своим прежним заявлениям, констатировал, что в переговорах есть определенный прогресс и они согласны с армянской стороной в вопросе продолжения переговоров.
Значимым событием санкт-петербургской встречи, по сути, стало именно это заявление, которое по праву констатирует коренное изменение азербайджанской позиции. Такие вещи не происходят случайно. Следовательно, какова причина? Думаем, попадание под ответственность за провал переговорного процесса заставила Баку пойти на подобный шаг. Как?
В наших предыдущих публикациях мы отмечали, что Азербайджан принимает участие в переговорах на основе предложений сопредседателей только с целью обеспечения участия. А на самом деле он намерен провалить этот процесс, вместо этого, используя карту “Набукко” (понимать, как направление начинающегося от Азербайджана газопровода), достичь того, чтобы страны-сопредседатели, исходя из собственных энергетических и геополитических интересов, оказали давление на армянскую сторону.
Не случайно, что за день до состоявшейся в Санкт-Петербурге встречи министр промышленности и энергетики Азербайджана Натик Алиев выступил с критикой в адрес проекта “Набукко”. Расчет чрезмерно примитивен. Поскольку на этот раз неформальным организатором встречи выступает российская сторона, то Азербайджан считает возможным экспорт своего газа в российском направлении. Да, приманка однако не сработала.
Заявление помощника президента России по внешней политике Сергея Приходько в этом смысле можно воспринять как адресованное Баку предупреждение.
“Принципиальная позиция России в урегулировании заключается в том, чтобы не навязывать участникам конфликта каких-либо рецептов извне, исходя из того, что главная ответственность за окончательный выбор должна лежать на самих азербайджанцах и армянах. При этом Россия готова поддержать тот вариант решения проблемы, который устроит все вовлеченные стороны, или выступить гарантом урегулирования”, - сказал российский чиновник. При чем, примечательно, что в последнее время то же самое заявляли и представители других стран-сопредседателей.
То есть, Азербайджану напрямую советуют не надеяться на другие факторы, не искажать суть конфликта и не пытаться чужой рукой таскать каштаны из огня. В этом смысле существенным было также для Азербайджана поведение Турции. Известно, что за последние два месяца эти две страны делают все возможное для включения Турции в переговорный процесс по Карабаху, разыгрывания карты армяно-турецких отношений и взаимосвязи с карабахским вопросом.
Известно также, что страны-сопредседатели на достаточно высоком уровне призывали Анкару воздержаться от подобных проявлений. Даже Бернар Фасье для объяснения этого посетил Турцию и на месте представил реальное положение вещей и те рамки, за пределами которых вмешательство Турции в тему карабахского урегулирования может “препятствовать процессу”, то есть, нежелательно.
Сразу после встречи президентов в Санкт-Петербурге стало ясно, что в Анкаре достаточно хорошо поняли цену этих призывов. Министр иностранных дел Турции Ахмед Давутоглу на пресс-конференции в Вашингтоне не только не попытался связать процесс карабахского урегулирования с армяно-турецким, но и выразил надежду, что под эгидой Минской группы ОБСЕ стороны смогут самостоятельно достичь прогресса.
Фактически, Турция умыла руки. А что вы думаете, в условиях подобных реалий мог бы Баку вновь кичиться тем, что армянская сторона неконструктивна, а посредники – субъективны? Естественно, нет. Иначе, процесс бы провалился, ответственность осталась бы на плечах Баку с вытекающими отсюда всеми тяжелыми последствиями. В целях избегания этого, Эльмар Мамедъяров встал рядом с Эдвардом Налбандяном и заявил, что они согласны с армянской стороной в вопросе продолжения переговоров.
А это невозможно не приветствовать. В любом случае, переговоры, хоть и безрезультатные, намного лучше, чем война и милитаристские заявления.