«Սահմանը»  Անթալիայում տեղի ունեցած կինոփառատոնում արժանացել է «Լավագույն ֆիլմ» մրցանակին
Հայ կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանի «Սահման» ֆիլմը Անթալիայում տեղի ունեցած «Ոսկե նարինջ» 46-րդ կինոփառատոնում արժանացել է «Լավագույն ֆիլմ» մրցանակին: Այս մասին Panorama.am-ին ասաց «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի գեղարվեստական հարցերով տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանը:
Ըստ նրա, հայկական ֆիլմը միջազգային մրցույթ բաժնում իր գլխավոր մրցանակը կիսել է ռուսական ֆիլմի հետ: Նշենք, որ փառատոնը բաղկացած է երկու բաժնից` ազգային և միջազգային: Միջազգային բաժնում ներկայացված են եղել 12 ֆիլմ:
Երկրորդ մրցանակին արժանացել է վրացի ռեժիսոր Գեորգի Օվաշվիլիին «Մյուս ափը» ֆիլմը: Ի դեպ, սա այն ֆիլմն է, որ «Ոսկե ծիրան» 6-րդ կինոփառատոնի միջազգային խաղարկային ֆիլմերի մրցույթում արժանացել էր գլխավոր մրցանակի:
Նշենք, որ սա «Սահմանի» ֆիլմի հերթական մրցանակն էր` Հյուսթոնի 42-րդ միջազգային փառատոնում` «Պլատինե» մրցանակ, Սիրակուզայի միջազգային փառատոնում` «Լավագույն լիամետրաժ վավերագրական ֆիլմ» մրցանակ, «Կինոշոկ» 18-րդ կինոփառատոնում` «Լավագույն ռեժիսուրայի» մրցանակ:
«Սահման» ֆիլմը հայ-ադրբեջանական սահմանը հատող գոմեշի մասին պատմություն է: Ֆիլմի երևանյան պրեմիերան կայացել է հուլիսի 15-ին: Ֆիլմը ներկայացվել է նաև այլ փառատոներում` Ռումինիա, Համբուրգ, Բաթումի, Վարշավա, Պուսեն, Տոկիո:

Армянский фильм “Граница” признан лучшим на кинофестивале “Золотой апельсин-2009”
Фильм армянского режиссера Арутюна Хачатряна “Граница” удостоен звания лучшего фильма на кинофестивале “Золотой апельсин-2009” в Анталии. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила директор по художественным вопросам международного кинофестиваля “Золотой абрикос” Сусанна Арутюнян.
По ее словам, армянский фильм поделил первое место с российским фильмом. Второй премии фестиваля удостоился фильм грузинского режиссера Георгия Овашвили “Противоположный берег”, который, кстати, удостоился главного приза армянского фестиваля “Золотой абрикос-2009”.
Заметим, что ранее фильм “Граница” был удостоен платиновой премии международного кинофестиваля в Хьюстоне, в Сиракузах был удостоен звания лучший полнометражный документальный фильм, а в “Киношоке” взял премию за лучшую режиссуру.
Фильм “Граница” рассказывает о буйволе, который пересек армяно-азербайджанскую границу. Ереванская премьера фильма состоялась 15 июля.