Ծնելիության մակարդակի որոշակի աճ կա, սակայն չի հաջողվի խուսափել բնակչության թվաքանակի նվազումից
Հանրապետությունում ներկայում սերնդի վերարտադրության մակարդակի ընդհանուր վիճակն ապահովվում է կիսով չափ: Այսօրվա ասուլիսում խոսելով դեմոգրաֆիական հիմնախնդիրներից, մասնավորապես, հանրապետությունում ծնելիության մակարդակից, ասաց ժողովրդագետ Ռուբեն Եգանյանը: Նրա խոսքերով, Հայաստանում այսօրվա ծնելիության մակարդակը կազմում է երկրում 80-ականների վերջին գրանցված ծնելիության մակարդակի կեսը:
Այսպիսով` 2002 թվականից, ըստ Ռ. Եգանյանի, գրանցվել է ծնելիության մակարդակի որոշակի աճ, բայց դա մասնագետը դրական չհամարեց, ու նշեց, որ ավելի ընդլայնված վերարտադրության համար ներկա ցուցանիշները բավարար չեն: Սակայն նա նաև նշեց, որ եթե 1986 թվականին 81.200 երեխա է ծնվել, ապա 2002-ին նրանց թիվը կազմել է 32 հազար:
Ռ. Եգանյանը նշեց, որ նույնիսկ լավագույն զարգացումների դեպքում, չի հաջողվի խուսափել բնակչության թվաքանակի նվազումից: Ծնելիության նվազման պատճառները, ինչպես աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում, մասագետը տեսնում է հասարակության կենսակերպի, կենսամակարդակի և կրթամակարդակի փոփոխություններում: Ժողովրդագետի խոսքերով, ծնելիության թվի նվազում է գրանցվել ԽՍՀՄ նախկին երկրներում, բայց այնպիսի կտրուկ նվազում, ինչպիսին Հայաստանում է, քիչ երկրներում է նկատվել: Իսկ սա Ռ. Եգանյանը կապեց երկրում տեղի ունեցող միգրացիոն շարժով:
Վերջում, անդրադառնալով մահացությունների, ամուսնությունների ու ամուսնալուծությունների տվյալներին, բանախոսը նշեց, որ այդ ցուցանիշները աճման միտում ունեն: Այնուամենայնիվ, Ռ. Եգանյանը կարծիք հայտնեց, որ հարկավոր է հատկապես ուշադրության կենտրոնում պահել ծնելիության խնդիրը:

Армении не удастся избежать уменьшения численности населения
Уровень воспроизводства в Армении на сегодняшний день не является удовлетворительным, заявил сегодня на пресс-конференции демограф Рубен Еганян. По его словам, уровень рождаемости в Армении сегодня составляет половину уровня, зарегистрированного в стране в конце 80-ых годов прошлого столетия.
Р. Еганян заметил, что с 2002 года зарегистрирован определенный рост рождаемости, но это пока не есть положительная тенденция, и заметил, что для более расширенного воспроизводства этих показателей недостаточно. Он отметил, что если в 1986 году в Армении родилось 81 200 детей, то в 2002 году этот показатель составил всего 32000.
Р. Еганян заметил, что даже в случае наилучших развитий нам не удастся избежать уменьшения численности населения. Причины снижения рождаемости в Армении, как и во всем мире, по словам специалиста, связаны с изменением образа жизни, уровня жизни и уровня образования. По его словам, снижение рождаемости зарегистрировано во всех бывших странах СНГ, но такое резкое снижение как в Армении наблюдалось в очень малом количестве стран. А это, по его словам, связано с миграционными потоками в стране.
Что касается показателей смертности, регистрации и расторжения брака, специалист заметил, что эти показатели имеют тенденции роста. Тем не менее, Р. Еганян выразил мнение, что в центре внимания следует держать в первую очередь вопрос рождаемости.