«Սահմանը»  Անթալիայում տեղի ունեցած կինոփառատոնում արժանացել է «Լավագույն ֆիլմ» մրցանակին
Հայ կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանի «Սահման» ֆիլմը Անթալիայում տեղի ունեցած «Ոսկե նարինջ» 46-րդ կինոփառատոնում արժանացել է «Լավագույն ֆիլմ» մրցանակին: Այս մասին Panorama.am-ին ասաց «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի գեղարվեստական հարցերով տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանը:
Ըստ նրա, հայկական ֆիլմը միջազգային մրցույթ բաժնում իր գլխավոր մրցանակը կիսել է ռուսական ֆիլմի հետ: Նշենք, որ փառատոնը բաղկացած է երկու բաժնից` ազգային և միջազգային: Միջազգային բաժնում ներկայացված են եղել 12 ֆիլմ:
Երկրորդ մրցանակին արժանացել է վրացի ռեժիսոր Գեորգի Օվաշվիլիին «Մյուս ափը» ֆիլմը: Ի դեպ, սա այն ֆիլմն է, որ «Ոսկե ծիրան» 6-րդ կինոփառատոնի միջազգային խաղարկային ֆիլմերի մրցույթում արժանացել էր գլխավոր մրցանակի:
Նշենք, որ սա «Սահմանի» ֆիլմի հերթական մրցանակն էր` Հյուսթոնի 42-րդ միջազգային փառատոնում` «Պլատինե» մրցանակ, Սիրակուզայի միջազգային փառատոնում` «Լավագույն լիամետրաժ վավերագրական ֆիլմ» մրցանակ, «Կինոշոկ» 18-րդ կինոփառատոնում` «Լավագույն ռեժիսուրայի» մրցանակ:
«Սահման» ֆիլմը հայ-ադրբեջանական սահմանը հատող գոմեշի մասին պատմություն է: Ֆիլմի երևանյան պրեմիերան կայացել է հուլիսի 15-ին: Ֆիլմը ներկայացվել է նաև այլ փառատոներում` Ռումինիա, Համբուրգ, Բաթումի, Վարշավա, Պուսեն, Տոկիո:

According to her, the film shared the prize with a Russian film in the international competition among 12 films running. “Other Coast” by Georgian director Georgi Ovashvili won the second prize.
“Border” won Platine Award in Houston 42nd Festival, Best Full-length Documentary at Sirakuza International Festival, Best Picture Award in “Cinemashock” 18th festival.
“Border” tells about a buffalo crossing the Armenian-Azerbaijani border. The film premier in Yerevan was on July 15. The film has been nominated in Romania, Hamburg, Batumi, Warsaw, Pusan, Tokio festivals.